Reklama

Niedziela Podlaska

Poświęcenie sztandaru i pomnika patrona Szkoły Podstawowej w Topczewie

Niedziela podlaska 25/2013, str. 6

[ TEMATY ]

szkoła

patron

Ks. Marcin Szymanik

W niedzielę Trójcy Świętej 26 maja wspólnota Szkoły Podstawowej w Topczewie przeżywała uroczystość poświęcenia sztandaru i pomnika swojego patrona. Został nim obrany ks. Franciszek Jakub Falkowski.

Urodził się w 1775 r. w Budlewie (wieś sąsiadująca z Topczewem). Został ochrzczony w kościele topczewskim, a naukę kontynuował w Drohiczynie. Po przyjęciu święceń kapłańskich spotkał głuchoniemego chłopca, który zmienił jego dotychczasowe życie. Poświęcił się pracy z osobami głuchoniemymi. W Polsce nie istniał wtedy żaden system nauki dla takich osób. Ks. Falkowski wyjechał za granicę, gdzie poznawał język migowy. Po powrocie do Polski stworzył polski język migowy i założył w Warszawie pierwszą szkołę dla osób niesłyszących - Instytut Głuchoniemych. Istnieje on do dzisiaj i nosi imię ks. Falkowskiego. Drugą szkołą w Polsce noszącą imię tego wybitnego pedagoga jest Szkoła Podstawowa w Topczewie.

Reklama

Główne uroczystości pod przewodnictwem bp. Antoniego Dydycza rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. W homilii Pasterz diecezji nawiązał do przeżywanej uroczystości Trójcy Świętej. Mówił, że jednym z podstawowych znaków, jakich uczy się człowiek, jest znak Trójcy Świętej, który towarzyszy człowiekowi w życiu. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił sztandar szkoły.

Wśród przybyłych na uroczystość gości była Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie na uchodźstwie, obecni byli również przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz dobrodzieje szkoły. Wszystkich zebranych powitali Ryszard Perkowski - wójt gminy Wyszki oraz Andrzej Karpiesiuk - dyrektor szkoły podstawowej.

Dokonano symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru, po czym dyrektor przekazał go uczniom. Przedstawiciele poszczególnych klas złożyli publiczne ślubowanie na sztandar szkoły.

Reklama

Podczas uroczystości odczytany został przez Wójta Gminy Wyszki akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Wyszki bp. Antoniemu Dydyczowi. Został on trzecim Honorowym Obywatelem tej gminy. Dołączył do grona śp. Ryszarda Kaczorowskiego i Karoliny Kaczorowskiej. Na pamiątkę Ksiądz Biskup złożył podpis w Księdze Honorowych Obywateli.

Na pamiątkę uroczystości goście otrzymali foldery i „franciszki”, czyli statuetki patrona szkoły. Na zakończenie wszyscy przeszli pod szkołę, gdzie odsłonięto i poświęcono popiersie ks. Falkowskiego.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka domowego Kościoła

Niedziela rzeszowska 46/2019, str. 1

[ TEMATY ]

patron

wspomnienie

bł. Karolina Kozkówna

Dariusz Gąska

Figura bł. Karoliny w parafii jej imienia w Rzeszowie

Figura bł. Karoliny w parafii jej imienia w Rzeszowie

„Teraz zaś już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus” (Ga 2,20) – te słowa w sposób pełny zajaśniały w życiu, a zwłaszcza w godzinie próby i śmierci, patronki parafii w Rzeszowie – bł. Karoliny. Ta młoda zwykła dziewczyna nie bała się zawierzyć Bogu wszystkiego, aż do utraty samej siebie, by życie Chrystusa osiągnęło w niej pełnię

Błogosławiona Karolina jest patronką szczególną, jej orędownictwa potrzebuje każdy człowiek, bez względu na wiek i stan. Potrzebują jej ludzie młodzi, którym w dobie materializmu, konsumpcjonizmu i relatywizmu moralnego święte i czyste życie bł. Karoliny jawi się jako źródło oraz gwarancja prawdziwej i pełnej radości życiowej. Potrzebują jej rodziny, które tak często są atakowane i systemowo niszczone. Jej piękne czyste życie jest wzorem, z którego czerpać przykład mogą katolickie rodziny. To dzięki rodzicom Błogosławionej, zatroskanym o rozwój życia religijnego i trwanie w łasce Bożej, dom rodzinny bł. Karoliny staje się wzorem domowego Kościoła i przykładem wzajemnego obdarowywania się skarbem wiary.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję