Reklama

Wiadomości

Warsztaty, które uczą życia

Warsztat Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, będący jednostką Fundacji im. św. Brata Alberta, istnieje już od 20 lat. 15 maja podopieczni, sympatycy i wychowawcy świętowali jubileusz

Pierwsza część obchodów 20-lecia działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sosnowcu odbyła się w bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak, wspólnie z nim przy ołtarzu stanęli ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski - prezes Fundacji im. św. Brata Alberta i ks. Paweł Kempiński - diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych. Druga część uroczystości, połączona z występami artystycznymi i wręczeniem pamiątkowych medali, miała miejsce w siedzibie warsztatu przy ul. Mikołajczyka 55 w Sosnowcu.

- Nasza placówka stwarza osobom niepełnosprawnym możliwość realizacji ich pragnień, przysposabia do lepszego funkcjonowania w społeczeństwie. Na przestrzeni lat placówka zgromadziła wspaniałych ludzi o bogatym, ukrytym wnętrzu, obdarzonych umiejętnościami manualnymi, wyobraźnią estetyczną, wrażliwych i pełnych radości. Nasze drzwi są otwarte, czekamy w szczególności na absolwentów szkół specjalnych i szkół życia, którzy mają ukończone 18 lat. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne. Ponadto dysponujemy własnym środkiem transportu, w związku z tym gwarantujemy dowóz podopiecznych na zajęcia i z zajęć do domu. Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny lub osobisty - powiedział kierownik WTZ Tomasz Ryrak.

Reklama

Sosnowiecka filia Fundacji im. św. Brata Alberta nieoficjalnie powstała w 1989 r. Założyli ją: Wiesław Łacinowski, Edward Golonka i Lidia Gwóźdź. Po uzyskaniu środków finansowych zaczęto rozprowadzać ulotki informacyjne o działalności placówki. Pierwsze zajęcia odbywały się w budynku należącym do Zgromadzenia Braci Szkolnych i mały charakter spotkań świetlicowych. W 1991 r. władze samorządowe Sosnowca przekazały fundacji w użytkowanie budynek po byłym przedszkolu przy ul. Mikołajczyka 55. Po dokonaniu niezbędnych remontów i zakupie potrzebnych materiałów do terapii rozpoczęto działalność. W 1993 r. na mocy ustawy o Państwowym Funduszu Osób Niepełnosprawnych ośrodek uzyskał całkowite pokrycie środków finansowych potrzebnych na jego działalność. Dlatego 1 kwietnia 1993 r. datuje się jako oficjalne powstanie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sosnowcu. 26 kwietnia tegoż roku bp Adam Śmigielski poświęcił budynek, w którym do dziś mieszczą się warsztaty.

- Obecnie w zajęciach terapeutycznych, które prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów, uczestniczy 37 podopiecznych. Zajęcia prowadzone są w 8 pracowniach. Uczestnicy naszych warsztatów biorą czynny udział w różnego rodzaju olimpiadach i zawodach sportowych, gdzie zdobywają wiele medali, nagród i dyplomów. Nasi podopieczni biorą także czynny udział w życiu społecznym i kulturalnym regionu. Ich prace zdobyły wiele prestiżowych nagród i wyróżnień - tłumaczy Sylwia Andrzejewska, zastępca kierownika WTZ. Po zajęciach manualnych uczestnicy warsztatów mają czas na odpoczynek. Podopieczni warsztatów zwiedzili już dużo ciekawych zakątków Polski, m.in. Beskid Śląski, Góry Świętokrzyskie i Stołowe, Karkonosze, Tatry, Bieszczady, Poznań, Gniezno, Biskupin, Pomorze. Chętnie także uczestniczą w balach: andrzejkowych, karnawałowych, uwielbiają zabawy, tańce i wycieczki.

Sercem warsztatu jest pracownia gospodarstwa domowego, czyli kuchnia, gdzie podopieczni uczą się przygotowywania posiłków, sałatek, deserów, prowadzenia domu. Kolejnym istotnym warsztatem jest pracownia plastyczna, gdzie podopieczni wykonują prace malarskie, malują na szkle, wykonują kompozycje dekoracyjne na różne okazje. Piękne prace wystawiane są na aukcjach, wernisażach, kiermaszach. Uzupełnieniem pracowni plastycznej jest pracownia technik różnych. W niej techniką decupage podopieczni wykonują kartki okolicznościowe, malują na drewnie, szkle, wykonują kompozycje dekoracyjne. W pracowni krawiecko-hafciarskiej prace wykonywane są igłą i nitką na płótnie i kanwie. Podopieczni haftują obrusy, serwety, szyją fartuszki, rękawice kuchenne, patchworkowe narzuty, a także na potrzeby ośrodka pokrowce, zasłonki, ściereczki itp. W pracowni małych form teatralnych uczestnicy rozwijają wyobraźnię, ćwiczą pamięć, wcielają się w różne role przygotowując przedstawienia teatralne na rozmaite okazje. Zaś w pracowni technicznej wykonywane są ramki do obrazków, bieżące prace naprawcze, a w wolnych chwilach podopieczni uczą się posługiwać komputerem. Kolejną jest pracownia edukacyjna. Tam prowadzone są zajęcia pod kątem podtrzymania umiejętności pisania i czytania, ćwiczeń kształcących sprawność manualną oraz kształcące zdolność obserwacji, rozwijania pamięci i koncentracji. Natomiast w pracowni rehabilitacyjnej podopieczni wykonują ćwiczenia utrzymujące ciało w dobrej kondycji fizycznej, wykonywane są też zlecone przez lekarza masaże i inne formy zabiegów.

I tak rytm pracy warsztatowej, plus zajęcia dodatkowe, takie jak wyjścia na basen czy do teatru, wyznaczają tydzień pracy placówki, od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzynarodowe warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Licheń

www.facebook.com/pg/Ars-Celebrandi

Uroczyste i podniosłe celebracje, wytężone ćwiczenia, piękny, kontemplacyjny śpiew gregoriański, nowe przyjaźnie i ciepła atmosfera — tak można najkrócej streścić międzynarodowe warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi”, które rozpoczęły się wczoraj w sanktuarium maryjnym w Licheniu.

Organizowane przez stowarzyszenie Una Voce Polonia (polski oddział Międzynarodowej Federacji „Una Voce”, organizacji uznawanej przez Stolicę Apostolską za oficjalną reprezentację katolików świeckich przywiązanych do tradycyjnej liturgii łacińskiej) warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” w Licheniu odbywają się już po raz piąty. Około 200 osób z Polski i kilkunastu innych krajów świata, w tym nawet Korei Południowej, od 12 do 19 lipca br. uczy się na nich celebrować Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (kapłani), służyć do niej (ministranci) i śpiewać (schole gregoriańskie). A najważniejszym tegorocznym wydarzeniem będzie wizyta wysokiego dygnitarza watykańskiego, abp. Guido Pozzo, sekretarza Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, odpowiedzialnej za katolików przywiązanych do tradycyjnej liturgii na całym świecie. W dniu 18 lipca odprawi on uroczystą Mszę św. pontyfikalną w bazylice Matki Bożej Licheńskiej oraz spotka się z uczestnikami warsztatów i będzie odpowiadał na ich pytania.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję