Reklama

Niedziela Kielecka

Patrzcie sercem

Wszystko wskazywało na to, że historia sprzed lat się powtórzy i 3 czerwca na zgromadzonych na lotnisku w Masłowie lunie deszcz. Od rana niebo zasłaniały ołowiane chmury i co jakiś czas siąpiło. Jednak przed południem zza chmur wyszło słońce, które towarzyszyło zgromadzonym na płycie lotniska do końca uroczystości. W Eucharystii wzięli udział między innymi: senator RP Krzysztof Słoń, wicewojewoda Grzegorz Dzióbek, przewodniczący Rady Miasta Kielce Tomasz Bogucki, dyrektor Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych Jadwiga Irla. Zebranych powitał gospodarz gminy Masłów wójt Ryszard Pazera. Przypomniał wydarzenia sprzed 22 laty, kiedy to na masłowskim lotnisku Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty Jan Paweł II. Papieża Polaka określił jako „dar z Nieba” który troszczył się o niepełnosprawnych. Życzył wszystkim mile spędzonego czasu na pięknej ziemi masłowskiej. W imieniu organizatorów zebranych powitał wicedyrektor WDK Alojzy Sobura.

Reklama

Wspólne świętowanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Marian Florczyk. Wraz z nim Eucharystię sprawowali między innymi, rektor WSD ks. Grzegorz Kaliszewski, ks. Jan Jagiełka, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Piekoszowie, ks. Krzysztof Banasik z Kieleckiej Caritas oraz kapłani z pobliskich parafii. W homilii Biskup mówił o sercu. „Serce tęskni, kocha i czeka. Tęskni za miłością”. Przypomniał, że pierwszych chrześcijan wypełniał: „jeden duch i jedno serce”. „Czy to możliwe, żeby wspólnota miała jedno serce? - pytał i od razu dawał odpowiedź. - Jeżeli wszyscy w grupie darzą się sercem, kochają i są kochani, to wówczas możemy powiedzieć, że mają jedno serce”. Apelował do wszystkich zebranych, aby na świat, na drugiego człowieka, patrzyli przez pryzmat serca. By patrzyli szczególnie z miłością i z sercem na osoby niepełnosprawne, chorych i dzieci. Na zakończenie homilii podziękował tym, którzy kierując się sercem, otaczają ich miłością. Szczególne słowa podziękowania skierował pod adresem rodziców opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi oraz wychowawców i kapłanów.

Po Eucharystii zebrani wysłuchali słów bł. Jana Pawła II skierowanych do ludzi chorych i niepełnosprawnych. Papież nazwał ludzi cierpiących „szczególną wspólnotą w Kościele - Kościół cierpienia”. Następnie wicewojewoda świętokrzyski w imieniu Ministra Kultury wręczył Alicji Piłat, opiekunce i choreografowi zespołu „Uśmiech” działającego przy WDK Kielce, odznakę honorową: Zasłużony Dla Kultury Polskiej. Spotkanie zakończyły występy zespołów niepełnosprawnej młodzieży. Wcześniej jednak Biskup oraz towarzyszące mu osoby, wśród których jedną z najaktywniejszych była dyrektor Liceum Nazaretanek s. Leticja Łasek, oceniali serca wykonane przez podopiecznych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych, wręczając ich przedstawicielom pluszowe misie. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przygotowanym przez sponsorów.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. w „jurajskich Palmirach”

[ TEMATY ]

historia

Msza św.

Wojciech Mścichowski

W latach 1939 - 45 w lasach koło Olsztyna, z rąk hitlerowskich najeźdźców, męczeńską śmierć poniosło około 2 tys. mieszkańców Częstochowy i Radomska oraz okolic. W 18 zbiorowych mogiłach, na śródleśnym cmentarzu spoczywają ciała działaczy podziemia, harcerzy, polityków, weteranów powstań śląskich, inteligenckiej młodzieży, a także grupy jeńców radzieckich z pobliskiego obozu zagłady. Wszyscy oni stali się ofiarami prowadzonej przez gestapo akcji pacyfikacyjnej AB, której celem miała być biologiczna zagłada polskiej inteligencji i likwidacja wszelkich prób oporu na terenie Generalnej Guberni.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję