Reklama

Książki

Nowość Białego Kruka

Oręż dla patriotów!

Rzeczywiście, nie ma przesady w stwierdzeniu, że takiego dzieła w historii polskiej książki jeszcze nie było. Nikt do tej pory nie wpadł na pomysł, by zgromadzić w jednej publikacji sylwetki najwybitniejszych polskich patriotów, którzy szczególnie zasłużyli się w dziejach naszego kraju i narodu, zarówno w walce o jego wolność i niepodległość – przelaniem krwi i męczeństwem, jak i w rozsławianiu naszej Ojczyzny i jej dobrego imienia swą pracą, postawą i zaangażowaniem w różnych dziedzinach ludzkiej działalności.

„Wielka Księga Patriotów Polskich”, bo to o niej mowa, która ukazała się w wydawnictwie Biały Kruk z inspiracji i pomysłu rozmiłowanego w historii prezesa Leszka Sosnowskiego, jest pięknie wydana. Z tej książki wprost bije szlachetność. Cecha ta odnosi się nie tylko do opisanych w księdze pięknym językiem, w sposób kompetentny i bardzo zajmujący, blisko 500 postaci, ale także do opracowania graficznego książki.

Reklama

Zachwyca w niej dosłownie wszystko – od dobrze dobranego kroju pisma, poprzez inicjały i inne elementy zdobnicze, które jednocześnie ułatwiają poruszanie się po tej monumentalnej księdze (552 str.), aż po ilustracje, których jest 350. Gdy weźmie się ją do ręki, trudno od niej oderwać wzrok, a lektura życiorysów wybitnych Polaków niezauważenie zaczyna nas wciągać i pochłaniać. Niektórzy czytelnicy mówią z zachwytem, że czyta się ją jak powieść historyczną, a to m.in. dlatego, że sylwetki poszczególnych postaci ułożone zostały w ramach trzech epok: średniowiecza, wieków XVI-XIX oraz wieku XX i początku obecnego stulecia (uwzględniono tylko osoby już nieżyjące). W każdym z tych rozdziałów układ nazwisk jest alfabetyczny. „Wielka Księga” zachęca do czytania także dlatego, że biogramy patriotów nie są suchymi notkami encyklopedycznymi, ale opartymi na faktach opowieściami o fascynujących, niepowtarzalnych ludzkich losach i postawach.

W gronie 51 autorów, oprócz redaktorów tego epokowego dzieła: prof. Andrzeja Nowaka, prof. Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, znaleźli się m.in. wybitni profesorowie: Piotr Biliński, Ewa Ihnatowicz, Grzegorz Kucharczyk, Stanisław A. Sroka, Andrzej Waśko i Jan Żaryn. W spotkaniu prezentującym „Wielką Księgę Patriotów Polskich” w krakowskiej Hali PTG „Sokół” uczestniczyło blisko tysiąc osób. Padło wiele słów uznania ze strony autorytetów. Przywołajmy najważniejsze głosy.

Kard. Stanisław Nagy zauważył: – To dziesiątki i setki osób, których łączyło jedno: umiłowanie ojczyzny – Polski. Oni po polsku żyli i po polsku czuli. I mimo starań różnych sił nie udało się tego zniszczyć. Polska. Stąd pochodzimy, tu żyjemy, tu jest nasz kraj.

Reklama

Prof. Andrzej Nowak zachęcał: – Musimy sięgać po tę księgę, nie tylko żeby wspominać, nie po to, żeby cieszyć się minioną chwałą, ale żeby walczyć o to państwo, żeby je odbudować, natchnieni przykładami tych, którzy o nie przez wieki walczyli. Ta książka i cała działalność wydawnictwa Biały Kruk to przykład przypominania najwspanialszych Polaków.

Prof. Janusz Kawecki powiedział: – Wyrażam radość z wydania „Wielkiej Księgi Patriotów Polskich”, czyli opisania ludzi, którzy już odeszli z tego świata, ale których służba dla Ojczyzny powinna pozostawać w naszej wdzięcznej pamięci.

– Jakże mamy domagać się od innych narodów szacunku i podziwu, skoro sami siebie nie szanujemy, bo krwi własnej wylanej nie szanujemy!? – pytał dramatycznie poseł Antoni Macierewicz.

– Czy nie jest panu wstyd – kierował pytanie do prezydenta Polski Adam Bujak – za tę całą paranoję, która dzieje się wokół Telewizji Trwam? Miałbym dziesiątki takich pytań do dzisiejszej władzy. Myślę, że ludzie z tej książki, którą wydał Leszek, przewracają się w grobach…

Leszek Sosnowski zaznaczył: – To nie tylko książka, to także narzędzie. Pójdźcie z tą księgą w Polskę, nie tylko do ludzi naszych przekonań, ale też do ludzi obojętnych, a może nawet wrogich. Niech zapoznają się z tymi wzorcami, niech się uczą patriotyzmu. Nie wierzę, że po przeczytaniu choćby kilkunastu życiorysów ktoś pozostanie obojętny. q

„Wielka Księga Patriotów Polskich” pod red. Andrzeja Nowaka, Krzysztofa Ożoga i Leszka Sosnowskiego, Biały Kruk, 552 str., duży albumowy format 21x28 cm, oprawa twarda, złocenia. Cena detaliczna – 138 zł.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promocja książki o Prymasie

„Prymas jasnogórski – w drodze na ołtarze” to cykl spotkań organizowanych przez Jasnogórski Instytut Maryjny. Podczas drugiego z nich w poniedziałek 25 marca również miała miejsce prezentacja książki. Tym razem były to osobiste zapiski Prymasa Tysiąclecia, uzupełnione i wydane przez Wydawnictwo Paulinianum. Nowa publikacja pt. „Stefan Kardynał Wyszyński. Jasnogórskie wspomnienia. Zapiski osobiste” była możliwa dzięki zaangażowaniu Anny Krystyny Zyskowskiej, redaktorki książki. Dlatego właśnie pani Anna i o. Samuel Pacholski, dyrektor Wydawnictwa byli gośćmi spotkania, a towarzyszyli im: o. Józef Płatek, świadek życia i jasnogórskiej posługi Prymasa Wyszyńskiego oraz Stanisława Nowicka, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Pierwsze wydanie zapisków z 2002 r. opatrzone tytułem „Jasnogórskie Kalendarium Prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego” było efektem pracy paulina o. Zachariasza Jabłońskiego, profesora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Już wtedy przy ich opracowywaniu uczestniczyła Anna Krystyna Zyskowska. W roku 2015, krótko przed śmiercią o. Zachariasza usłyszała od niego, niejako w testamencie, prośbę o ponownie wydanie zapisków kard. Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję