Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pax Christi na rekolekcjach w Oświęcimiu

Dwudziestu działaczy międzynarodowej organizacji katolickiej Pax Christi wzięło udział w dniach skupienia w Oświęcimiu. W ramach posiedzenia sekretariatu Pax Christi International pt. „Duchowość pokoju w spotkaniu: czerpanie z historii - przemiana teraźniejszości dla pokoju”, zwiedzali były niemiecki obóz zagłady Auschwitz Birkenau, spotkali się z ocalałymi z Holocaustu, uczestniczyli w wykładach, wspólnej Eucharystii i Drodze Krzyżowej na terenie byłego obozu w Brzezince.

Reklama

Uczestnikami rekolekcji, które rozpoczęły się 18 maja, byli członkowie zarządu Pax Christi, m.in. Marie Dennis, bp Rustenburga w RPA Kevin Dowling, członkowie sekretariatu, José Henríquez z Salwadoru i Kevin McBrid z Nowej Zelandii, delegaci z Polski, Rosji, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Chorwacji, Belgii i Holandii.

Dni skupienia rozpoczęto od wizyty w muzeum Auschwitz. Uczestnicy złożyli kwiaty przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11, przeszli wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji. W uroczystość Zesłanie Ducha Świętego wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w Centrum Dialogu i Modlitwy (CDiM) pod przewodnictwem bp. Dowlinga. Wysłuchali m.in. kilkugodzinnej relacji byłego więźnia niemieckich obozów Buchenwald i Sonneberg-West oraz wykładu ks. Manfreda Deselaersa z CDiM poświęconego polskiej, żydowskiej i niemieckiej perspektywie w kontekście Auschwitz. Podjęto także dyskusje w grupach. Rekolekcje zakończyły się 20 maja.

Pax Christi International jest międzynarodową organizacją katolicką działającą na rzecz pokoju i pojednania na świecie. Jej początki wiążą się z końcem II wojny światowej - za datę jej powstania, we Francji, przyjmuje się marzec 1945 r. Początkowo był to ruch wyłącznie katolicki i w państwach zachodnich, z czasem jednak zaczął obejmować coraz szersze obszary i - pozostając w łonie Kościoła - nawiązywał kontakty z innymi wyznaniami i Kościołami. W 1979 r. organizacja uzyskała status doradczy przy ONZ, a w 4 lata później UNESCO przyznała jej Nagrodę Wychowania do Pokoju.

2013-06-04 13:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Betlejem w Jeleniej Górze

Niedziela legnicka 4/2019, str. V

[ TEMATY ]

rekolekcje

Ks. Piotr Nowosielski

Ikony zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem

Ikony zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem

W parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Jeleniej Górze, na zaproszenie proboszcza wspólnoty ks. Krzysztofa Kowalczyka, rekolekcje adwentowe głosili członkowie wspólnoty „Betlejem”.

CZYTAJ DALEJ

Trudna konfrontacja i... Zmartwychwstanie

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Vatican News

Jesteśmy dziś konfrontowani z prawdą o naszym wnętrzu – o jasnej i mrocznej stronie podzielonego serca człowieka. Piękne w nas jest to, że mamy dobrą wolę i w zasadzie chcemy być życzliwi, przyjaźni i sprawiedliwi. Pragniemy miłować i być dobrzy. Nie jest to jednak cała prawda. Niestety, między ludźmi toczą się spory i wojny, a najważniejsza linia frontu biegnie w sercu. Naprzeciwko siebie stają w naszym wnętrzu dwa dążenia: by czynić dobro, które buduje, i by czynić zło, które niszczy. Z serca pochodzą szlachetne pragnienia, ale to samo serce jest „rezerwuarem” negatywnej energii, która konkretyzuje się w wadach i grzechach głównych, ogólnie – w pożądliwości i żądzach skłócających nas z Bogiem i bliźnimi. Narzucające się zło bywa oczywiste i wulgarne lub przybiera pozór dobra. Wystarczy przyzwolić na jakiś rodzaj zła, np. na zazdrość, czy ulec żądzy sporu, by wkrótce doświadczyć wszechogarniającego bezładu i popaść we wszelki występek. „Gdzie zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek” – mówi św. Jakub w dzisiejszym II czytaniu.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję