Reklama

Niedziela w Warszawie

Naśladujcie Papieża Franciszka

Archidiecezja warszawska ma dwudziestu nowych kapłanów. W wypełnionej po brzegi archikatedrze św. Jana Chrzciciela, diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Kazimierza Nycza

Święcenia kapłańskie to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu lokalnego Kościoła. - To bardzo radosny dzień dla Was, dla Kościoła i całej archidiecezji. Dokonało się bowiem to, po co przyszliście do seminarium. Dziś rozpoczęło się wasze kapłaństwo - mówił do neoprezbiterów kard. Kazimierz Nycz.

Liturgia sakramentu kapłaństwa jest ściśle określona i za każdym razem ma taki sam przebieg. Piękna i wzruszająca była chwila, gdy księża oraz wszyscy wierni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, a diakoni leżeli krzyżem na posadzce prezbiterium. Jednak najważniejszą częścią ceremonii był moment, kiedy to Arcybiskup odmawiając modlitwę konsekracyjną nałożył ręce na głowy przyszłych księży - to właśnie wtedy 20 diakonów kolejno stało się prezbiterami. W chwilę później nowo wyświęceni kapłani ubrali się w ornaty, aby pierwszy raz w życiu sprawować Eucharystię.

Reklama

Kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że wzorem dla nowowyświęconych księży powinien być Papież Franciszek. - On mówi stanowczo, że władza kapłańska nigdy nie może być panowaniem, tylko musi być służbą - mówił.

Papież na każdym kroku pokazuje swoją bezpośredniość i zwyczajność. - Proszę was o to byście byli zwyczajnymi, prostymi i pokornymi księżmi. Nigdy nie celebrujcie siebie, tylko głoście i celebrujcie Ofiarę Chrystusa - podkreślił Kardynał. - Nie tylko słuchajcie Franciszka, ale także osobiście go naśladujcie.

Podczas uroczystości święceń kard. Nycz dziękował wychowawcom, ojcom duchownym oraz profesorom pracującym w seminarium. Jednak szczególne słowa skierował do rodziców, bo to właśnie oni byli pierwszą i najważniejszą szkołą. - Syn wybrał najpierw studia historyczne. Dopiero później dojrzało w nim powołanie - mówi „Niedzieli” Ewa Demczyszak, mama ks. Grzegorza Demczyszaka. - Przyznaje, że na początku miałam wątpliwości, czy dobrze robi. Jednak przez wszystkie jego lata w seminarium zdążyłam przywyknąć do myśli, że będę matką księdza. Dziś jestem wzruszona i bardzo szczęśliwa.

Reklama

Ks. Demczyszak, jako absolwent historii, nie jest wyjątkiem. Coraz więcej jest bowiem młodych księży, którzy przed wstąpieniem do seminarium pracowało i studiowało. Wśród tegorocznych neoprezbiterów jest m. in. doktor prawa, inżynier, biolog, historyk sztuki, polonista oraz dziennikarz. Nowi księża, tak jak inni młodzi ludzie, mają także swoje nietypowe pasje. Jeden z nich uprawia sporty ekstremalne i skacze ze spadochronem, inny zaś jest drużynowym mistrzem Polski w szermierce do lat 20.

Po zakończeniu obrzędów sakramentu święceń oraz Eucharystii, neoprezbiterzy dostali dekrety z nominacjami na swoje pierwsze parafie. Spotkali również nowych przełożonych, czyli księży proboszczów, którzy teraz będą dla nich najbliższą rodziną.

Neoprezbiterzy z Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela

Ks. Mariusz Białęcki
pochodzi z Płońska, został skierowany do parafii św. Stanisława BM w Sobikowie k. Góry Kalwarii

Ks. Paweł Antoni Chyra
pochodzi z Olkusza k. Katowic, został skierowany do parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku

Ks. Rafał Dariusz Dawidowicz
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie

Ks. Grzegorz Rafał Demczyszak
pochodzi z Piastowa, został skierowany do parafii św. Elżbiety w Warszawie-Powsinie

Ks. Michał Wojciech Gąsiorowski
pochodzi Bramek k. Błonia, został skierowany do parafii Wniebowzięcia NMP w Michałowicach-Opaczy k. Raszyna

Ks. Krzysztof Łuniewski
pochodzi z Płońska, został skierowany do parafii św. Jana Kantego na Sadach Żoliborskich

Ks. Piotr Krzysztof Hejna
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Zwiastowania NMP w Ojrzanowie k. Tarczyna

Ks. Rafał Łukasz Kaniecki
pochodzi z Torunia, został skierowany do parafii Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście

Ks. Piotr Kucharczyk
pochodzi z Nieznamierowic k. Radomia, został skierowany do parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie

Ks. Tomasz Lis
pochodzi z Lublina, został skierowany do parafii MB Królowej Meksyku w Laskach k. Warszawy

Ks. Aleksander Jan Michalak
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej

Ks. Łukasz Andrzej Urbanek
pochodzi z nadmorskiej Ustki, został skierowany do parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Woli

Ks. Karol Masicz
pochodzi z Puław, został skierowany do parafii św. Zygmunta na Bielanach

Ks. Paweł Sobociński
pochodzi z Legionowa, został skierowany do parafii św. Klemensa PM w Nadarzynie

Ks. Marcin Piotrowski
pochodzi z Przybyszewa k. Grójca, został skierowany do parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu

Neoprezbiterzy z Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater

Ks. Damian Arkadiusz Skiba
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce

Ks. Bartłomiej Szymon Urbanowicz
pochodzi z Warszawy, został skierowany do parafii Narodzenia NMP w Komorowie

Ks. Tommy Josué Al Varado Bustillo
pochodzi z Hondurasu, został skierowany do parafii Dobrego Pasterza na Woli

Ks. Jacek Grabowski
pochodzi z Nowego Miasta Lubawskiego, został skierowany do parafii NMP Matki Kościoła na Mokotowie

Ks. Dariusz Marcin Grzywa
pochodzi z Krakowa, został skierowany do parafii św. Zygmunta na Bielanach

(oprac. AS)

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu kapłanów dla diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 23/2016, str. 3

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Bądźcie kapłanami konfesjonału i z cierpliwością czekajcie na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty – mówił w homilii bp Ignacy Dec, zwracając się do siedmiu nowo wyświęconych kapłanów, którzy 21 maja w świdnickiej katedrze przyjęli święcenia prezbiteratu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję