Reklama

Niedziela Lubelska

Bierzmowanie i świadectwo wiary

Udzielenie sakramentu bierzmowania i wprowadzenie nowego proboszcza w duszpasterską posługę były celem wizyty i modlitwy bp. Józefa Wróbla w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej w Wierzbicy

Niedziela lubelska 25/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

W uroczystości, jaka odbyła się w niedzielę 2 czerwca, uczestniczyli m.in. księża z dekanatu Siedliszcze z dziekanem ks. Stanisławem Furlepą z Kaniego oraz ks. Krzysztof Podstawka, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej. - Przeżywamy trudne czasy, nacechowane wzrastającą konsumpcją, poszukiwaniem właściwego sensu życia. Człowiek często zapomina o tym, co jest najważniejsze. Nie wie, jakie wartości wybrać, po której stanąć stronie. Mając na uwadze tę rzeczywistość, jesteśmy pełni niepokoju o los naszych dzieci. Dlatego prosimy Cię o to, abyś udzielił naszym dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, by umocnione przez Ducha Świętego mogły mężnie wyznawać wiarę, bronić jej i żyć według jej zasad. Niech Duch Święty kształtuje ich sumienia, aby były wierne Bogu, krzyżowi i Ewangelii - mówili rodzice, witając Księdza Biskupa.

- Od tych, z którymi Pan Jezus spotyka się w dzisiejszej Ewangelii, pragniemy uczyć się postawy wiary - odpowiadał Biskup Józef. - Jezus uzdrawia sługę setnika, a tym samym daje świadectwo praktycznej realizacji swojej nauki. Nauki o Bogu, dla którego wszyscy ludzie są dziećmi: „Ojciec Niebieski sprawia, że słońce wschodzi i zachodzi nie tylko nad dobrymi, ale również nad złymi. On sprawia, że deszcz zrasza pola, dające pokarm nie tylko dobrym członkom narodu wybranego, ale również złym”. W ten sposób Jezus argumentuje nakaz szanowania wszystkich. Daje też praktyczne świadectwo miłości nie tylko przyjaciół, ale i nieprzyjaciół. W końcu Jezus Chrystus daje dowód największy, kiedy na krzyżu oddaje swoje życie za zbawienie wszystkich - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz podkreślał, że niektórzy słuchacze oczekiwali świadectwa nienawiści i zemsty za okupację rzymską i los narodu wybranego. Ale Jezus, który nie przyszedł, aby upokorzyć człowieka, postępuje inaczej i pewnie dlatego za Jego postawą idzie wiara i pokora rzymskiego setnika.

Reklama

Zwracając się do młodzieży, bp Wróbel podkreślał: - Prosimy was o otwarcie serca, abyście przyjęli Ducha Świętego w Jego darach, a patrząc w przyszłość, zechcieli obiecać sobie, że będziecie wsłuchiwać się w głos sumienia, a właściwie w głos Ducha Świętego. On będzie inspirował i zachęcał, aby wasza droga życia i wasze wybory były piękne i szlachetne. Byście z perspektywy czasu mogli podziękować: Jakże piękne było moje życie! Abyście nie musieli wstydzić się wyborów i postaw wobec samych siebie i drugiego człowieka. Byście nie musieli unikać człowieka skrzywdzonego, uciekać przed nim na drugą stronę drogi, nie mając odwagi popatrzeć mu w oczy, ze świadomością popełnionej wobec niego krzywdy - mówił Ksiądz Biskup. Pasterz prosił, aby wszyscy bierzmowani, przywołując Ducha Świętego, pozwalali Mu działać i zaistnieć Jego darom.

Zwracając się do dorosłych, Ksiądz Biskup wyraził słowa wdzięczności: - Pragnę wam serdecznie podziękować, z największym szacunkiem i wdzięcznością odnieść się do postaw waszej wiary. Witając mnie, mówiliście o niełatwym życiu i trudnych wyzwaniach dla wiary, także trudnych momentach dla waszej wiary. I za tę postawę wierności wobec Boga, wobec Kościoła, jakże bardzo pragnę w imieniu Księdza Arcybiskupa wam podziękować. Oby wasza miłość wzrastała dla ubogacenia człowieczeństwa i świadectwa przed Bogiem, że miłujecie Go, niekiedy w sposób heroiczny, a również Jego Kościół, za który On oddał swoje życie. Wyrazem troski o wiarę i Kościół Boży były dary ołtarza: krzyż z wizerunkiem Ukrzyżowanego, zapalone świece, Pismo Święte i ofiara materialna.

Drugim istotnym wyznacznikiem liturgii było złożenie przez ks. Krzysztofa Proskurę wyznania wiary i zobowiązania duszpasterskiego. Biskup Józef podziękował ks. Krzysztofowi za okazanie gotowości i posłuszeństwa przez podjęcie nowych obowiązków. - Obyś, pełniąc swoją proboszczowską posługę, miłował wiernych, którzy twojej trosce są powierzeni w najważniejszym wymiarze ich życia: dążenia do zbawienia. Abyś tutaj, w nowym miejscu twojego posługiwania, budował Kościół Jezusa Chrystusa, bo to jest cel i sens twojego powołania. Niech nie zabraknie ci odwagi, ducha kapłańskiego i gorliwości w spełnianiu czynności: widzialnych dla wiernych w bezpośrednim świadectwie życia i tych na zewnątrz niewidocznych, które znane są tylko Bogu, kiedy w cichości i w ukryciu w twoim pokoju będziesz się modlił za tych, którzy twego głosu nie słyszą, do sakramentu nie przystępują, aby mogli dzięki twojej postawie i zaangażowaniu odnaleźć drogę do Chrystusa i powrócić na łono Kościoła - mówił Ksiądz Biskup.

Gestem wdzięczności za przygotowanie do sakramentu i wychowanie było podziękowanie skierowane przez przedstawicieli uczniów do duszpasterzy, rodziców, chrzestnych, nauczycieli, katechetów i świadków sakramentu. Postawa młodzieży i jej zaangażowanie w liturgię wystawiają najlepszą ocenę pracy katechetek Haliny Rybaczuk i Krystyny Łysomirskiej oraz wikariusza ks. Grzegorza Lipińskiego. Pasterskie spotkanie w Wierzbicy zakończyło się pamiątkowym zdjęciem.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek bierzmował chłopca ciężko chorego na raka

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek udzielił sakramentu bierzmowania ciężko choremu chłopcu. Ojciec Święty bierzmował w sobotę 16-letniego Giuseppe Chiolo z Sycylii na Placu św. Piotra po nadzwyczajnej jubileuszowej audiencji ogólnej - poinformował watykański dziennik "L´Osservatore Romano".

Ceremonia odbyła się w Arco delle Campane, bramie na granicy włosko-watykańskiej strzeżonej przez Szwajcarskich Gwardzistów. Wzięli w niej udział, rodzice, siostra oraz ciotka.

CZYTAJ DALEJ

Ranking WTA: Świątek na najwyższym w karierze czwartym miejscu

2021-09-27 08:43

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Menager Iga Świątek

Iga Świątek awansowała z szóstego na najwyższe w karierze czwarte miejsce w światowym rankingu tenisistek. Na czele zestawienia WTA wciąż Australijka Ashleigh Barty, przed Białorusinką Aryną Sabalenką oraz Czeszką Karoliną Pliskovą.

W poprzednim tygodniu Świątek osiągnęła półfinał w halowym turnieju WTA na kortach twardych w Ostrawie. Najwyżej rozstawiona zawodniczka z Raszyna przegrała z Greczynką Marią Sakkari 4:6, 5:7, która z kolei w finale uległa Estonce Anett Kontaveit 2:6, 5:7.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję