Reklama

Z kraju

Diecezja bielsko-żywiecka

Złoty jubileusz bp. Tadeusza Rakoczego

Biskup diecezji bielsko-żywieckiej Tadeusz Rakoczy obchodził złoty jubileusz święceń kapłańskich. Z tej okazji 8 czerwca w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa celebrowano dziękczynną Mszę św. Razem z Jubilatem przy ołtarzu stanęło blisko 20 biskupów z kraju i zagranicy. Obecni byli m.in. kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Franciszek Macharski, Marian Jaworski oraz prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Mszę św. koncelebrowało w sumie kilkuset kapłanów diecezji. W bielskiej świątyni modlili się także przedstawiciele Kościoła ewangelicko-augsburskiego, delegacje środowisk naukowych Krakowa i Bielska-Białej, parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów wszystkich szczebli. Obecne były delegacje i poczty sztandarowe ruchów oraz stowarzyszeń religijnych i społecznych Podbeskidzia.

W homilii kard. Dziwisz przypomniał historię kapłańskiej i biskupiej drogi Jubilata. Podkreślił jego zasługi w służbie Kościołowi powszechnemu u boku bł. Jana Pawła II i w dziele budowania Kościoła bielsko-żywieckiego.

Reklama

Biskup Tadeusz Rakoczy urodził się 30 marca 1938 r. w Gilowicach k. Żywca. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 23 czerwca 1963 r., z rąk ówczesnego wikariusza kapitulnego bp. Karola Wojtyły, przyjął święcenia kapłańskie w katedrze na Wawelu. W 1978 r. Jan Paweł II powołał go do pracy przy Stolicy Apostolskiej. 25 marca 1992 r. został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej, a miesiąc później w Bazylice św. Piotra w Watykanie Jan Paweł II udzielił Biskupowi nominatowi święceń biskupich.

(P. B.)

Pielgrzymka Akcji Katolickiej

„Być solą ziemi”

Pod hasłem: „«Być solą ziemi» - Akcja Katolicka w służbie apostolstwu” pielgrzymowali 15 czerwca na Jasną Górę członkowie Akcji Katolickiej z całej Polski, a także z Wielkiej Brytanii i ze Lwowa na Ukrainie.

Reklama

14 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej zostały wygłoszone konferencje. Na temat dokumentu Episkopatu Polski pt. „O wyzwaniach bioetycznych, przed którymi stoi współczesny człowiek” mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”, natomiast „O zadaniach dla polskiego laikatu w kontekście sekularyzacji” mówił ks. dr Andrzej Jędrzejewski, asystent kościelny AK Diecezji Radomskiej.

15 czerwca pielgrzymka rozpoczęła się spotkaniem w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie, podczas którego ks. prał. Stanisław Gębka odczytał przesłanie abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, do uczestników pielgrzymki. O inicjatywach Akcji Katolickiej mówiła Halina Szydełko - prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Na temat znaczenia Akcji Katolickiej w przestrzeni życia społecznego mówił bp Mariusz Leszczyński, asystent krajowy AK. Podczas spotkania w katedrze nastąpiło również wręczenie medali „Za dzieło apostolstwa”, który otrzymał m.in. bp Leszczyński.

Uczestnicy pielgrzymki przeszli z archikatedry na Jasną Górę, gdzie 18. Pielgrzymkę Akcji Katolickiej zakończyła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca ze Świdnicy.

Podczas homilii bp Dec wyliczył współczesne zagrożenia, m.in.: brak świętowania niedzieli, eliminację zasad etycznych z życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego oraz „gwałcenie sumień i chęć bycia ich panem”.

Pielgrzymka miała także charakter ekspiacyjny za akt profanacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze i wszystkie obelgi wypowiadane pod adresem Boga i Matki Bożej.

(ks. M. F.)

Cudzysłów

Kierować innymi jest łatwiej, bo nie liczymy się z tym, co w nich jest. Ale sobą kierować to o wiele trudniejsze, bo czego dotkniemy, czujemy w sobie. A jednak to do nas należy umieć poprowadzić samego siebie.

Początkiem wszelkiego ładu społecznego i warunkiem pokoju na świecie - pokoju w sumieniach, w rodzinach, w narodach i między narodami - jest uszanowanie podstawowych praw osoby ludzkiej.

Skupienie jest cechą ludzi dojrzałych, którzy mówią mniej niż wiedzą, w odróżnieniu od początkujących, którzy zazwyczaj mówią więcej niż wiedzą.

Nie wystarczy, że nie czynimy nic złego, trzeba, abyśmy czynili dobrze. Trzeba mnożyć dobro, „aby ludzie widzieli uczynki wasze dobre i chwalili Ojca, który jest w niebie”.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

KRRiT z czerwca na lipiec przesunęła termin ogłoszenia wyników konkursu na ostatnie cztery miejsca na MUX-1. O jedno z nich stara się Telewizja Trwam. To ostatni moment na mobilizację: zbieranie podpisów i udział w marszach.

Wojciech Reszczyński, znany dziennikarz, odmówił przyjęcia nagrody z okazji 20-lecia KRRiT. Dziennikarz, który prowadził „Teleexpress” i „Wiadomości”, stwierdził, że nie może przyjąć nagrody w sytuacji, gdy dyskryminowana jest Telewizja Trwam.

W Sejmie złożono prawie 900 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie wysyłania sześciolatków do szkoły.

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Kodeksu Pracy wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wchodzi w życie 17 czerwca br.

Wzrasta przewaga sondażowa PiS nad PO. Według badania TNS Polska, ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego ma aż 7 pkt. proc. przewagi nad PO.

Przed Kancelarią Premiera 12 czerwca podpalił się 56-letni Andrzej Filipiak z Kielc - w proteście przeciw trudnej sytuacji materialnej swojej rodziny, o którą obwiniał rządzących. Mężczyzna ma poparzone 60 proc. ciała.

Z Krakowa do Częstochowy przeniesie się wspólnota seminarium sosnowieckiego. Współpraca seminariów częstochowskiego i sosnowieckiego rozpocznie się od roku akademickiego 2013/14. Takie formy współpracy istnieją już w Polsce - w Krakowie z diecezją bielsko-żywiecką, w Lublinie - z polskimi diecezjami greckokatolickimi oraz w Opolu - z diecezją gliwicką.

NIK alarmuje, że System Powiadamiania Ratunkowego, słynny numer 112, nie działa, jak trzeba.

Jan Rokita, były czołowy polityk PO, został usunięty z partii. W tym samym czasie komornik zajął mu majątek na poczet przegranego procesu z byłym komendantem głównym policji Konradem Kornatowskim.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję