Reklama

Wspomnienie

S. Bogumiła Zamora stróż pamięci kard. Wyszyńskiego

Niedziela Ogólnopolska 25/2013, str. 27

Rok temu, 16 czerwca 2012 r., odeszła do domu Ojca s. Bogumiła Zamora, nazaretanka, stróż pamięci Prymasa Tysiąclecia.

Reklama

Obok rodziców s. Bogumiła była tą osobą, która wprowadzała mnie w świat wiary. To ona przygotowywała mnie do I Komunii św. w rodzinnej parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. To od niej otrzymałem mój pierwszy egzemplarz Nowego Testamentu oraz figurkę Małego Jezusa na stół wigilijny. Pamiętam też wyjazd do Krakowa - mój pierwszy wyjazd do królewskiego miasta z s. Bogumiłą. Wtedy należałem do Oazy Dzieci Bożych (Ruchu Światło-Życie). Naszą grupę prowadziła s. Bogumiła. Odegrała ona bardzo dużą rolę w moim powołaniu, w drodze do kapłaństwa, ale była również obecna na mojej kapłańskiej drodze. Z okazji prymicji przysłała mi piękny list. Potem nasze drogi spotykały się w Częstochowie, Rzymie i Komańczy. Wiem, że stale towarzyszyła mi swoją modlitwą. Jak to wiele razy mówiła moja mama, s. Bogumiła to był fundament. Odchodziła z tego świata w blasku dwóch Serc: Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. Wiem i wierzę, że s. Bogumiła nadal będzie czuwać nad moim kapłaństwem.

S. Bogumiła Zamora urodziła się 7 sierpnia 1949 r. w Polanowicach. Do Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu wstąpiła 6 sierpnia 1968 r. Pierwsze śluby zakonne złożyła w Częstochowie 29 sierpnia 1971 r., a śluby wieczyste - w katedrze wawelskiej w Krakowie 15 września 1976 r. Przyjęła wtedy tajemnicę: od Krzyża. Pracowała w Krakowie, Częstochowie, gdzie w latach 1976-77 pełniła funkcję opiekunki postulatu, a w kolejnych latach była katechetką w parafii św. Jakuba Apostoła. Potem kolejno pełniła swoją służbę w życiu zakonnym w Gdańsku-Wrzeszczu, Wadowicach, na Ukrainie, w Kijowie i Gniewaniu. Dwukrotnie pracowała we Włoszech, w latach 1988-92 była przełożoną domu w Borgonovo, a w latach 1997 - 2001 pracowała w Domu Generalnym w Rzymie nad pismami założycielki nazaretanek - bł. Franciszki Siedliskiej (Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza). Od 2004 r. pracowała w Komańczy, oddając się służbie w propagowaniu życia i myśli sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Tysiąclecia. Dzięki jej zaangażowaniu ukazało się wiele publikacji dotyczących życia sługi Bożego, m.in. „Ojciec Narodu w komańczańskim klasztorze”. S. Bogumiła Zamora napisała też książkę „Pasterz i Ojciec Narodu Stefan Kardynał Wyszyński”. Publikacja dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu „Patriotyzm jutra”, stanowi cenny materiał edukacyjny dla dzieci i młodzieży.

S. Bogumiła zmarła 16 czerwca 2012 r. w Lublinie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 19 czerwca 2012 r. w Komańczy, gdzie również została pochowana.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję