Reklama

Niedziela Częstochowska

Odszedł dobry człowiek

22 maja zmarł w Częstochowie w Domu Księży Emerytów im. bł. Jana Pawła II ks. prał. Zenon Mońka, długoletni profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, liturgista, bliski współpracownik biskupów częstochowskich, wychowawca wielu pokoleń kapłanów.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 24 maja w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana o godz. 14. Rano o godz. 7.15 wspólnota seminaryjna zgromadziła się na żałobnej Jutrzni. Ciało zmarłego kapłana zostało pochowane na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Reklama

Ks. prał. Zenon Mońka urodził się 11 kwietnia 1931 r. w Zajączkach. Studia seminaryjne odbył w latach 1951-57 w Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 stycznia 1957 r. z rąk bp. Zdzisława Golińskiego. Po święceniach został skierowany do pracy duszpasterskiej jako wikariusz w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. W 1958 r. zaczął pracę w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, wpierw jako prefekt, a w latach 1965-69 jako jego rektor. „Przyszła pocztą nominacja do Niższego Seminarium. Tę nominację czytałem dziesięć razy. Przyszedłem do seminarium i jeszcze czytałem ją na korytarzu. Rektorem był wtedy ks. Włodzimierz Rataj, a ja miałem nominację na prefekta. W ten sposób zaczęła się moja przemiła przygoda z seminarium, które kochałem i kocham. Nie wiedziałem, że jest jeszcze jakieś inne życie poza Seminarium” - tak wspominał po latach ks. Mońka.

Ks. Mońka odbył studia podyplomowe na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie (1967-68) uwieńczone licencjatem z teologii na podstawie pracy pt.: „Znaczenie ołtarza w narodowym i religijnym życiu Izraelitów w świetle najnowszej literatury biblijnej”. Następnie czteroletnie studia w Rzymie (1970-74) ukończył zdobyciem tytułu doktora teologii na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Laterańskiego na podstawie pracy pt.: „Modlitwa wiernych przywrócona przez Sobór Watykański II”.

W 1974 r. został wicerektorem Częstochowskiego Seminarium Duchownego ds. „Tirocinium Pastorale” w Częstochowie - ośrodka formacji dla diakonów, neoprezbiterów i następnych czterech roczników młodych kapłanów. Równocześnie pełnił funkcję Diecezjalnego Duszpasterza Powołań i moderatora Diecezjalnego Dzieła i Ośrodka Powołań Duchownych (1974-85) oraz Diecezjalnego Duszpasterza Nauczycieli i Wychowawców (1978-81), a także opiekuna Częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Reklama

Od 1974 r. ks. Zenon Mońka wykładał wstęp do teologii oraz liturgikę w Częstochowskim Seminarium Duchownym najpierw w Krakowie od 1984 r., w Częstochowie oraz w Instytucie Teologicznym w Częstochowie. Uczestniczył w życiu liturgicznym diecezji, wnosząc swój wkład w odnowę liturgii w duchu Soboru Watykańskiego II. Uczestniczył w pracach II Synodu Diecezjalnego, pracując w Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii. Opublikował szereg artykułów na tematy pastoralne i liturgiczne, zwłaszcza w tygodniku katolickim „Niedziela”, za co w dowód uznania za dobrą współpracę otrzymał medal „Mater Verbi”.

Ks. Mońka działał także w Oddziale Częstochowskim Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Organizował wiele wielkich zgromadzeń liturgicznych, a zwłaszcza przez kilkanaście lat centralną procesję Bożego Ciała w Częstochowie. Jako wieloletni współpracownik biskupów częstochowskich był członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pracował w Sądzie Metropolitalnym w Częstochowie jako sędzia diecezjalny. Był również kuratorem Zgromadzenia Sióstr Opieki Społecznej pw. św. Antoniego w Wieluniu (1980).

Był odznaczony godnością kanonika honorowego Częstochowskiej Kapituły Katedralnej (1979), a potem Honorowego Kapelana Ojca Świętego - prałata (1990).

Obok artykułów z zakresu m.in.: duchowości i teologii liturgii, ks. Zenon Mońka był autorem modlitewników: „Droga do Boga“, „Z Jezusem i Maryją przez życie” (modlitewnik ślubny), „Dzieci kochają Jezusa” (modlitewnik komunijny).

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odszedł do Pana najstarszy kapłan archidiecezji

Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego – tak mówił św. Jan Maria Vianney. Bł. Jan Paweł II dodaje, że jest to dar i tajemnica. Przed każdą tajemnicą czuje się dystans i szacunek, a zwłaszcza przed taką, która wykracza poza ten świat, w wieczność, bo kapłanem jest się na wieki na wzór Melchizedeka. Szczególnie mogliśmy doświadczyć tej wielkiej tajemnicy przekraczania teraźniejszości i wieczności, gdy odszedł do Pana kapłan, który ponad 71 lat służył Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie przy ołtarzu Pańskim – ks. kan. Franciszek Morawski.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję