Reklama

Polska

Bp Jan Wątroba

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Jana Wątrobę biskupem rzeszowskim. Zastąpi on bp. Kazimierza Górnego, który przechodzi na emeryturę.

Bp Jan Wątroba urodził się 4 grudnia 1953 r. w Wieluniu. Pochodzi z parafii pw. św. Piotra w Okowach w Białej k. Wielunia. Do szkoły podstawowej uczęszczał w swojej rodzinnej miejscowości i ukończył ją w 1968 r. W latach 1968-1972 był uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu. Studia filozoficzno-teologiczne, z dwuletnią przerwą na służbę wojskową w Bartoszycach, odbywał w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie w latach 1972-79. Święcenia kapłańskie przyjął 27 maja 1979 r. w katedrze częstochowskiej pw. Świętej Rodziny z rąk bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza częstochowskiego.

Po święceniach kapłańskich przez 2 lata pracował jako wikariusz w parafii Wieruszów. W 1981 r. wyjechał do Rzymu, gdzie Fundacja Jana Pawła II powierzyła mu troskę duszpasterską nad pielgrzymami polskimi. Pełnił tę posługę przez 4 lata w Centro Pastorale „Corda Cordi”. Jednocześnie podjął studia na Uniwersytecie Laterańskim, na którym w 1985 r. uzyskał stopień licencjata teologii. W 1985 r. biskup częstochowski Stanisław Nowak powierzył mu funkcję swojego sekretarza i kapelana, którą pełnił przez 9 lat. W tym czasie był także sekretarzem Wydziału Duszpasterstwa Kurii Diecezjalnej oraz rzecznikiem prasowym Kurii. W ramach „Tirocinium pastorale” pełnił obowiązki ojca duchownego młodych kapłanów.

Reklama

W 1994 r. ks. Jan Wątroba został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. W tym samym roku został odznaczony godnością kanonika gremialnego Kapituły Archikatedralnej. W 1999 r. na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie uzyskał stopień doktora teologii w zakresie teologii duchowości, na podstawie rozprawy nt. „Permanentna formacja duchowa kapłanów w świetle soborowych i posoborowych dokumentów Urzędu Nauczycielskiego Kościoła (1963-94)”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Urbańskiego. W styczniu 2000 r. został odznaczony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

20 kwietnia 2000 r. Jan Paweł II mianował ks. Wątrobę biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej oraz biskupem tytularnym Bisica. Konsekracja miała miejsce 20 maja 2000 r. w archikatedrze Świętej Rodziny. Głównym szafarzem święceń był abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, a współkonsekratorami byli: abp Józef Życiński, metropolita lubelski, i Antoni Długosz, biskup pomocniczy częstochowski.

Bp Wątroba jest członkiem Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Był również delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet. Jego zawołaniem biskupim są słowa: „Ecce venio” (Oto idę).

Przez wiele lat bp Jan Wątroba w każdą środę odprawiał Msze św. dla pracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w siedzibie redakcji w Częstochowie.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: nie wyrywajmy słów Pana Jezusa z kontekstu

[ TEMATY ]

bp Jan Wątroba

Synod o rodzinie

Bożena Sztajner

- Nie możemy wyrywać z kontekstu wypowiedzi Pana Jezusa. On okazywał wielkie miłosierdzie wobec człowieka grzesznego: „Ja ciebie nie potępiam” – mówił, ale zaraz dodawał: „Ale od tej pory nie grzesz” - zwrócił na to uwagę bp Jan Wątroba komentując obrady zgromadzenia Synodu Biskupów. Wskazał, że „sytuacja osób, które są w powtórnych związkach, jest sytuacją człowieka, który trwa w grzechu czy przynajmniej stałej okazji do grzechu, chociaż czyni jednocześnie bardzo wiele dobra w tym nowym związku”.

Biskup rzeszowski zapewnił, że „Kościół towarzyszy osobom, które popełniły pewnie nie tylko pomyłkę czy błąd, ale weszły w sytuację grzechu, otwiera przed nimi różne formy uczestniczenia w życiu Kościoła, aktywnego zaangażowania się w życie miejscowej wspólnoty, niemniej jednak musi pozostać przede wszystkim wierny dotychczasowej doktrynie”.

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Pieśń o Zuzeli

2021-09-16 19:40

Paweł Wysoki

Prymasowe Betlejem i Tabor

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję