Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Skoczów zatańczył dla Papieża

Kolejne urodziny Jana Pawła II były niecodziennie obchodzone w różnych parafiach całej Polski, a to za sprawą inicjatywy zaproponowanej już po raz drugi przez wodzirejów Lednicy: Kazimierza Hojnę, Józefa Hojnę i Pawła Dobrowolskiego. Akcja pod hasłem „Cała Polska tańczy 18 maja 2013 r. dla Papieża” polegała na tym, by w różnych miejscach Polski, najlepiej 18 maja zatańczyć dla Ojca Świętego, przyłączając się tym samym do współorganizacji urodzin Papieża. - Niezwykłą atmosferę spotkań lednickich od dawna tworzą: taniec, śpiew, młodzież oraz nasz ukochany Jan Paweł II. To właśnie radość i entuzjazm naszych spotkań jest ich znakiem firmowym - podkreślają wodzireje. Tegoroczny taniec był również podziękowaniem dla wszystkich ojców.

Reklama

Do ogólnopolskiej akcji przyłączyła się parafia Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Górny Bór w Skoczowie. W sobotę 18 maja o 17 odprawiono tam Mszę św., a po niej nabożeństwo majowe. Tuż po nabożeństwie majowym uczestnicy zgromadzili się na placu przykościelnym, by tam śpiewem i tańcem uwielbić Boga, a jednocześnie podziękować Papieżowi za wszelkie dobro. Jak podkreśla wikariusz parafii Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie, ks. Marcin Pomper, są jedyną parafią w całej diecezji bielsko-żywieckiej, która włączyła się tę akcję: - Po raz drugi Ruch Lednicki zorganizował ogólnopolską akcję „Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II”. Dlatego i my w kolejną rocznicę urodzin bł. Jana Pawła II zatańczyliśmy specjalnie dla niego i uwielbiliśmy w ten sposób Boga - zaznacza.

Młodzież spotka się na Polach Lednickich 1 czerwca br. Spotkanie przebiegnie pod hasłem „W imię Ojca”. Z tej okazji zespół „Siewcy Lednicy” nagrał piosenkę „Ojciec”, wodzireje ułożyli taniec, i w rytm także tej piosenki zatańczył Skoczów i inne miejscowości Polski. Parafia na Górnym Borze włączyła się w organizację wyjazdu na Pola Lednickie, a po tanecznym spotkaniu kolejni chętni mogli się zapisać na wyjazd młodzieży na Lednicę. Dwa dni później parafia zorganizowała inną inicjatywę, mianowicie parafialne pieczenie jajecznicy, w którym w poniedziałek po nabożeństwie majowym uczestniczyli parafianie i księża. Tym samym podtrzymali oni tradycję regionu związaną z „Zielonymi Świątkami”, polegającą na smażeniu jajecznicy.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiąc pięćdziesiąt

Niedziela przemyska 50/2015, str. 1, 7

[ TEMATY ]

rocznica

Chrzest Polski

Kl. Artur Ochab

Metropolita przemyski abp Józef Michalik rozpoczął obchody 1050-lecia Chrztu Polski

Metropolita przemyski abp Józef Michalik rozpoczął obchody 1050-lecia Chrztu Polski

Uroczystymi Nieszporami pierwszej niedzieli Adwentu, w sobotę 28 listopada o godz. 15 abp Józef Michalik rozpoczął obchody 1050-lecia Chrztu Polski. W katedrze zgromadzili się księża dziekani i inni kapłani, którzy otrzymali zapalone świece i zawieźli je do swoich parafii. W najbliższym czasie podobne nabożeństwo zostanie odprawione w poszczególnych dekanatach.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję