Reklama

Finał XVII Konkursu Wiedzy Biblijnej

„Od wiary Abrahama do wiary Kościoła”

W Niepokalanowie 4 czerwca br. zakończył się finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem: „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła” i nawiązywała do przeżywanego w Kościele Roku Wiary. Zakres tematyczny biblijnych zmagań stanowiły Księga Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List św. Pawła do Rzymian. Tekstem źródłowym był najnowszy przekład Pisma Świętego, wydany przez Towarzystwo Świętego Pawła (tzw. Biblia Paulistów).

W ostatecznych eliminacjach, które co roku odbywają się w Niepokalanowie, wzięło udział 125 uczestników (reprezentujących wszystkie diecezje w Polsce), wyłonionych spośród 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych, biorących udział w konkursie. Zwyciężył Tomasz Janiak z II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku z diecezji włocławskiej. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Kozerska z diecezji radomskiej, a trzecie Katarzyna Kurek z diecezji bielsko-żywieckiej.

Reklama

Konkurs Wiedzy Biblijnej organizowany jest od 17 lat przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Jak podkreśla przedstawiciel organizatorów Marcin Kluczyński, finaliści reprezentowali nie tylko wysoki, ale także wyrównany poziom wymaganej wiedzy, jednak najważniejsze jest to, że tak wielu młodych ludzi w Polsce sięgnęło po Pismo Święte, bo to jest główny cel „biblijnych zmagań”.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody: indeksy na uczelnie wyższe, pielgrzymki zagraniczne, tablety (katecheci) oraz upominki książkowe.

Finał rozpoczęło nabożeństwo Słowa, podczas którego ks. dr Mirosław Jasiński z UKSW, przewodniczący Komisji Konkursowej, przypominał, że Biblia jest księgą życia. Finaliści i ponad stu katechetów wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w bazylice Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, pod przewodnictwem bp. Marka Solarczyka z diecezji warszawsko-praskiej. W programie było także zwiedzanie Niepokalanowa. Podczas „pogodnego wieczoru” wystąpił zespół ewangelizacyjny „Testimonium”.

Dwudniowy finał w Niepokalanowie poprzedziło VI Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią. Tradycyjnie odbyło się ono w maju i było okazją do przypomnienia cudownego ocalenia życia Jana Pawła II w 1981 r. Uczestnicy zwiedzili częstochowskie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz zobaczyli film „Prawdziwie spadła z nieba”, o najnowszej sukni na Cudowny Obraz Matki Bożej. Modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, obok którego znajduje się przestrzelony pas papieskiej sutanny, poprowadził bp Jan Wątroba z Częstochowy. Młodzi otrzymali różańce z zachętą, by modlitwa na nich była ich codziennością. Z Jasnej Góry reprezentanci polskich diecezji udali się do Ośrodka Rekolekcyjnego Święta Puszcza w Olsztynie, gdzie odbyły się warsztaty biblijne i wspólne radosne wyznanie wiary.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję