Reklama

Aspekty

Dokonało się coś wielkiego

Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma czterech nowych kapłanów. Księża Michał Bala, Michał Dekiert, Piotr Skrocki i Paweł Sztyber 25 maja w katedrze w Gorzowie przyjęli święcenia z rąk bp. Stefana Regmunta

Podczas Mszy św. kandydaci do kapłaństwa zostali przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po homilii publicznie wyrazili wolę przyjęcia święceń. Zobowiązali się do głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, modlitwy oraz życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekli też cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi.

Wierni otoczyli ich modlitwą, śpiewając Litanię do Wszystkich Świętych. Następnie biskup włożył ręce na ich głowy i odmówił specjalną modlitwę. Obecni w kościele kapłani powtórzyli ten gest.

Reklama

- Powołanie kapłańskie rodzi się z Bożej troski o człowieka znękanego, zgubionego, opuszczonego i skrzywdzonego. Kapłan to człowiek, który opuścił wszystko i wszystkich, aby pójść za Jezusem. To ktoś, dla kogo przyjaźń z Chrystusem, wierność Chrystusowi i otrzymanemu powołaniu jest najwyższą wartością - napisał bp Stefan Regmunt w liście do diecezjan. W homilii poprzedzającej święcenia powiedział, że już w Wieczerniku Jezus ustanowił szczególną grupę ludzi, pełniących posługę w Kościele. Na ich wzór nowo wyświęceni kapłani, jak mówił: - Będą głosicielami Słowa Bożego. Będą nieśli Dobrą Nowinę po najdalsze zakątki ziemi. Będą składali świadectwo, że żyją tą Ewangelią, którą głoszą, że kochają to Słowo Boże, które czyni ich bardzo dynamicznymi uczniami Jezusa Chrystusa - podkreślał. - A z drugiej strony będą przyczyniali się do uświęcenia ludu Bożego, w szczególny sposób przez sprawowanie Najświętszej Ofiary

- Czuję naprawdę wielką radość. Dokonało się coś wielkiego - mówił bezpośrednio po święceniach ks. Michał Dekiert. - Na dar kapłaństwa się czeka. Od początku seminarium praktycznie. Naszym bezpośrednim przygotowaniem były rekolekcje w Bledzewie. Sześć dni w ciszy, konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu, Liturgia Godzin. To był czas na medytację i wyciszenie wewnętrzne.

Nowi księża nie mają jeszcze planów wakacyjnych. 28 czerwca dostaną skierowanie do posługi duszpasterskiej - na oazach dla dzieci, młodzieży i rodzin, koloniach Caritas, pielgrzymkach i innych letnich działaniach. Dekrety z pierwszymi stałymi placówkami duszpasterskimi otrzymają pod koniec sierpnia.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły kapłan

Niedziela legnicka 45/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

kapłan

sylwetka

Barbara Ludorowska

Ks. Jerzy Gniatczyk

Ks. Jerzy Gniatczyk

Ponad milion śniadań rozdanych w szkołach, kilkunastu stypendystów (co roku fundował roczne stypendium studenckie jednemu parafianinowi), wielu chorych, których wspierał nie tylko duchowo, ale także materialnie. Ogromna, choć cicha działalność dobroczynna dla najbardziej potrzebujących na naszym osiedlu to sztandarowe dzieła ks. Jerzego Gniatczyka

Ksiądz Jerzy Gniatczyk był z nami od 1 lipca 1987 r. Po 28 latach spędzonych z nami w parafii, odszedł do Pana w Godzinie Miłosierdzia Bożego 19 października, we wspomnienie liturgiczne bł. Jerzego Popiełuszki – swojego przyjaciela z czasów „Solidarności”.

CZYTAJ DALEJ

Państwowa Komisja ds. Pedofilii proponuje Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych

2021-09-17 15:28

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Grażyna Kołek

Podtrzymując opinię o konieczności zbadania akt spraw kanonicznych, Państwowa Komisja proponuje Konferencji Episkopatu Polski stworzenie wspólnej grupy badawczej - poinformowała dziś Komisja. Zadaniem nowego gremium byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15.

List w tej sprawie został przekazany do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz abp. Wojciecha Polaka - delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję