Reklama

Niedziela Świdnicka

Odpust św. Stanisława

Kult św. Stanisława BM jest obecny w Świdnicy co najmniej od XIII wieku, o czym dowiadujemy się z listów odpustowych wydanych w latach 1288-1303. Wraz z powstaniem diecezji świdnickiej patronat kościoła katedralnego rozciągnięto na całą diecezję. Od tego też czasu obchody odpustowe ku czci patrona katedry rozpoczynają Nieszpory z kanonikami Kapituły Katedralnej śpiewane w kościele św. Józefa, następnie procesyjne przejście przez miasto wraz z relikwiami świętego i wieńczy całość uroczysta Eucharystia. 8 maja tego roku świętowano właśnie tak.

Oprócz kanoników Kapituły Katedralnej w kościele św. Józefa zgromadzili się także kanonicy Kapituły Kolegiackiej w Wałbrzychu, członkowie Bractwa św. Józefa, członkowie Kapituły Orderu św. Stanisława, siostry zakonne, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy oraz niezbyt liczna, bo około 200-osobowa grupa wiernych świeckich.

Reklama

Po oddaniu czci relikwiom świętego patrona Ksiądz Biskup ustanowił ks. Piotra Śliwkę, proboszcza parafii katedralnej dziekanem Kapituły Katedralnej. Ks. Zbigniewa Wolanina, proboszcza parafii św. Marcina w Piławie Górnej, ks. Jana Gargasewicza, wicedyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej, ks. Radosława Kisiela, dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej, ustanowił kanonikami Kapituły Katedralnej, natomiast ks. Wiesława Rusina, ojca duchownego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej, kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej.

Mszy św. przewodniczył bp Adam Bałabuch, dla którego była to 5. rocznica sakry biskupiej, natomiast homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Na wstępie Ksiądz Biskup odwołał się do postaci św. Stanisława i przypomniał najważniejsze fakty z jego życia. Wspomniał jego niezłomność i wskazał na wzór, jaki wraz ze św. Wojciechem utworzyli dla kolejnych pokoleń niezłomnych pasterzy, którzy swoje życie kładli na szali i nie wahali się podnosić głosu, wtedy gdy Ewangelia była zagrożona. Zauważył też podobieństwo, mimo różnicy wieków, między Stanisławem a bł. ks. Jerzym Popiełuszką, zamordowanym za przypominanie prawdy niesprawiedliwej władzy. Dziękując Biskupowi pomocniczemu za 5-letnią posługę, wypełnioną modlitwą i życzliwością dla ludzi, prosił zgromadzonych wiernych o modlitwę w intencji Jubilata.

Na koniec w imieniu członków Kapituły Katedralnej i nowo mianowanych kanoników przemówił ks. Radosław Kisiel, dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej. Życzył świętującemu rocznicę biskupowi Adamowi siły i odwagi w głoszeniu Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowomiejska Kana

Niedziela toruńska 38/2018, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

odpust

Ks. Paweł Borowski

Bp Wiesław udziela indywidualnego błogosławieństwa dzieciom

Bp Wiesław udziela indywidualnego błogosławieństwa dzieciom

– Największy cud, jakiego dokonuje Bóg, to przemiana wody w wino: z naszej codzienności, z tego, co nam towarzyszy, przez łaskę potrafi uczynić szczęście i prowadzić nas do nieba. Maryja zaprosiła nas do Kany Galilejskiej, by nam o tym przypomnieć – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas uroczystych obchodów ku czci Matki Bożej w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łąkowskiej w Nowym Mieście Lubawskim

Przygotowując się do uroczystego odpustu, wierni już od 4 września uczestniczyli w rekolekcjach. Nosiły one tytuł „Duch, który umacnia miłość”, a poprowadził je ks. kan. Wiesław Pacak. Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczął się Nieszporami. Następnie czciciele Matki Bożej wraz z figurą łodziami i kajakami przepłynęli do Łąk Bratiańskich, miejsca objawień Matki Bożej, gdzie odprawiono Eucharystię. Po Mszy św. odbyła się procesja różańcowa ze świecami.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję