Reklama

Niedziela Łódzka

Rodzina solą ziemi

Jubileuszowe XX Łódzkie Dni Rodziny to wielkie święto tych, którzy w obecnych czasach w mediach i polityce spychani są na margines. To swoiste pokazanie, jak ważna jest ta podstawowa komórka społeczna, jak piękne mamy rodziny i jak wiele zagrożeń we współczesnym świecie je dotyka. To także zwrócenie uwagi na to, ile dobrego dzieje się w rodzinach, jak wychowują swoje dzieci i jak swoim przykładem wiary i wzajemnej miłości uczą innych. Potwierdziły to odbywające się modlitwy, spotkania, konferencje i imprezy oraz hasło: „Rodzina solą ziemi”. Zorganizowane przez Centrum Służby Rodzinie Dni, wypełnione były rozważaniami, dyskusjami i przedsięwzięciami, które miały na celu wzmocnienie rodziny i uwrażliwienie społeczeństwa na jej znaczenie w obecnym świecie.

Reklama

Oprócz najważniejszych - Archidiecezjalnej Pielgrzymki Rodzin do sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach oraz pieszej pielgrzymki do grobu bł. Rafała Chylińskiego w Pabianicach - Dni Rodziny obfitowały w wiele wydarzeń. Jednym z ważnych był Festyn w parku Na Zdrowiu „Rodzina się bawi”, który zgromadził rodziny z niemal całej archidiecezji. W jego trakcie spotkały się także rodziny adopcyjne, podopieczni pierwszego w Polsce Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Uśmiechy dzieci, radość rodziców i słowa podziękowania dla Ośrodka świadczą o tym, ile dobrego przez lata swojej działalności zrobiła ta kościelna jednostka. Dzięki jej działalności ponad 1500 dzieci znalazło swoje miejsce w rodzinach adopcyjnych i zastępczych, a kilkadziesiąt powróciło do rodzin naturalnych. Przy okazji Łódź stała się centrum dla wszystkich katolickich ośrodków - w ramach Dni Rodziny odbył się zjazd wszystkich takich katolickich placówek z całej Polski. AOAO to nie jedyna jednostka znajdująca się w strukturach Centrum Służby Rodzinie. Pomocą kobietom w ciąży i w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka zajmuje się Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, który wspólnie z Domem Samotnej Matki zorganizował spotkanie swych podopiecznych. Niezwykle wzruszający i pełen wdzięczności był to powrót matek do Centrum. Niektóre z nich przyszły z rodzinami, z dziećmi, szczęśliwe, bo dzięki otrzymanej kiedyś pomocy, rozmowie i wskazaniu właściwej drogi mogły naprawić swoje życie. Także absolwenci Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Włodzimierza Fijałkowskiego dali świadectwo wspaniałej i pożytecznej pracy Centrum dla rodziny.

Kolejnym punktem w ramach Dni był sejmik rodzin, który obradował już po raz drugi. To zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się polskie rodziny i próba znalezienia rozwiązań na niektóre z nich. W łódzkiej sali Rady Miejskiej odbyła się także uroczysta gala, podczas której wręczono statuetki „Maryja Matka Życia” oraz odznaczenia „Zasłużony w Służbie Rodzinie”.

Zorganizowane przez Centrum Służby Rodzinie i Fundację Służby Rodzinie „Nadzieja” XX Łódzkie Dni Rodziny odbywały się pod patronatem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcą podważyć instytucję małżeństwa

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej „Ordo Iuris” przygotował projekt ustawy przeciwko obchodzeniu prawa rodzinnego przez środowisko LGBT. Celem proponowanych zmian jest wzmocnienie prawnej ochrony małżeństwa, rodziny i dobra dziecka

Prawnicy przypominają, że art. 18 Konstytucji RP i polskie prawo chronią tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny oraz nie kwestionują oczywistego faktu, że ojcem dziecka jest mężczyzna, a matką – kobieta. Jak podkreśla Instytut „Ordo Iuris”, od wielu lat ruch LGBT podejmuje jednak liczne próby – przed organami zarówno krajowymi, jak i międzynarodowymi – aby podważyć obowiązujący w Polsce porządek prawny i w konsekwencji go zmienić. – Organizacje te dostrzegły, że nie będąc w stanie przeprowadzić ustaw podważających tożsamość rodziny i instytucji małżeństwa drogą parlamentarną, mogą wchodzić na drogę sądową przez wszczynanie postępowań o charakterze precedensowym. To taktyka małych kroków. W Polsce pretekstem do tego jest tzw. transkrypcja obligatoryjna, czyli nakaz przepisywania aktów stanu cywilnego powstałych za granicą – wyjaśnia dr Tymoteusz Zych, członek Zarządu „Ordo Iuris”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję