Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Serce Jezusa, świątynio Boga

Czerwiec poświęcony jest czci Serca Pana Jezusa. Praktyka tego kultu objawia się szczególnie poprzez pierwsze piątki miesiąca, przez dobrą spowiedź i Komunię św. wynagradzającą. Wierni starają się przybliżyć do Jezusowego Serca.

Sercu Pana Jezusa poświęcone są nabożeństwa czerwcowe z Litanią do Serca Pana Jezusa, z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, adoracją, z aktem oddania się Sercu Jezusowemu. Warto zwrócić uwagę na to nabożeństwo, które czasami, według obowiązującego roku liturgicznego, łączy się z oktawą Bożego Ciała i z procesją. Jest ono źródłem wielu łask. Kościół widzi w nim też wielki symbol miłości Boga do ludzi i chce rozbudzić w nich miłość wzajemną. Ma ono także charakter wynagradzający Bogu za grzechy świata i mobilizujący do wrażliwości na grzech w imię miłości Chrystusa.

Reklama

Trzeba też zwrócić uwagę na tekst Litanii do Serca Pana Jezusa. Ileż tam pięknych określeń - próśb, mówiących o Sercu Jezusa pełnym miłości i mądrości, dobroci i sprawiedliwości, cierpliwości i hojności dla wszystkich, którzy Je wzywają; o Sercu zranionym przez nasze grzechy. Litania ta jest wyrazem największych oczekiwań człowieka względem Boga, których Serce Jezusa jest spełnieniem.

Litania do Serca Pana Jezusa to także modlitwa o powrót człowieka do Boga. Zauważmy, że jeśli jest miłość, jeśli ludzie się kochają, to chcą być ze sobą, przepraszają się za najdrobniejsze przewinienia i pragną żyć z Bogiem. Tak jest z nabożeństwem do Serca Pana Jezusa. Ono jest ważne dla naszego wewnętrznego życia. Człowiek, który dotyka Bożego Serca, dotyka niejako miłości samego Boga, przebitego na krzyżu, co zaowocowało wielką miłością przebaczającą. Krew i woda wypływające z Jezusowego Serca są jednym wielkim symbolem miłości.

Wielu ludzi umiłowało Serce Jezusa, wielu świętych powierzyło Mu swoje życie, wiele zgromadzeń przyjęło jako charyzmat swojej wspólnoty Serce Jezusa, wiele kościołów parafialnych przyjęło wezwanie Najświętszego Serca Jezusowego. Z kultem Serca Jezusa łączy się także kult Jezusa Miłosiernego. W idei Bożego miłosierdzia mamy Jezusa ukazującego swoje kochające serce. Dlatego nie ma najmniejszej sprzeczności w określeniu przekazanym nam przez św. s. Faustynę: „Jezu, ufam Tobie!”, z wypowiadanym przez nas w litanii wezwaniem: „Najświętsze Serce Jezusa, zmiłuj się nad nami!”. To wspaniała teologia miłosierdzia.

Zachęcam serdecznie do kultu i umiłowania Serca Pana Jezusa, byśmy przez nie mogli dojść do źródeł Bożej miłości i Bożego przebaczenia za grzechy nasze i całego świata. A na nasze trudne dziś, na szamotaninę codzienności niech wskazaniem i pomocą będą nam słowa: „Jezu cichy i pokornego Serca. Uczyń serca nasze według Serca Twego”.

2013-06-04 13:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poświęcenie rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

Pamiętam, jak latem 1932 r., gdy miałem ponad 5 lat, pewnego dnia przyszedł do naszego domu ksiądz proboszcz w towarzystwie ministranta. Obaj byli uroczyści, w komżach, ksiądz ze stułą, ministrant z wodą święconą i kropidłem. Wcześniej przygotowaliśmy w pokoju stolik z białym obrusem, na nim świece. Na stoliku między świecami rodzice postawili obraz Serca Pana Jezusa w złoconej ramie. Pan Jezus z ręką błogosławiącą, a u dołu napis: „Boskie Serce Jezusa, błogosław rodzinie Tobie poświęconej”. Ksiądz odmówił modlitwy, poświęcił obraz i całe mieszkanie. Tak odbyło się poświęcenie naszej rodziny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Obecni byli moi rodzice i moje młodsze rodzeństwo. Obraz ten wisiał u nas zawsze na honorowym miejscu, przed nim paliła się lampka oliwna. Przed tym obrazem codziennie wieczorem mówiliśmy wspólnie pacierz, a w czerwcu także Litanię do Serca Pana Jezusa. Godzina wieczornego pacierza była jakby święta i nietykalna.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-20 07:46

ks. Maciej Flader

Młodzież w czasie cyklu "Dumni z Ewangelii"

Młodzież w czasie cyklu

W Krośnie zakończyło się wyjątkowo jednodniowe Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej pod hasłem „Uklęknij i wstań”. Młodzi w sobotni wieczór zgromadzili się w sanktuarium św. Jana Pawła II na adoracji krzyża i wspólnej Eucharystii, której przewodniczył abp Adam Szal.

W homilii do młodych metropolita przemyski nawiązał do patrona dnia, św. Stanisława Kostki, orędownika dla dzieci i młodzieży. – Przyzwyczailiśmy się, że święty to musi być ktoś, kto jest męczennikiem, kto jest misjonarzem, kto prowadził życie bardzo długie, jako pokutnik, jako osoba życia konsekrowanego, czyli zakonnik. Przyzwyczailiśmy się, że święty jest kimś kto zasłużony jest dla rodziny. A dziś to dziwne, że Kościół każe nam patrzeć na patrona, który jest młodym człowiekiem – zauważył kaznodzieja, przybliżając młodym jego życiorys.

CZYTAJ DALEJ

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję