Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękujemy za wiarę

Już szósty rok z rzędu modlimy się w Wilanowie oraz wspieramy budowę Centrum Opatrzności Bożej. Święto Dziękczynienia jest więc stałym elementem liturgicznego kalendarza Polski

Główną tegoroczną intencją jest dziękczynienie za łaskę wiary. - Jest to związane z Rokiem Wiary, który obchodzimy w całym Kościele powszechnym - mówi kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

Dziękczynnych intencji jest jednak więcej. Podczas tego wyjątkowego święta składamy Bogu dziękczynienie za polskie rodziny, a także za wszystkich darczyńców, dzięki którym widzimy dziś Świątynię przykrytą piękną kopułą. - Te wyjątkowe uroczystości mają podkreślić, że Wotum Narodu to nie tylko budowana Świątynia, ale także wdzięczne Bogu i ludziom serca - podkreśla metropolita warszawski.

Reklama

W tym roku Opatrzność Boża podsuwa nam jeszcze jeden ważny powód do dziękczynienia. Jest on szczególnie ważny z perspektywy Roku Wiary, kiedy to potrzebujemy silnych wzorców. Bez wątpienia aktualnym świadkiem wiary jest Patron Polski św. Andrzej Bobola. - Dokładnie 75 lat temu był on kanonizowany i w przededniu II wojny światowej triumfalnie powrócił do Polski. Na trasę przejazdu jego relikwii przychodziły setki tysięcy osób, co było największą manifestacją religijną w czasach II RP - przypomina kard. Nycz. - Dlatego też dziś wspominamy tamte wydarzenia i dziękujemy Bożej Opatrzności za świętego Andrzeja Bobolę oraz prosimy o go zgodę w naszej Ojczyźnie.

Obchody Święta Dziękczynienia odbywają się zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, gdyż właśnie wtedy papież Jan Paweł II odbywał większość ze swoich pielgrzymek do Polski. Drugim powodem jest nawiązanie do 4 czerwca, rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, upadku komunizmu i początku wolności. - To jest bardzo ściśle związane z Janem Pawłem II i tym, co się stało po tym gdy został Papieżem - mówi kard. Nycz.

Święto Dziękczynienia zostało wprowadzone po to, aby popularyzować kult Opatrzności Bożej oraz budowę Narodowego Wotum. Świętowanie jest także próbą zmienienia naszej narodowej mentalności. Podczas dziękczynienia tłumaczona jest prastara teologiczna prawda o Opatrzności Bożej, która czuwa nad losami naszej Ojczyzny. Największym wyzwaniem jest wskazywanie na to, że oprócz próśb do Pana Bogu, trzeba również nauczyć się modlitewnie dziękować.

- Słowo „dziękuję” jest słowem - kluczem do rzeczywistości działania Pana Boga w naszym życiu. Człowiek odpowiada postawą wdzięczności zarówno Panu Bogu, jak i ludziom. „Dziękuje” za sprawy wielkie, narodowe, społeczne, historyczne i współczesne, ale są też te małe „dziękuję”, które wypowiadamy dziesiątki razy za zwykłe sprawy w naszym życiu osobistym - podkreśla Ksiądz Kardynał.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za niepodległość Polski

W świątyni Opatrzności Bożej odbędą się główne uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia do wspólnej modlitwy zaproszeni są czytelnicy „Niedzieli”, którzy od wielu lat wspierają budowę narodowego wotum

W warszawskim Wilanowie 11 listopada br., z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w państwie, zostaną zainaugurowane obchody jubileuszowego roku 100-lecia odzyskania niepodległości. Trudno znaleźć lepsze i bardziej symboliczne miejsce, którego idea złączona jest z historią Polaków. Przecież projekt budowy świątyni Opatrzności Bożej upadał zawsze, gdy Polska traciła niepodległość, i odradzał się, gdy wolność odzyskiwała. – Teraz chcemy zaprosić Polaków, którzy wspierają budowę, bo wiemy, że dla nich modlitwa w tym miejscu jest szczególnie ważna – mówi Sylwester Bizacki, dyrektor Centrum Opatrzności Bożej. – Wśród czytelników „Niedzieli” jest bardzo dużo osób wspierających budowę świątyni. Zaproszenie jest więc jedną z form podziękowania.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję