Reklama

Niedziela Legnicka

Kościół legnicki ma nowych diakonów

- Chcesz być wielkim? Służ innym. Z takim wezwaniem zwrócił się biskup pomocniczy Marek Mendyk do kleryków V roku legnickiego seminarium duchownego podczas święceń diakonatu. 18 maja sześciu alumnów zasiliło szeregi duchowieństwa diecezji legnickiej

Niedziela legnicka 22/2013, str. 7

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Waldemar Wesołowski

W uroczystości, która odbyła się w katedrze legnickiej, udział wzięli alumni legnickiego seminarium duchownego, przełożeni i wykładowcy, księża z parafii, z których pochodzą nowi diakoni, oraz wierni - rodzice, krewni i przyjaciele wyświęconych diakonów.

Liturgii święceń przewodniczył biskup pomocniczy Marek Mendyk. W homilii mówił o roli i zadaniach diakonów w Kościele. Zwracając się do wiernych, nawiązał najpierw do biblijnych korzeni diakonatu. Ustanowienie posługi diakonów było wynikiem rozwijania się wspólnoty Kościoła. Apostołowie chcieli skupić się na głoszeniu Słowa, natomiast inne zdania związane z organizacją życia społeczności wierzących powierzyli wybranym przez siebie diakonom. Diakoni zatem pełnili pomocniczą rolę w działalności Apostołów.

Reklama

W dalszej części homilii bp Mendyk podkreślił, że diakona powinny cechować ufność i śmiałość w wierze oraz zdolność do nawiązywania głębokich relacji z Bogiem. - Wiara bowiem to nie tylko światopogląd, czy zbiór przekonań, to coś o wiele większego, to otwarcie się na Boga, które prowadzi do świadectwa. Warto poświęcić się służbie Chrystusowi i braciom w Kościele - zaznaczył przewodniczący liturgii. Zwrócił też uwagę na najważniejszy wymiar posługi diakona - na służbę. - Chcesz być wielkim? Służ innym. Najlepszym przykładem takiej postawy jest sam Jezus, który nie przyszedł, aby Mu służono, ale by służyć i dać swoje życie na okup za wielu. Pokazał to zwłaszcza podczas Ostatniej Wieczerzy, kiedy umywał nogi uczniom, a potem oddając życie na krzyżu - mówił bp Marek.

Zwracając się do kandydatów do diakonatu, powiedział: - Nie bójcie się ofiarnie i z miłością służyć innym, nie oczekując na pochwały czy nagrody. Ze służby z miłości będziemy bowiem sądzeni. Pamiętajcie, że służąc innym, służymy Bogu. Homilię zakończył wezwaniem do modlitwy za nowych diakonów oraz o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

Kolejną częścią uroczystości było udzielenie święceń diakonatu. Modlitwie konsekracyjnej towarzyszyły ważne gesty - nałożenie rąk, wręczenie księgi Pisma Świętego oraz nałożenie stuły i dalmatyki. Od tej pory zadaniami nowych diakonów będą m.in.: uroczyste udzielanie chrztu, błogosławienie związków małżeńskich, głoszenie Słowa Bożego i homilii, przewodniczenie nabożeństwom, a także sprawowanie sakramentaliów i przewodniczenie obrzędom pogrzebu.

Nowo wyświęceni diakoni przygotowywali się do tego dnia przez rekolekcje. W przeddzień uroczystości w kaplicy seminaryjnej w obecności rektora złożyli uroczyste wyznanie wiary, a także ślubowanie posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu i zachowania celibatu. Poprzez święcenia diakonatu zasilili szeregi duchowieństwa diecezji legnickiej. Po odbyciu dalszej formacji seminaryjnej i praktyk duszpasterskich za rok przyjmą święcenia prezbiteratu.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie jesteście zagrożeniem, a symfonią

Niedziela łódzka 19/2019, str. 1

[ TEMATY ]

diakonat

Ks. Paweł Kłys

W diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi 17 kandydatów na diakonów stałych z naszej archidiecezji zainaugurowało w minioną sobotę okres aspirantury. Czas ten będzie trwał do września.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję