Reklama

Ze świata

Niemcy

Wielka powódź

Trwa usuwanie skutków fali powodziowej, która dokonała znacznych zniszczeń w Niemczech. W samej tylko Saksonii zanotowano poważne szkody w kościołach, domach parafialnych oraz budynkach należących do Kościoła katolickiego i ewangelickiego - poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA.

W większości są to zalane piwnice, ale także wnętrza kościołów, m.in. w Dreźnie, Bad Schandau i w kościele klasztornym w Pirnie. Znaczne szkody powódź wyrządziła w przedszkolach oraz domach opieki Caritas i Diakonii, które musiały ewakuować znaczną część swoich podopiecznych. Według informacji Kościoła luterańskiego Saksonii, szkody wyrządzone przez tegoroczną powódź są poważne, mimo iż po doświadczeniach poprzedniej powodzi z 2002 r. wielu mieszkańców opróżniło piwnice i partery budynków.

Reklama

Powódź w regionie Magdeburga dotknęła osobiście tamtejszego biskupa katolickiego Gerharda Feige. Ze względu na groźbę przerwania wałów przeciwpowodziowych biskup Magdeburga wraz z innymi mieszkańcami dzielnicy musiał opuścić swoje mieszkanie i chwilowo zamieszkać u jednego z księży na terenie swojej diecezji.

Turcja

Niepokój chrześcijan

Ostatnie zamieszki w Turcji stanowią sygnał alarmowy. Rząd turecki powinien to wziąć pod uwagę, jeśli pragnie zachować to, co osiągnął w ciągu minionych 10 lat, oraz jeśli pragnie chronić stabilizację, której sprzyja wzrost gospodarczy. Podkreślił to wikariusz apostolski w Stambule - bp Louis Pelâtre w rozmowie z watykańską agencją informacyjną Fides.

W polityce zawsze mądrą rzeczą jest „szukanie kompromisów tak, aby można było pogodzić interesy różnych stron społeczeństwa” - stwierdził bp Louis Pelâtre. Wyjaśnił, że generalnie chrześcijanie, jako dziś niewielka już mniejszość, nie uczestniczyli w demonstracjach, ale „z niepokojem obserwują sytuację”.

Reklama

Bp Pelâtre podkreślił, że wspólnoty chrześcijańskie nie uczestniczą bezpośrednio w konfliktach politycznych, jakie wywołała planowana budowa wielkiego centrum handlowego na placu Taksim w Stambule. Według protestujących, rząd wykorzystuje swoją większość, forsując autorytarny plan islamizacji kraju. Dlatego też - zdaniem hierarchy - protesty mogą doprowadzić do tego, że rząd będzie musiał na nowo przemyśleć swoje strategie.

Japonia

Błogosławieństwo nowożeńców

O ślubie w kościele marzą Japończycy. Choć chrześcijanie stanowią zaledwie 1 proc. japońskiego społeczeństwa, aż 60 proc. młodych par zgłasza się do katolików i protestantów po błogosławieństwo. Japończycy są po prostu zauroczeni chrześcijańską ceremonią.

Najłatwiej uzyskać błogosławieństwo we wspólnocie protestanckiej. Protestanci nie wymagają bowiem od nowożeńców żadnego przygotowania. Aby mieć ślub w Kościele katolickim, trzeba przejść przez specjalny kurs. W Tokio obejmuje on 20 spotkań. Stolica Apostolska w 1975 r. zezwoliła w drodze wyjątku Kościołowi w Japonii na błogosławienie związków osób, które nie są chrześcijanami. Nie jest to sakrament, lecz zwykłe błogosławieństwo.

Ludzie

Bp Juan Antonio Reig Plà

Biskup Alcalá de Benares w Hiszpanii i przewodniczący Komisji ds. Rodziny i Życia w hiszpańskim Episkopacie stwierdził, że ponownie ruszyła cała machina proaborcyjnej propagandy. Bp Juan Antonio Reig Plà zwrócił uwagę, że „używa się przy tym - jak zwykle - ekstremalnych przypadków, aby manipulować ludzkimi uczuciami i wywoływać zamieszanie”. Szczególnie zaapelował, aby walczyć z manipulacją językową stosowaną przez zwolenników aborcji: - Kiedy mówimy o aborcji, czy chodzi o „przerwanie” ciąży? Nie. Aborcja jest eliminacją niewinnej ludzkiej istoty. Czy chodzi o kwestię zdrowia reprodukcyjnego lub seksualnego? Absolutnie nie. Aborcja nic nie leczy, a tylko niszczy. Czy chodzi o stwierdzenie prawa matki do decydowania? Także: nie.

Zdaniem bp. Reig Plà, kiedy mówimy o poczętym ludzkim życiu, to „mówimy o ludzkiej istocie. Stwierdzenie czegoś przeciwnego byłoby pominięciem naukowych oczywistości. Jaki jest zatem powód, aby dalej mówić o prawie do aborcji? - pyta.

Cudzysłów

Syryjscy rebelianci to miejscowa wersja Al-Kaidy. Chrześcijanie są dla nich głównym celem. Zakazano nawet bić w dzwony, aby ich dźwięk nie docierał do uszu muzułmanów, choć wioski są chrześcijańskie.
O. Hanna Jallouf, proboszcz z Knayeh, wioski położonej 50 km na południowy zachód od Aleppo

Krótko

Ojciec Święty potwierdził, że niebawem ukaże się encyklika o wierze. Prace nad encykliką rozpoczął jeszcze Benedykt XVI. Encyklika została dokończona przez papieża Franciszka.

Hanna Suchocka 30 czerwca 2013 r. kończy swoją misję dyplomatyczną w Watykanie. Nowym ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej będzie Piotr Nowina-Konopka.

We Francji zdemolowano wnętrze kolejnej katedry. Tym razem w Nantes. Zniszczono prezbiterium i najstarszy ołtarz. Na ścianach pojawiły się napisy i emblematy świadczące o tym, że sprawcy utożsamiają się bądź sympatyzują z nazizmem, satanizmem, ruchem Femen oraz zwolennikami tzw. małżeństw homoseksualnych. Do incydentu doszło 7 czerwca. Dzień wcześniej zdemolowano katedrę w Limoges w środkowej Francji.

Rząd francuski nie ustaje we wprowadzaniu pomysłów genderowskich ideologów. Rządowi prawnicy pracują nad ustawą zakazującą posługiwania się słowami: „ojciec” i „matka”. Zamiast nich będzie „rodzic”.

Grecy mają już dość oszczędności i strajkują. Sygnałem do strajku było zamknięcie publicznej telewizji i radia ERT. Nie pracowały ministerstwa, w Atenach strajkowali kierowcy autobusów, na 24 godziny porzucili pracę kolejarze. Stanęło też metro.

W Bundestagu niemiecka koalicja rządowa CDU/CSU-FDP przeforsowała uchwałę wzywającą rząd Angeli Merkel do podjęcia na forum ONZ działań w celu upamiętnienia ofiar wypędzeń w ramach obchodzonego 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy.

Izraelski premier Beniamin Netanjahu nakazał wycofanie komunikatu prasowego przygotowanego do publikacji podczas jego wizyty w Polsce. Powodem miał być zbyt pojednawczy ton pod adresem Palestyńczyków.

Według danych wywiadu amerykańskiego, wojska prezydenta Syrii Baszara al-Asada stosowały broń chemiczną, w tym gaz sarin, w walkach z siłami opozycji. Broń ta była stosowana wielokrotnie, choć na niewielką skalę - oświadczyli przedstawiciele rządu USA.

2013-06-17 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję