Reklama

Niedziela Legnicka

Diecezjalne święto

2 czerwca jest obchodzony liturgicznie na terenie diecezji legnickiej jako wspomnienie Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Za tym tytułem kryje się większa głębia wydarzeń, które miały miejsce w diecezji w tym dniu w 1997 r.

Tego dnia diecezja gościła na swojej ziemi błogosławionego już dzisiaj papieża Jana Pawła II, który przybył do Legnicy na zaproszenie pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Podczas tej uroczystości Ojciec Święty dokonał koronacji obrazu czczonego w sanktuarium krzeszowskim jako Ikony Matki Bożej Łaskawej, zwanej też Królową Sudetów.

Spotkanie miało miejsce na poradzieckim lotnisku w Legnicy w gronie 300 tys. pielgrzymów. Miejsce to nabrało szczególnego, symbolicznego charakteru. Z jednej strony, przypominając o prawie 50-letniej niechcianej obecności wojsk rosyjskich zarówno w Legnicy, jak i w innych miejscach w Polsce oraz krajach dawnego Układu Warszawskiego, z drugiej zaś o rozegranej 9 kwietnia 1241 r. pod Legnicą bitwie, w której w zmaganiach z Tatarami zginął książę Henryk Pobożny, syn św. Jadwigi, patronki Śląska. Ojciec Święty, stojąc przy polowym ołtarzu, miał okazję dostrzec w tle zabudowania kościoła w Legnickim Polu, który upamiętnia bitwę, chociaż przegraną wtedy przez wojska chrześcijańskie, to jednak powstrzymującą dalszą wędrówkę wojsk tatarskich na Zachód.

Reklama

Do tych wydarzeń nawiązał zarówno witający dostojnego Gościa na legnickiej ziemi bp Tadeusz Rybak, jak i sam Papież w homilii.

Same nawiedziny tej części Dolnego Śląska przez Następcę św. Piotra już stały się największym wydarzeniem w historii tych ziem, a szczególnie stawiającej swe pierwsze kroki powołanej do życia w 1992 r. diecezji legnickiej.

Szczególną radością napawał serca wszystkich fakt koronacji Ikony Matki Bożej z Krzeszowa obecnej w historii tutejszego regionu od XIII wieku, a także to, że najstarszy wizerunek Matki Bożej w Polsce doczekał się takiego szczególnego uznania ze strony Stolicy Apostolskiej. Korony papieskie nałożone na Obraz krzeszowski - zawierające kamienie szlachetne najczęściej występujące na Dolnym Śląsku - stały się też wyrazem dziękczynienia składanego przez wiernych diecezji Panu Bogu za dar Matki Najświętszej, a szczególnie za Jej obecność wśród tutejszych mieszkańców. Dlatego co roku uroczyście przeżywamy ten dzień w całej diecezji, a zwłaszcza w Krzeszowie i Legnicy.

Reklama

W mieście biskupim Jan Paweł II nawiedził także legnicką katedrę, gdzie po swej modlitwie na ręce ówczesnego proboszcza ks. inf. Władysława Bochnaka przekazał w darze kielich mszalny. Natomiast legnicka parafia pw. św. Wojciecha do budowy swojej nowej świątyni wykorzystała elementy ołtarza polowego, który stanął na legnickim lotnisku w 1997 r. W kościele znajdują się także ołtarz, przy którym sprawowana była wtedy Eucharystia, i ambonka, stanowiąc cenną pamiątkę, a dziś już nawet relikwię.

W ponad 30 parafiach diecezji znajdują się także kamienie węgielne, poświęcone wtedy w Legnicy przez Papieża dla nowo budowanych kościołów i kaplic, a także kilka dzwonów ufundowanych z tej okazji.

Tak więc za tą - wydawać by się mogło - niepozorną wzmianką w kalendarzu liturgicznym kryje się wiele zdarzeń o randze historycznej, a także osobistych wspomnień uczestników uroczystości. Dlatego z radością co roku obchodzimy to święto diecezjalne, organizując przy tym różne wydarzenia.

W Legnicy np. tego dnia odbędzie się, organizowany już po raz trzeci, Legnicki Bieg Papieski. Rozpoczyna się on Mszą św. o godz. 11.30 we wspomnianym wyżej kościele pw. św. Wojciecha, a po nim będą miały miejsce zawody sportowe z marszem nordic walking, biegiem dzieci i młodzieży, głównym biegiem na 1997 metrów, a wydarzenie zakończy udział w ogólnoświatowej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze o godz. 17.

Natomiast tego dnia w Krzeszowie dziękczynna Eucharystia będzie odprawiona w bazylice krzeszowskiej o godz. 12 pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza z udziałem Madzi Buczek i przedstawicieli Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, a po niej będzie okazja do wspólnego radosnego przeżycia dnia w ramach m.in. organizowanego przez Radę Parafialną i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży festynu połączonego z zabawą fantową, w której główną nagrodą będzie udział w autokarowej pielgrzymce do Włoch i Wiecznego Miasta we wrześniu br. Przewidziano także występy zespołów wokalnych dzieci i młodzieży, pokazy strażackie i inne niespodzianki.

Niech to święto diecezjalne będzie dla wielu okazją do dziękczynienia składanego Panu Bogu za wydarzenia sprzed 16 lat, a także do radosnego udziału w wydarzeniach przygotowywanych z tej okazji.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspierają matki i ich dzieci

Niedziela łódzka 21/2014, str. 4

[ TEMATY ]

matka

Maria Niedziela

Matka – dla każdego z nas to ktoś najważniejszy, najbliższy, najukochańszy. Ktoś, kto zna nas od początku, kto zawsze pomoże, do kogo biegnie się z najmniejszą nawet troską. To jej miłość sprawia, że dziecko jest szczęśliwe, że dobrze się rozwija, że czuje się bezpieczne. Często nasze mamy są odbiciem Maryi. Pełne pokory, cierpliwości, ciepła i zawierzenia we wszystkim Bogu. Często też nie są wolne od trosk, zmartwień i codziennych kłopotów. Wiele szuka wsparcia, nieraz nawet ratunku. To m.in. dla nich działa łódzkie Centrum Służby Rodzinie. Instytucja, która od samego początku troszczy się o mamy – te przyszłe i te, które wychowują już swoje dzieci, a także o ich rodziny. Tu nikomu nie odmawia się pomocy, tu czekają specjaliści – psycholodzy, wychowawcy, terapeuci i prawnicy, tu wreszcie znajdzie się ktoś, kto porozmawia, wesprze i pocieszy, ale także pomoże naprostować nieraz trudną drogę. W ramach Centrum działają m.in. Fundusz Ochrony Macierzyństwa im. Stanisławy Leszczyńskiej, Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny czy Dom Samotnej Matki. Wszystko po to, by pokazywać wartość życia i macierzyństwa, by chronić matki i ich dzieci, by wreszcie dawać świadectwo o silnej Bogiem rodzinie, której nawet złe zakusy losu nie złamią. W ramach łódzkich Dni Rodziny podopieczni Centrum spotykają się na wspólnej modlitwie i zabawie – uśmiechnięte dzieci, szczęśliwe mamy i ojcowie – to najpiękniejszy dowód pracy tych, którzy służą rodzinom.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję