Reklama

Niedziela Łódzka

Czego szuka młodzież?

Niedziela łódzka 22/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

młodzi

Kościół

Piotr Drzewiecki

KS. WALDEMAR KULBAT: - Czy Kościół potrafi przyciągnąć młodzież? Można spotkać młodych ludzi w dyskotekach, na stadionach, w supermarketach i wielu innych miejscach, natomiast nie zawsze widzimy młodzież w kościele.

KS. PRZEMYSŁAW GÓRA: - To prawda, że młodzi pragną rozrywki, zabawy, bo człowiek jest istotą stworzoną do radości, homo ludens. Jednak młodzież jest twórcza i szuka głębi. Młodzi garną się do wspólnot, młodzi szukają czegoś więcej, trzeba po prostu zaryzykować, dać im siebie, poświęcić swój czas. Jako duszpasterz młodzieży mam wspaniałych pomocników tzw. Radę Młodych. Oni przygotowali grunt wcześniejszą piękną pracą latami. To oni zasypują swoich duszpasterzy pomysłami, my to rozeznajemy, oceniamy, nieraz krytycznie i wspólnie realizujemy. Ważnym elementem spotkań Rady Młodych jest comiesięczna formacja, podczas której gromadzimy się na Eucharystii w katedrze i rozważamy teksty Pisma Świętego. W Roku Wiary źródłem naszej inspiracji jest List Apostolski „Porta Fidei”.

- Czy mógłby Ksiądz podać przykłady odpowiedzi młodzieży?

- Pierwszą inicjatywą było zorganizowanie 31 października 2011 r. Nocy Świętych, „wieczoru chwały” przy relikwiach świętych i błogosławionych, którzy przeszli przez łódzką ziemię. Katedra w Łodzi wypełniła się młodzieżą. Spotkanie to było także alternatywą dla narzucanej młodym ludziom pogańskiej duchowości Halloween. Młodzi ludzie uczestnicząc w Nocy Świętych już dwa razy w Łodzi, mogą się przekonać, że pogańskie imprezy i bale nie mają nic wspólnego ani z naszą kulturą, ani tym bardziej z chrześcijańskim przeżywaniem uroczystości Wszystkich Świętych. To zwyczaje zupełnie obce naszej tradycji. Nawet traktowane jako zabawa, mogą być niebezpieczne, bo spłycają i zakłamują prawdę o śmierci, a to paradoksalnie zamiast zmniejszyć, tylko pogłębia strach przed nią. W trosce o dobro młodzieży trzeba rozmawiać o problemie obecności Halloween w szkole z osobami odpowiedzialnymi i rodzicami.
Pojawiły się także kolejne propozycje dotychczas nieznane w Łodzi. W ubiegłym roku udało się zorganizować Diecezjadę, na którą złożyła się gra miejska i zawody sportowe, a w tym roku podczas Wielkiego Postu na zakończenie szkolnych rekolekcji przygotowaliśmy ze wspólnotą młodzieży salezjańskiej Misterium Męki Pańskiej ulicami Łodzi. Mimo dziesięciostopniowego mrozu, w misterium uczestniczyło wielu młodych.

Reklama

- Jakie inicjatywy zostały podjęte w związku z Rokiem Wiary?

- W naszej archidiecezji realizujemy przemyślany program Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. Jest on rozpisany na poszczególne miesiące. W każdym dekanacie raz w miesiącu odbywają się spotkania młodzieży ze wszystkich parafii dekanatu. To jest bardzo konkretna propozycja. Opracowane materiały zawierają elementy biblijne, liturgiczne oraz pokazujące konkretne sylwetki świadków wiary. Młodzież ocenia te propozycje jako bardzo interesujące.

- Jak przebiegają spotkania w parafiach?

- Bardzo wiele zależy od zaangażowania księży. Parafia jest pierwszą przestrzenią dotarcia do młodych, w niej odbywa się przygotowanie do sakramentu bierzmowania. Katecheza w szkole to kolejna bardzo ważna przestrzeń ewangelizacji. Dzisiaj katechezę w gimnazjum i liceum trzeba niejednokrotnie zaczynać od podstaw, od głoszenia kerygmatu. Jest to niełatwe zadanie. Podam przykład: w ubiegłym roku z klasy maturalnej, którą katechizowałem, pojechała tylko jedna osoba na pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę. W tym roku już prawie cała klasa. Trzeba o tym mówić, zachęcać, proponować. Sam szukam metod, ale wymagając od siebie, widzę owoce. Jest wielu księży pełnych poświęcenia. Oni pokazują, że można. Drzwi wielu plebanii i sal parafialnych są szeroko otwarte dla młodzieży. W wielu dekanatach udaje się organizować dekanalne spotkania dla młodzieży kolejno w każdej parafii. Np. „Dialogi Młodych” w Pabianicach gromadzą kilkaset osób, comiesięczne regularne spotkania odbywają się w dekanacie łaskim i w wielu miejscach Łodzi.

- Jednak wielu młodych nie zawsze pamięta o uczestnictwie w niedzielnej Eucharystii.

- Dlatego chcemy, aby zwieńczeniem naszego święta Eucharystii, na który składa się każdego roku procesja eucharystyczna i Msza św., był także wieczór uwielbienia za dar Eucharystii adresowany szczególnie do młodzieży. Eucharystia to najcenniejszy skarb, naszym zadaniem jest mówić o niej nowym językiem, w duchu nowej ewangelizacji, ale zawsze mając świadomość, że obcujemy z największą świętością. Zaprosiliśmy z koncertem ewangelizacyjnym zespół „Deus Meus”. Wokaliści tego zespołu przez dwa dni poprowadzą warsztaty muzyczne i podzielą się świadectwem wiary podczas koncertu. Najważniejszym momentem wieczoru uwielbienia będzie adoracja Najświętszego Sakramentu.

- Co jeszcze zaproponuje Ksiądz młodym w Roku Wiary?

- Jesienią planujemy trzydniowe forum młodych dla liderów parafialnych grup młodzieżowych. Podobne odbyło się przed rokiem, a ukoronowaniem Roku Wiary dla łódzkiej młodzieży będzie kolejna Noc Świętych 31 października, spotkanie w katedrze łódzkiej, wcześniej wypróbowane, wokół relikwii świętych. To czas, abyśmy przypomnieli sobie, że świętość to nasz cel i zadanie. A jeśli tak ustawimy nasze życie, to zawsze nam będzie towarzyszyła świadomość, że nasze doświadczenie wiary służy jako wsparcie dla wiary innych.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Błogosławieni w dobie pandemii

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 16-17

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

Wikipedia, arch. Carlo Acutisa

Papież Franciszek w czasie swego pontyfikatu wyniósł na ołtarze aż 1226 błogosławionych i 898 świętych. Niestety, pandemia COVID-19 zauważalnie wpłynęła na tę statystykę.

W 2020 r. nie odbyła się ani jedna kanonizacja i nastąpiły zaledwie cztery beatyfikacje. Kim są nowi błogosławieni?

CZYTAJ DALEJ

Wiceminister MSWiA: decyzja o przedłużeniu stanu wyjątkowego jest niezbędna

2021-09-28 09:17

[ TEMATY ]

stan wyjątkowy

ChiccoDodiFC/pl.fotolia.com

Decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego przy granicy polsko - białoruskiej jest absolutnie niezbędna – ocenił we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Wiceszef MSWiA podkreślił w TVP Info, że ujawnione w poniedziałek materiały pozyskane z nośników elektronicznych od osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy polsko-białoruskiej nie pozostawiają wątpliwości, "że decyzja o przedłużeniu obowiązywania stanu wyjątkowego jest absolutnie niezbędna".

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję