Reklama

W 100-lecie szpitala o medycynie XXI wieku

Niedziela Ogólnopolska 22/2013, str. 45

Anna Wyszyńska

Dr Beata Zawadowicz - przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i prof. Tadeusz Maliński - honorowy gość konferencji

Dr Beata Zawadowicz - przewodnicząca komitetu organizacyjnego konferencji i prof. Tadeusz Maliński - honorowy gość konferencji

Szpital im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie, nazywany popularnie szpitalem „na Zawodziu”, obchodzi w tym roku 100-lecie istnienia. – Jest to najstarszy, nieprzerwanie działający szpital w mieście, dlatego zależy nam bardzo, aby jego jubileusz został upamiętniony w sposób szczególny – mówi dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego, zarazem przewodnicząca komitetu organizującego jubileusz.

Działalności Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego od dawna przyświecają dwie idee: upamiętnianie historii opieki zdrowotnej w mieście i postaci zasłużonych dla medycyny oraz szerokie otwarcie środowiska lekarskiego na nowoczesną wiedzę. Tegoroczne obchody 100-lecia szpitala połączą obie idee. Z okazji jubileuszu w dniach 7-8 czerwca br. odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z udziałem wybitnych specjalistów z kraju i z zagranicy. W pierwszym dniu zaplanowano sesje historyczne, w drugim – sesje naukowe poświęcone wynikom najnowszych badań w dziedzinie kardiologii, onkologii i chirurgii.

Reklama

– Nad zorganizowaniem tej konferencji pracujemy już blisko 2 lata – mówi dr Zawadowicz. – W tym czasie zebrano obszerną dokumentację na temat historii szpitala i jego pracowników, na tej podstawie powstało wiele referatów, które będą zaprezentowane w ramach sesji historycznej 7 czerwca. Referaty oraz wystawa pt. „100-lecie Szpitala Chirurgicznego im. Ludwika Rydygiera w Częstochowie”, której otwarcie odbędzie się w przeddzień konferencji w Ratuszu, pozwolą ocenić znaczenie szpitala dla miasta i jego mieszkańców. W tej części konferencji, wśród gości spoza Częstochowy, głos zabiorą również prof. Jerzy Woy-Wojciechowski i prof. Tadeusz Tołłoczko z Warszawy, prof. Piotr Paluszkiewicz z Lublina oraz prof. Janusz Skalski z Krakowa.

Naukowy program konferencji rozpocznie wykład inauguracyjny prof. Tadeusza Malińskiego z Ohio University z USA, zatytułowany „Medycyna XXI wieku – inżynieria serca”. Referaty w dziedzinie onkologii przedstawią prof. Krzysztof Składowski z Gliwic, prof. Aleksander Sieroń z Katowic, prof. Krzysztof Bankiewicz z Univeristy of California w San Francisco oraz prof. Janusz Strzelczyk z Łodzi. Referaty z dziedziny chirurgii wygłoszą prof. Tadeusz Tołłoczko oraz prof. Piotr Paluszkiewicz. Konferencja będzie także okazją do prezentacji zaawansowanych technologii w dziedzinie kardiologii. Wykładowcami będą m.in.: twórca nowoczesnych metod w leczeniu schorzeń miażdżycowych, pochodzący z Argentyny prof. Julio Palmaz – pracujący obecnie na Uniwersytecie w Teksasie, prof. Andrzej Bochenek z Katowic, prof. Dariusz Dudek i dr n. med. Michał Chyrchel z Collegium Medicum UJ w Krakowie, prof. Stefan Kiesz z San Antonio w USA, prof. Andrzej Kutarski z Lublina. W tej części konferencji przewidziano również transmisję z pracowni hemodynamiki kliniki kardiologicznej szpitala uniwersyteckiego w Krakowie.

Obrady będą się odbywać w Filharmonii oraz w Auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Na zakończenie konferencji w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. w intencji pacjentów i pracowników szpitala.

– Cieszymy się, że tylu znakomitych gości odpowiedziało na nasze zaproszenie, co pozwoliło stworzyć bogaty program konferencji – mówi dr Beata Zawadowicz. – Warto dodać, że wielu wykładowców zarówno z kraju – m.in. prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, prof. Janusz Skalski, jak i przedstawiciele Polonii medycznej – m.in. prof. Tadeusz Maliński, prof. Krzysztof Bankiewicz, prof. Stefan Kiesz – systematycznie przyjeżdża do Częstochowy, aby dzielić się z naszym środowiskiem najnowszymi osiągnięciami medycyny. My z kolei zapraszamy na konferencje lekarzy reprezentujących Polonię Medyczną na Wschodzie. Także i tym razem będziemy gościć lekarzy z Czech, Mołdawii, Białorusi i Litwy. Wstęp na naszą konferencję jest bezpłatny. Zapraszamy nie tylko lekarzy, ale i studentów. Szczegółowy program na stronie: www.rydygier-czestochowa.pl .

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję