Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezjalne święto

2 czerwca jest obchodzony liturgicznie na terenie diecezji legnickiej jako wspomnienie Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Za tym tytułem kryje się większa głębia wydarzeń, które miały miejsce w diecezji w tym dniu w 1997 r.

Tego dnia diecezja gościła na swojej ziemi błogosławionego już dzisiaj papieża Jana Pawła II, który przybył do Legnicy na zaproszenie pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Podczas tej uroczystości Ojciec Święty dokonał koronacji obrazu czczonego w sanktuarium krzeszowskim jako Ikony Matki Bożej Łaskawej, zwanej też Królową Sudetów.

Spotkanie miało miejsce na poradzieckim lotnisku w Legnicy w gronie 300 tys. pielgrzymów. Miejsce to nabrało szczególnego, symbolicznego charakteru. Z jednej strony, przypominając o prawie 50-letniej niechcianej obecności wojsk rosyjskich zarówno w Legnicy, jak i w innych miejscach w Polsce oraz krajach dawnego Układu Warszawskiego, z drugiej zaś o rozegranej 9 kwietnia 1241 r. pod Legnicą bitwie, w której w zmaganiach z Tatarami zginął książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, patronki Śląska. Ojciec Święty, stojąc przy polowym ołtarzu, miał okazję dostrzec w tle zabudowania kościoła w Legnickim Polu, który upamiętnia bitwę, chociaż przegraną wtedy przez wojska chrześcijańskie, to jednak powstrzymującą dalszą wędrówkę wojsk tatarskich na Zachód.

Do tych wydarzeń nawiązał zarówno witający dostojnego Gościa na legnickiej ziemi bp Tadeusz Rybak, jak i sam Papież w homilii.

Same nawiedziny tej części Dolnego Śląska przez Następcę św. Piotra już stały się największym wydarzeniem w historii tych ziem, a szczególnie stawiającej swe pierwsze kroki powołanej do życia w 1992 r. diecezji legnickiej.

Szczególną radością napawał serca wszystkich fakt koronacji Ikony Matki Bożej z Krzeszowa obecnej w historii tutejszego regionu od XIII wieku, a także to, że najstarszy wizerunek Matki Bożej w Polsce doczekał się takiego szczególnego uznania ze strony Stolicy Apostolskiej. Korony papieskie nałożone na Obraz krzeszowski - zawierające kamienie szlachetne najczęściej występujące na Dolnym Śląsku - stały się też wyrazem dziękczynienia składanego przez wiernych diecezji Panu Bogu za dar Matki Najświętszej, a szczególnie za Jej obecność wśród tutejszych mieszkańców. Dlatego co roku uroczyście przeżywamy ten dzień w całej diecezji, a zwłaszcza w Krzeszowie i Legnicy.

Reklama

W mieście biskupim Jan Paweł II nawiedził także legnicką katedrę, gdzie po swej modlitwie na ręce ówczesnego proboszcza ks. inf. Władysława Bochnaka przekazał w darze kielich mszalny. Natomiast legnicka parafia pw. św. Wojciecha do budowy swojej nowej świątyni wykorzystała elementy ołtarza polowego, który stanął na legnickim lotnisku w 1997 r. W kościele znajdują się także ołtarz, przy którym sprawowana była wtedy Eucharystia, i ambonka, stanowiąc cenną pamiątkę, a dziś już nawet relikwię.

W ponad 30 parafiach diecezji znajdują się także kamienie węgielne, poświęcone wtedy w Legnicy przez Papieża dla nowo budowanych kościołów i kaplic, a także kilka dzwonów ufundowanych z tej okazji.

Tak więc za tą - wydawać by się mogło - niepozorną wzmianką w kalendarzu liturgicznym kryje się wiele zdarzeń o randze historycznej, a także osobistych wspomnień uczestników uroczystości. Dlatego z radością co roku obchodzimy to święto diecezjalne, organizując przy tym różne wydarzenia.

W Legnicy np. tego dnia odbędzie się, organizowany już po raz trzeci, Legnicki Bieg Papieski. Rozpoczyna się on Mszą św. o godz. 11.30 we wspomnianym wyżej kościele pw. św. Wojciecha, a po nim będą miały miejsce zawody sportowe z marszem nordic walking, biegiem dzieci i młodzieży, głównym biegiem na 1997 metrów, a wydarzenie zakończy udział w ogólnoświatowej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze o godz. 17.

Natomiast tego dnia w Krzeszowie dziękczynna Eucharystia będzie odprawiona w bazylice krzeszowskiej o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z udziałem Madzi Buczek i przedstawicieli Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, a po niej będzie okazja do wspólnego radosnego przeżycia dnia w ramach m.in. organizowanego przez Radę Parafialną i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży festynu połączonego z zabawą fantową, w której główną nagrodą będzie udział w autokarowej pielgrzymce do Włoch i Wiecznego Miasta we wrześniu br. Przewidziano także występy zespołów wokalnych dzieci i młodzieży, pokazy strażackie i inne niespodzianki.

Niech to święto diecezjalne będzie dla wielu okazją do dziękczynienia składanego Panu Bogu za wydarzenia sprzed 16 lat, a także do radosnego udziału w wydarzeniach przygotowywanych z tej okazji.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja mam

Niedziela małopolska 8/2018, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje

matka

Karina Kapela

„Macierzanka” zaprasza na wielkopostne rekolekcje, podczas których dziecięcy gwar jest mile widziany

„Macierzanka” zaprasza na wielkopostne rekolekcje, podczas których dziecięcy
gwar jest mile widziany

Blisko 100 mam ze swoimi pociechami, kościół pełen dziecięcych wózków. To robi niesamowite wrażenie – opowiada Sylwia Łysik. Mama półtorarocznej Marysi rok temu pierwszy raz uczestniczyła w rekolekcjach organizowanych przez grupę modlitewną dla mam z małymi dziećmi „Macierzanka”. Tak jej się spodobało, że dołączyła do „Macierzanki” i dziś sama pomaga organizować wielkopostne rekolekcje. W tym roku wydarzenie potrwa od 8 do 10 marca. Rekolekcje poprowadzi ks. Bogusław Kastelik, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz opiekun duchowy „Macierzanki”. Spotkania zaczynają się o godz. 10. w kościele pw. św. Józefa przy Rynku Podgórskim w Krakowie. „We wspólnym gronie wysłuchamy rekolekcji o modlitwie kobiety, żony i matki. Podczas codziennej Mszy św., konferencji i świadectw kobiet o mocy modlitwy będziesz mogła w przyjaznym miejscu nakarmić i przewinąć swoje dziecko. W nawie bocznej przygotujemy kącik zabaw. Dziecięcy gwar jest mile widziany!” – zachęcają organizatorki. Dodają, że w czwartek i piątek przed Eucharystią będzie można skorzystać z sakramentu pokuty (w godz. 9-10) i podkreślają, że zapewniają wtedy opiekę dla dzieci spowiadających się mam. W sobotę po Mszy św. zapraszają natomiast na „Mamy Czas”, czyli spotkanie przy herbacie w salce bibliotecznej obok kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Jubileusz bp. Mieczysława Cisło. Komunikat Metropolity Lubelskiego

2023-01-30 06:26

Archidiecezja Lubelska

Umiłowani w Chrystusie Panu!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję