Reklama

Głos z Torunia

Dążyć do świętości

Niedziela toruńska 22/2013, str. 8

Aleksandra Wojdyło

Proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie ks. kan. Grzegorz Grabowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew J. Gański i moderator Bractwa św. Izydora ks. kan. Stanisław Grzywacz 15 maja zaprosili rolników i mieszkańców wsi do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie na diecezjalne święto ku czci św. Izydora, patrona rolników. Święto poprzedzone było nowenną do św. Izydora. Polecano św. Izydorowi sprawy polskiej wsi i jej mieszkańców, sprawy naszej diecezji, kapłanów, duszpasterzy rolników, działaczy rolniczych oraz całą Ojczyznę. Nabożeństwo majowe, połączone z modlitwami do św. Izydora, poprowadził ks. kan. Kazimierz Flisikowski, duszpasterz rolników dekanatu łasińskiego. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Andrzej Suski. Motywem przewodnim homilii była świętość, do której każdy chrześcijanin powinien dążyć. Ksiądz Biskup podał dowody na to, we współczesnym świecie jest miejsce na świętość. „Świętość jest najgłębszym sensem życia chrześcijańskiego i naszego powołania. Upodabniając się do Boga, mamy doskonalić się, ponieważ świętość jest darem i zadaniem” - mówił. Wyrazem świętości są m.in.: szlachetność, wrażliwość, miłosierdzie, przebaczenie, uczciwość, kierowanie się sumieniem oraz noszenie w sobie obrazu i podobieństwa Bożego. „Rosnące w nas dobro to rosnąca w nas świętość” - podkreślał Biskup Andrzej. Jest wiele dróg świętości. Drogą do świętości Izydora była praca na roli, połączona z miłością do bliźnich, Boga i ziemi. „Rolnik także ma uświęcać się przez pracę przesiąkniętą modlitwą i miłością do Pana Boga i bliźnich oraz szacunkiem dla ziemi” - mówił Biskup Andrzej. Ksiądz Biskup zakończył homilię życzeniem, aby modląc się do św. Izydora, rolnicy potrafili tak jak on iść do nieba, pracując na ziemi. Po homilii nastąpiło poświęcenie ziemi przywiezionej przez rolników. Następnie Ksiądz Biskup poświęcił nowy witraż w świątyni przedstawiający św. Izydora. Jego fundatorami są rolnicy z Łasina: Alicja, Zygfryd, Wioletta i Zbigniew Plitt.

Reklama

Ks. kan. Zbigniew Gański szczególne podziękowanie złożył na ręce Biskupa Andrzeja, proboszcza ks. kan. Grzegorza Grabowskiego, duszpasterzy rolników, członków duszpasterstwa rolników, Bractwa św. Izydora oraz redaktora Michała Grabianki, posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, radnego sejmiku wojewódzkiego Wiesława Żurawskiego.

Na koniec rozstrzygnięto diecezjalny konkursu literacki dla gimnazjalistów pt. „Św. Izydor, patron rolników”. Wyróżnienia otrzymali: Karolina Lubańska (parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie), Małgorzata Wydrzyńska (parafia pw. św. Wawrzyńca w Szczepankach), Wojciech Malinowski (parafia pw. św. Katarzyny w Prątnicy), Natalia Retkowska, Paulina Retkowska i Marzena Kowalska (parafia pw. św. Wawrzyńca w Kijewie Królewskim), Maria Empel (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grabowie), Weronika Kwiatkowska i Beata Laskowska (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Lubawie), Monika Lewalska (parafia pw. św. Barbary w Złotowie), Kinga Kamińska (parafia pw. św. Małgorzaty w Płowężu) i Julia Borkowska.

Agapa w parafialnym ogrodzie dopełniła świętowania.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent w rocznicę odbudowy Zamku Królewskiego: trudno uwierzyć, że 50 lat temu były tu ruiny (krótka)

2021-09-16 19:08

[ TEMATY ]

Warszawa

prezydent

Zamek Królewski

Wikipedia

Trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tu morze ruin; podziękowania dla tych, którzy dbają o to jedno z najważniejszych świadectw naszej kultury, są absolutnie zasadne - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji 50 rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To niezwykle ważne, jedno z najważniejszych świadectw naszej wielkiej historii, naszej tradycji, naszej kultury" - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek podczas uroczystości jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie. "Kiedy się tu wchodzi, to nie ma wątpliwości, że podziękowanie i nagrodzenie tych, którzy na co dzień dbają o tę niezwykłą spuściznę, jest absolutnie zasadne. Zamek prezentuje się pięknie. Kiedy patrzymy na niego dzisiaj, to trudno uwierzyć, że 50 lat temu było tutaj tylko morze ruin" - podkreślił prezydent.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję