Reklama

Niedziela Lubelska

Świadek świadka

W ramach obchodów Roku Wiary, Wydział Teologii KUL gościł abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego, który przez dwa lata był osobistym sekretarzem papieża Benedykta XVI i przez dziewięć lat osobistym, drugim sekretarzem bł. Jana Pawła II. Każdego dnia żył papieskim życiem, od porannej Mszy św. do ostatniej, wieczornej modlitwy. Często powtarza, że „żył w cieniu świętości”. Świętość mówiła do niego: Mieciu...

Społeczność Wydziału Teologii KUL miała wyjątkową okazję do spotkania ze „Świadkiem Świadka”. Studenci i wykładowcy wysłuchali prelekcji Metropolity pt. „Świadectwo o życiu i wierze Jana Pawła II”. Abp Mokrzycki ukazał w niej bł. Jana Pawła II jako człowieka wiary, który swoje życie i posługę całkowicie ukierunkował na Boga, a ziemskie wędrowanie połączył z Jego obecnością. Podstawowym wyrazem tego była modlitwa jako najważniejszy punkt dnia: wierność katechizmowemu pacierzowi odmawianemu codziennie oraz Eucharystia, w której spotykał Jezusa Chrystusa uobecniającego zbawczą ofiarę. - Msza św. była dla Jana Pawła II sprawą najważniejszą i najświętszą, stanowiła centrum jego życia - podkreślał Ksiądz Arcybiskup. Kolejnym rysem charakterystycznym papieża była duchowość maryjna: od Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, poprzez codzienny Różaniec, aż po podróże apostolskie do maryjnych sanktuariów świata, gdzie jako namiestnik Chrystusowy i pielgrzym koronował Jej wizerunki i oddawał cierpienia oraz trudności Kościoła i całej ludzkości. Wszystko dlatego, że słowa „Totus Tuus” uczynił programem życia na zawsze. Papieski sekretarz zwrócił uwagę na jeszcze jedną cechę bł. Jana Pawła II. Jak mówił, miłość do Boga ściśle łączyła się u papieża z miłością do człowieka. - Myślał ciągle o drugim człowieku, był o niego zatroskany, stąd jego nauczanie o obronie życia, o prawie do pracy, do wolności, do godności. Szczególną troską obejmował dzieci, młodzież, osoby cierpiące. W jego posługiwaniu nigdy nie zabrakło spotkania z nimi, nie lekceważył nikogo, żadnej sprawy czy prośby. Starał się zawsze każdą sprawę rozważyć i żadnej nie pozostawić bez rozwiązania - podkreślał abp Mokrzycki. Dzięki opowieści Księdza Arcybiskupa słuchającym zdawało się, że znajdują się nie w auli wydziałowej, ale na korytarzach watykańskich apartamentów, w bliskości człowieka w białej sutannie, zatopionego w modlitwie za świat, za nich. Czas jakby się zatrzymał.

W drugiej części spotkania studenci zadawali abp. Mokrzyckiemu pytania dotyczące różnych działań podejmowanych przez Ojca Świętego odnośnie do nauki, rodziny, kontaktów z Kościołem greckokatolickim czy miejsca, jakie zajmowała młodzież w sercu papieża. Wizytę zakończyła Msza św. w kościele akademickim pod przewodnictwem lwowskiego metropolity. Uczestniczyli w niej m.in. bp Artur Miziński (który od lat jest zaangażowany w systematyczną formację duchową młodzieży studiującej teologię), władze Wydziału z ks. prof. Mirosławem Kalinowskim i ks. prof. Markiem Chmielewskim, pracownicy naukowi i administracyjni oraz młodzież. Na pożegnanie niezwykły gość przypomniał słowa Jana Pawła II, którymi tak często umacniał młodych: Nie lękajcie się! Zaufajcie Chrystusowi!

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty zawitał do hospicjum

Niedziela sosnowiecka 39/2020, str. III

[ TEMATY ]

abp Mieczysław Mokrzycki

hospicja

Tomasz Kwiecień

Abp Mieczysław Mokrzycki przy łóżku chorej

Abp Mieczysław Mokrzycki przy łóżku chorej

To wydarzenie wpisze się na stałe w historię Hospicjum św. Tomasza Apostoła. 7 września abp Mieczysław Mokrzycki wprowadził do placówki relikwie św. Jana Pawła II.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego, nie tylko sprawował Eucharystię w intencji wszystkich podopiecznych i pracowników sosnowieckiego hospicjum, ale także spotkał się z chorymi z oddziału stacjonarnego oraz członkami Klubu Seniora i Dziennego Ośrodka Opieki.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję