Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Świętowanie złotego jubileuszu

W sobotę 8 czerwca nasz partykularny Kościół świętował złoty jubileusz kapłaństwa bp. Tadeusza Rakoczego

Jubileuszowe uroczystości odbyły się w bielskim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy. Przy ołtarzu razem z Jubilatem stanęło kilkudziesięciu hierarchów. Byli wśród nich kardynałowie: Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, emerytowany lwowski metropolita kard. Marian Jaworski, kard. Franciszek Macharski i arcybiskupi: gnieźnieński metropolita i prymas Polski Józef Kowalczyk, Damian Zimoń z Katowic i Stanisław Nowak z Częstochowy, biskupi diecezjalni: z Tarnowa i Sosnowca, hierarchowie z Czech i Słowacji, biskupi pomocniczy różnych diecezji na czele z bp. Piotrem Gregerem oraz obchodzący złoty jubileusz święceń kapłańskich prezbiterzy. Mszę św. koncelebrowało w sumie kilkuset kapłanów naszej diecezji. W bielskiej świątyni modlili się także przedstawiciele kościoła ewangelicko-augsburskiego: bp Paweł Anweiler i ks. radca Jan Gross, delegacje środowisk naukowych papieskiego uniwersytetu w Krakowie i bielskich uczelni, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. Obecne były delegacje i poczty sztandarowe ruchów i stowarzyszeń religijnych i społecznych Podbeskidzia.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał historię kapłańskiej i biskupiej drogi Jubilata. Podkreślił jego zasługi w służbie Kościołowi powszechnemu u boku bł. Jana Pawła II i w dziele budowania Kościoła bielsko-żywieckiego. - Trudno wyliczyć wszystko, co bp Tadeusz wniósł w życie swojej diecezji. Chyba najlepszą syntezą jego dokonań oraz sens pasterskiego zaangażowania wyrażają słowa jego biskupiego zaangażowania zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Efezjan „In aedificationem Corporis Christi” - „Ku budowaniu Ciała Chrystusowego” - podkreślał kard. Dziwisz. - Biskup Tadeusz budował i buduje Kościół. Czyni to gorliwie nie oszczędzając sił. Przeżywając złoty jubileusz kapłaństwa Pasterza diecezji dziękujemy przede wszystkim Bogu za dar jego życia i kapłańskiej posługi. Dziękujemy za wszystko, co wniósł w życie Kościoła bielsko-żywieckiego, krakowskiego oraz Kościoła powszechnego przez posługę u boku Ojca Świętego. Niech wyrazem wdzięczności Bogu będzie nasze osobiste zaangażowanie w życie Kościoła w dawanie przejrzystego świadectwa wiary w naszych środowiskach w dzisiejszym świecie - wzywał metropolita krakowski.

Reklama

Po Mszy św. odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”, wystąpiła także światowej sławy śpiewaczka operowa Małgorzata Walewska. Po artystycznych występach wręczono Jubilatowi złotą honorową odznakę Za Zasługi dla województwa śląskiego. Laudację na tę okazję wygłosił radny sejmiku śląskiego i prezes Akcji Katolickiej naszej diecezji Andrzej Kamiński, a odznaczenie wręczył przewodniczący sejmiku Andrzej Gościniak. W uzasadnieniu decyzji kapituła odznaczenia podkreślił związek bp. Rakoczego z ziemią województwa śląskiego. Wskazano na szczególne zasługi w budowaniu dobra wspólnego mieszkańców województwa śląskiego, wnoszenie w życie społeczne wartości ewangelicznych, doceniono działalność ekumeniczną.

Bp P. Greger w imieniu prezbiterium diecezji, alumnów seminarium i obecnych w bielskiej świątyni złożył Jubilatowi życzenia. - W tajemnicy kapłańskiej posługi Księdza Biskupa kryje się bogata i przepełniona apostolskim dynamizmem praca oraz całkowite oddanie sprawie Bożej i wspólnocie Chrystusowego Kościoła. Jest to wielki rozdział historii posługiwania bliźnim, którzy w duchu wiary oczekują na Boże słowo i łaskę świętych sakramentów - mówił pomocniczy biskup naszej diecezji zapewniając Ordynariusza o modlitwie diecezjan w intencji swego pasterza.

Na zakończenie uroczystości słowa podziękowań skierował do wszystkich bp Tadeusz Rakoczy. - To wszystko co dobrego się dzieje, a co częściowo przypisujecie mojej osobie, dokonuje się dzięki takim ludziom jak wy, zaangażowanym w życie kapłańskie, w życie chrześcijańskie, w budowanie Kościoła i coraz lepszego naszego życia - mówił Jubilat. - „Non me lo merito”. Nie zasługuję na to. I ja dzisiaj z głębi serca, szczerze mówię: ja na to nie zasługuję. Bo wszystko co dobre, odnoszę do Boga, Jemu zawierzam to co jest i to co przed nami. A świadom swej słabości staram się otworzyć pełnię swojego serca na Jego miłosierdzie - zakończył bielsko-żywiecki Ordynariusz przywołując jedną z wypowiedzi Jana Pawła II.

2013-06-20 10:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygoda z muzyką

Niedziela lubelska 43/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

orkiestra dęta

Archiwum parafii

Parafialną orkiestrę tworzą przede wszystkim ludzie młodzi

Parafialną orkiestrę tworzą przede wszystkim ludzie młodzi

Parafialna Orkiestra Dęta z Szastarki ma już 10 lat.

Dzięki reaktywowaniu miejscowej orkiestry, muzyka jest stale obecna w życiu kulturalnym parafii i gminy, a także archidiecezji lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję