Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia prezbiteratu

Choć decyzję o przystąpieniu do stanu kapłańskiego podjęli kilka lat temu, to z pewnością moment przyjęcia święceń prezbiteratu będzie należał do najważniejszych w ich życiu. A moment ten nadszedł 18 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wtedy to bp Grzegorz Kaszak udzielił w bazylice katedralnej święceń kapłańskich czterem diakonom - Marcinowi Lechowi, Dawidowi Markowi, Tobiaszowi Mazurowi i Robertowi Tomasikowi.

W homilii bp Kaszak podkreślił, że z chwilą przyjęcia święceń kapłańskich nowo wyświęceni prezbiterzy będą musieli zadać sobie pytanie, jak będzie wyglądać ich przyszłość, do czego Bóg ich powołuje. I pomógł znaleźć odpowiedź, przytaczając słowa Piusa XI, że kapłan jest dla wiernych przewodnikiem, sługą zbawienia, szafarzem łask i błogosławieństw. Przy okazji święceń Ordynariusz zwrócił uwagę na jeszcze jedno istotne zagadnienie, by razem z całym Prezbiterium diecezjalnym wypraszać miłosierdzie Boże dla powierzonego ludu.

Reklama

- Człowiek jest grzeszny, buntuje się przeciwko Bogu, czyni zło, bo bardziej miłuje siebie i stworzenie niż Boga Wszechmogącego. Grzeszy, bo ulega sprytnym i przemyślanym pokusom złego ducha. Ale za grzechem idzie kara. Bardzo dobrze to zostało przedstawione w objawieniach fatimskich. Matka Boża powiedziała wówczas, że gdy nie przestaniemy obrażać Boga, przyjdzie wojna, głód, prześladowanie Kościoła i Ojca Świętego. (...) I przyszła wojna, głód, a wiek XX był wiekiem największego prześladowania chrześcijan w historii. Stąd płynie dla nas bezpośrednia nauka, by błagać Boga Wszechmogącego o miłosierdzie, aby odstąpił od wymierzania nam kary za złe czyny - przekonywał bp Kaszak. Podkreślił, że osobą, która ma prosić o miłosierdzie Boże jest właśnie kapłan. I ma to czynić według zaleceń Chrystusa.

- Modlitwa ma być nieodłącznym elementem waszego życia, w każdym miejscu i czasie. Niech zawsze i wszędzie rozbrzmiewa, nie tylko w uszach, ale i w sercach i umyśle. Dlatego proszę, byście ten nakaz Jezusa Chrystusa Zbawiciela świata w swoim kapłańskim życiu wiernie wypełniali - zwrócił się do nowo wyświęcanych kapłanów bp Kaszak.

Ks. Marcin Lech pochodzi z parafii św. Katarzyny w Wolbromiu, ks. Dawid Marek wychowywał się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Róży (diecezja tarnowska), rodzinną parafią ks. Tobiasza Mazura jest wspólnota Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kwaśniowie, natomiast ks. Robert Tomasik pochodzi z parafii Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Bolesławiu.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia biskupie prał. Tymona Chmieleckiego

[ TEMATY ]

święcenia

Tymon Chmielecki

Archiwum autora

Ks. Tymon Tytus Chmielecki

Ks. Tymon Tytus Chmielecki

Nowy nuncjusz apostolski w Gwinei i Mali przyjął święcenia biskupie w bazylice św. Piotra w Watykanie. 53-letni abp Tymon Tytus Chmielecki pochodzi z Torunia.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego „Veni Creator” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź) odczytana została bulla nominacyjna. Następnie główny konsekrator kard. Pietro Parolin wygłosił kazanie.

CZYTAJ DALEJ

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

2021-09-13 18:49

[ TEMATY ]

Koronka do Bożego Miłosierdzia

św. s. Faustyna Kowalska

Jezu ufam Tobie

B.M.Sztajner/Niedziela

W dniach 13 i 14 września br. przypada 86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego, którą Pan Jezus podyktował Siostrze Faustynie w Wilnie w 1935 roku.

Przypominamy, że na mocy dekretu Penitencjarii Apostolskiej z 12 stycznia 2002 r. „Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum. Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny”.

CZYTAJ DALEJ

Podhale pamięta o Sybirakach

2021-09-17 12:39

[ TEMATY ]

Sybiracy

Podhale

Damian Krawczykowski /Niedziela

Mieszkańcy Zakopanego i okolic 17 września uczcili pamięć o ofiarach reżimu komunistycznego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Sybiraków w Starym kościółku przy ul. Kościeliskiej. Licznie zebrani wierni po Eucharystii udali się pod symboliczny Grób Sybiraków na Pęksowym Brzyzku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję