Reklama

Niedziela Wrocławska

Kościół domem - Diecezja rodziną

Wznosimy nowy dom Boga

Czy nowoczesność da się pogodzić z Ewangelią? Czy orędzie Chrystusa może dotrzeć do ludzi młodych, zasypywanych kuszącymi ofertami społeczeństwa konsumpcyjnego? Czy potrafią oni nieść pomoc potrzebującym? I czy pomimo wysokiego bezrobocia jesteśmy w stanie zbudować świątynię dla Boga? Mieszkańcy Góry to potwierdzają!

Nowy kościół

Parafię pw. św. Faustyny w Górze erygowano w 2000 r. Wierni do swojej dyspozycji mają kaplicę wzniesioną w 1999 r. z inicjatywy ks. Bolesława Sylwestrzaka - ówczesnego proboszcza. Aktualnie trwają prace przy budowie nowego kościoła. Obiekt wyglądem nawiązywać będzie do dawnego, tradycyjnego budownictwa sakralnego na Śląsku. Jego smukła wieża ma wysokość ok. 40 m. Fundamenty postawione zostały w 2005 r. z inicjatywy śp. ks. Stanisława Chłopeckiego, pierwszego proboszcza parafii św. Faustyny - mówi ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz parafii. W 2006 r. gromadzone były materiały, a wiosną 2007 r. rozpoczęto wznosić mury. W tym roku zakończone zostaną prace związane z konstrukcją stalową pod dach kościoła i dokończone zostaną prace murarskie - dodaje. Obok kaplicy i kościoła znajduje się piętrowa plebania, której budowa została zakończona w 2003 r. Parafia obejmuje część zachodnią miasta i 3 wsie: Jastrzębia, Sławęcice oraz Strumienną. W 2002 r. dekretem kard. Henryka Gulbinowicza parafia stała się siedzibą Dekanatu Góra Śląska - Zachód. W jego skład wchodzą parafie: Chróścina, Luboszyce, Góra (św. Faustyny), Osetno, Siciny, Żabin oraz Żuchlów.

Niosą pomoc

Reklama

W parafii istnieją różne grupy i wspólnoty. Ogromny wysiłek i wkład pracy wnosi Stowarzyszenie „Samarytanin”. Grupa powstała w 2001 r. i liczy 19 członków. Stowarzyszenie pomaga charytatywnie rodzinom i osobom żyjącym w niedostatku, jego misją jest także pomoc w kształceniu dzieci i młodzieży. Grupa organizuje i rozprowadza żywność wśród najbardziej potrzebujących pomocy mieszkańców gminy. Warta podkreślenia jest bardzo dobra współpraca parafii z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W naszym mieście, w którym panuje duże bezrobocie, pomoc „Samarytanina” jest nieoceniona - mówi mieszkanka Góry. Istnieje także Parafialny Zespół Caritas. Podobnie jak Stowarzyszenie, Zespół dożywia dzieci, a także pomaga materialnie osobom najbardziej potrzebującym. Msze św. swoim śpiewem uświetniają najmłodsze dzieci z parafii oraz bierzmowana młodzież. Prężnie działa Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Eucharystyczny Ruch Młodych. Jest także Wspólnota Żywego Różańca i Rada Parafialna, podejmująca wiele cennych inicjatyw. Nieoceniona jest pomoc Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Na terenie parafii znajduje się przedszkole przy ul. Piastów, ale nie ma szkół. Jednak decyzją Kurii Metropolitalnej duszpasterstwo obejmuje katechizacją dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa, a także Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Koncert

W tym roku ks. Arkadiusz Wysokiński obchodzi 25-lecie kapłaństwa. Z tej okazji 30 czerwca w parafii św. Faustyny o godz. 13.15 odbędzie się dziękczynna Msza św. Zachęcamy do uczestnictwa. Obchody jubileuszu uświetni koncertem o godz. 19.00 Katolicki Zespół Ewangelizacyjny Testimonium.

* * *

Ks. prał. Arkadiusz Wysokiński, proboszcz
Proboszczem parafii św. Faustyny w Górze zostałem 10.11.2005 r. Przybyłem do parafii, po tragicznej śmierci ks. Stanisława Chłopeckiego, który 25.10.2005 r. wraz z Mieczysławą Jóźwin, przewodniczącą Rady Parafialnej, zginął w wypadku samochodowym. Od 01.12.2005 r. zostałem ustanowiony dziekanem Dekanatu Góra - Zachód. Obecnie wikariuszem parafii od 2009 r. jest ks. Karol Żygadło. Pracujemy w regionie dotkniętym wysokim bezrobociem. Wielu naszych parafian musi szukać zatrudnienia poza granicami miasta, a nawet Ojczyzny. W związku z tym budowa kościoła nie jest łatwa, ale możliwa dzięki wielkiej ofiarności ludzi. Kaplica, w której odprawiane są Msze św. nie jest okazała, dlatego mieszkańcy zadają sobie pytanie: kiedy zakończy się budowa kościoła? Chciałbym, żeby powstał możliwie jak najszybciej, aby parafianie mogli się nim cieszyć i w nim się modlić. Tempo prac wyznaczają jednak nasze możliwości finansowe. Wielkość środków zbieranych na powstającą świątynię, mierzona cyframi, nie jest może wielka, natomiast ma ona ogromną wartość, bo jest prawdziwie „wdowim groszem”. Mieszkańcy mimo bezrobocia są ofiarni. Identyfikują się z parafią. Pragnę serdecznie podziękować za wszelką okazywaną pomoc i życzliwość. Chciałbym tylko, aby w życie wspólnoty włączało się więcej parafian dorosłych i mocniej angażowała się młodzież. Parafia krzepnie, dlatego dobrze byłoby, gdyby młodzi również odnajdywali w niej swoje miejsce. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale z Bożą pomocą i wstawiennictwem św. Faustyny z nadzieją patrzymy w przyszłość.

Reklama

Rzymskokatolicka parafia pw. św. Faustyny
Góra, skwer ks. S. Chłopeckiego 1A, 56-200 Góra
tel: 65/544-16-70, fax 65/543-23-79

Godziny Mszy św.
niedziele: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15 (z wyj. VII i VIII), 18.00
dni powszednie: 7.00, 18.00

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z Matką

Niedziela lubelska 29/2018, str. I

[ TEMATY ]

parafia

odpust

abp Stanisław Budzik

Paweł Wysoki

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Księżomierzy przeżywała uroczystości odpustowe. Z okazji święta Nawiedzenia w pierwszą niedzielę lipca do położonego na obrzeżach diecezji sanktuarium przybył abp Stanisław Budzik

Nasza pielgrzymka to spotkanie z Matką, która pełna miłości wstawia się za nami u swojego Syna, Jezusa Chrystusa; która wciąż opiekuje się nami, jak w trudnych czasach objawień z przełomu XVI i XVII wieku – mówił we wprowadzeniu do Liturgii ks. Andrzej Woch, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Tym samym nawiązał do przekazywanej z pokolenia na pokolenie historii ukazania się Maryi w stroju prostej wieśniaczki. „Zjawienie” datowane na lata 1594?–1602 miało miejsce w czasach klęsk żywiołowych w Polsce. Poruszyło serca wiernych, którzy z odległych stron przybywali do Księżomierzy, by za wstawiennictwem Matki Bożej wypraszać potrzebne łaski. Wśród pielgrzymów znalazł się biskup krakowski Bernard Maciejowski, który na pamiątkę objawienia się Maryi polecił zbudować w Księżomierzy murowaną kapliczkę, do której podarował obraz Matki Bożej. Ikona Maryi z Dzieciątkiem została nazwana Księżomierską Panią, u której od wieków skutecznego pocieszenia szukają wierni w chorobach duszy i ciała. – Wzrastamy w wierze i miłości pod płaszczem Maryi, ale wciąż potrzebujemy umocnienia. Tu, w kościele, o który z pieczołowitością dbamy, nabieramy sił do wędrówki przez życie, w którym chcemy odważnie i z miłością wypełniać nasze posłannictwo – mówili wierni, prosząc Pasterza o modlitwę i błogosławieństwo. Szczególną intencją Mszy św. było dziękczynienie za 50 lat kapłaństwa ks. prof. Czesława Krakowiaka. Złoty jubilat jest jednym z siedmiu kapłanów, których powołanie zrodziło się i wzrosło pod czułym sercem Księżomierskiej Pani.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję