Reklama

Niedziela Wrocławska

Abp Józef Kupny

Skromny człowiek, dobry kolega

Jaki jest nowy Arcybiskup wrocławski? Wspominają księża naszej archidiecezji - znajomi abp. Józefa Kupnego z czasów studiów na KUL-u oraz przyjaciel z młodości

Ks. Adam Prażak, proboszcz parafii św. Anny we Wrocławiu-Widawie

Byliśmy młodymi księżmi, studiowaliśmy na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - były to nauki społeczne a w ich ramach socjologia religii i katolicka nauka społeczna. Obaj myśleliśmy wtedy o specjalizowaniu się w katolickiej nauce społecznej. Lublin i Wrocław były w tym czasie dwoma silnymi ośrodkami w Polsce. W Lublinie wykładali ks. prof. Kondziela, ks. prof. Piwowarski, a we Wrocławiu ks. prof. Krucina, ks. prof. Majka i wielu innych znanych wykładowców. Były to też bardzo ciekawe czasy - końcówka tzw. minionego okresu - lata 80. Ks. Józef wybijał się i bardzo go to wszystko interesowało. Miał też doświadczenia życiowe, bo w drodze do kapłaństwa zaliczył obowiązkową służbę wojskową. Nie opowiadał o tym za dużo, nie chwalił się, ale było widać że ma to za sobą. Staraliśmy się poznawać tajniki dotyczące życia społecznego. Ks. prof. Kondziela otwierał nam oczy na świat polityki, jego ideą już wtedy była wspólna Europa. Ks. prof. Piwowarski otwierał nam oczy na sprawy Kościoła - i to co przyjdzie, i to co stać się musi, a czego wówczas jeszcze hierarchowie, biskupi nie bardzo chcieli zauważać. Było to bardzo interesujące. Ks. Józef był też bardzo skromnym człowiekiem, zwykłym, bardzo dobrym kolegą. Jego pasje naukowe zaowocowały pracą asystenta na KUL. Później był rektorem Seminarium Duchownego w Katowicach. Pamiętam też że jedne wakacje spędziliśmy razem, wędrowaliśmy wtedy po Kotlinie Kłodzkiej, spaliśmy na parafii w Różance, w sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej na Górze Iglicznej - były to bardzo dobre, młodzieńcze czasy. Potem już spotykaliśmy się przy okazji zjazdów koleżeńskich absolwentów socjologii KUL mniej więcej co 5 lat. Jest to kapłan znający życie od podszewki a jednocześnie oddany Kościołowi i Jezusowi Chrystusowi.

Wysłuchał Janusz Gajdamowicz

Ks. Janusz Czarny, proboszcz parafii św. Jadwigi we Wrocławiu-Kozanowie

Reklama

Z ks. Józefem studiowaliśmy przez kilka lat na jednym uniwersytecie. Nowy abp wrocławski studiował na wydziale nauk społecznych, ja natomiast na wydziale filozofii chrześcijańskiej. Mieliśmy wspólny temat, bo ks. Józef pisał doktorat z podstaw antropologii społecznej Jana Pawła II i były to dla nas wspólne zagadnienia. Wspominam te czasy jako wspaniałe, jako czas studiów, nawiązywania kontaktów - mieszkało nas w konwikcie ponad 100 księży z całej Polski. Wiele kontaktów pozostało żywych, wiele się urwało, ale obecnego ks. Arcybiskupa wspominam jako człowieka niezwykle skromnego, spokojnego, bardzo zdolnego. Było wówczas kilku księży katowickich na KUL-u, a ks. Kupny zapadł w pamięć jako człowiek niezwykle wyważony i bardzo spokojny. Na uczelni tworzyliśmy pewne kręgi koleżeńskie, towarzyskie i wspomnienia z tamtego czasu są niezwykle sympatyczne i żywe. Mieliśmy potem kontakt na różnych sympozjach i ten obraz ks. Józefa się nie zmieniał. Widzieliśmy się ostatnio rok, może dwa lata temu na sympozjum naukowym i to spotkanie potwierdziło, że ks. Arcybiskup pozostał takim samym człowiekiem.

Wysłuchał Janusz Gajdamowicz

Ryszard Sadłoń z Chorzowskiego Centrum Kultury - przyjaciel abp. Józefa Kupnego

Znamy się jeszcze z lat osiemdziesiątych, kiedy ks. Józef Kupny studiował i był klerykiem. Pochodzimy bowiem z tej samej parafii Wniebowzięcia NMP w Chorzowie. Wówczas życie kulturalne kwitło bardzo intensywnie, także w naszej parafii wiele się działo pod względem kulturalnym, była to szczególna w tamtych czasach parafia. Ks. Józef to wyjątkowy, prosty człowiek, który cały czas żyje we wspólnocie z ludźmi i blisko Pana Boga i o to moim zdaniem chodzi w Kościele. Ilekroć organizowałem jakieś imprezy, wydarzenia, inicjatywy i dzwoniłem do niego po pomoc - zawsze był i służył pomocą. To jest człowiek, który chce być blisko swoich owiec, bo wie, że jest ich pasterzem, to nie jest osoba, która chce być na świeczniku. Ogromna radość rozpiera moje serce, że dalej będzie na Śląsku, w jego sercu - we Wrocławiu. Bo dla mnie Śląsk to nie jest tylko Górny Śląsk, to także Wrocław i południe Polski. Cieszę z tego wyboru i być może ks. Józef Kupny - jako arcybiskup wrocławski - te regiony jeszcze bardziej połączy.

Oprac. Żanna Korba

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce po spotkaniu z wiernymi archidiecezji gdańskiej

Nuncjatura Apostolska w Warszawie potwierdza, iż w dniu 2 marca 2020 doszło do spotkania Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, ks. abpa Salvatore Pennacchio wraz z współpracownikami, z grupą wiernych archidiecezji gdańskiej – czytamy w oświadczeniu Nuncjatury wydanym 3 marca po spotkaniu związanym z sytuacją w gdańskim Kościele.

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli

2021-09-18 08:57

[ TEMATY ]

koronawirus

Karol Porwich/Niedziela

W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się testy. W Hiszpanii zmniejszono wymagany dystans społeczny do 1,2 metra. Z kolei w Szwecji nie wprowadzono żadnych dodatkowych restrykcji.

We Francji prawie 12,3 mln uczniów wróciło do szkół 2 września i od tego dnia około 3 tys. klas zostało zamkniętych z powodu Covid-19, w tym 545 w minionym tygodniu. Tygodniowo przeprowadza się około 600 tys. testów w szkołach. Nauczyciele i dzieci powyżej 6. roku życia noszą maseczki przez cały czas nauki z wyjątkiem zajęć sportowych. Szczepienia dla dzieci powyżej 12 lat organizowane są również w szkołach od 2 września i wymagana jest zgoda rodziców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję