Reklama

Papież Soboru

Zwołany przez Jana XXIII Sobór Watykański II bywa określany „soborem papieża Jana”. Angelo Giuseppe Roncalli urodził się 25 listopada 1881 r. w miejscowości Sotto di Monte (diecezja Bergamo, północne Włochy, w pobliżu klasztoru Braci Mniejszych, w chłopskiej rodzinie wielodzietnej, jako trzecie z trzynaściorga dzieci. W wieku 11 lat wstąpił do Seminarium w Bergamo, w którym ukończył liceum klasyczne, filozofię i pierwszy rok teologii. W trakcie studiów 1 marca 1896 r. został przyjęty do III Zakonu św. Franciszka, a rok później – 23 maja 1897 r. złożył pierwsze śluby franciszkańskie. „Nasze oczy od dzieciństwa były przyzwyczajone do obrazu ubożuchnego klasztorku Braci Mniejszych w Baccanello, który wśród rozległych pól lombardzkich, gdzie się urodziliśmy, był pierwszą spotykaną całkowicie zakonną budowlą: kościół, skromny klasztor, wieża, wokół pokorni braciszkowie, którzy wokół pól i chat szli na kwestę, roznosząc powiew całkowitej prostodusznej skromności, która czyniła tak sympatycznym św. Franciszka i jego synów. Po latach w swoim «Dzienniku duszy» 21 maja 1953 r. zapisał: «Z radością jednak błogosławię Pana za to ubóstwo, trochę upokarzające, a często kłopotliwe. Ono mnie bardziej upodabnia do Jezusa i św. Franciszka z Asyżu, zresztą na pewno nie umrę z głodu»”. Po studiach teologicznych w Bergamo i Papieskim Seminarium św. Apolinarego w Rzymie uzyskał doktorat z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 10 sierpnia 1904 r. w Rzymie z rąk bp. Giuseppe Ceppetellego. W tym czasie odbywał służbę wojskową.

Od 1906 r. ks. Roncalli pełnił funkcję osobistego sekretarza biskupa diecezji Bergamo Giacoma Radiniego Tedeschi (do 1914 r.). W miejscowym seminarium wykładał historię Kościoła, patrologię i teologię fundamentalną. Podczas wojny, w latach 1915-18, służył w armii jako sanitariusz, później jako kapelan. Po powrocie został mianowany ojcem duchownym miejscowego seminarium. W 1920 r. papież Benedykt XV wezwał go do Rzymu, aby zreorganizował Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary. Pięć lat później Pius XI mianował go biskupem i wizytatorem apostolskim w Bułgarii, a od 1931 r. – delegatem apostolskim. Po dziewięciu latach bp Roncalli otrzymał nominację na administratora apostolskiego w Turcji i Grecji. Przebywając w Konstantynopolu, nawiązał kontakty z patriarchą ekumenicznym i Kościołem wschodnim. W 1944 r. został nuncjuszem we Francji, a w 1953 r. Pius XII mianował go kardynałem i patriarchą Wenecji.

Reklama

Po śmierci Piusa XII kolegium kardynalskie wybrało go w jedenastym głosowaniu, 28 października 1958 r., na papieża. Miał wówczas 76 lat i przyjął imię Jan XXIII. Zainaugurował nowy styl rządzenia Kościołem: „Kościół jest wciąż młody i takim pozostanie na przyszłość”. Rozwinął wszechstronną działalność otwarcia go na świat (aggiornamento).

Oprócz historycznego zwołania Soboru Papież m.in. zlecił utworzenie Sekretariatu ds. Jedności Kościoła. Za jego pontyfikatu usunięto z liturgii pejoratywne zdania o Żydach. Wydał 11 encyklik.

Ciężko chory, polecił ustawić przy swoim łóżku wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Zmarł 3 czerwca 1963 r., nazajutrz po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

1 listopada 1964 r. kard. Stefan Wyszyński (również tercjarz franciszkański), modląc się przy grobie Jana XXIII, prosił Boga, Dawcę chwały, aby pozwolił, wcześniej czy później, „oglądać papieża Jana na ołtarzach jako wzór najbardziej potrzebny współczesnemu światu”. Bł. Jan Paweł II dokonał jego beatyfikacji 3 września 2000 r. w Rzymie.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bilans podróży do Budapesztu: znak nadziei i odrodzenia po pandemii

2021-09-16 19:55

[ TEMATY ]

Węgrzy

kongres eucharystyczny

Franciszek na Węgrzech

Vatican News

Papieska podróż, a w szczególności wspólna modlitwa na zakończenie Kongresu Eucharystycznego, była dla nas Węgrów znakiem nadziei i odrodzenia. Tak zakończoną wczoraj podróż apostolską na Węgry i Słowację komentuje sekretarz generalny węgierskiego episkopatu. Podkreśla on, że cytując po węgiersku pierwsze słowa hymnu narodowego, Ojciec Święty przywołał tysiącletnie chrześcijańskie korzenie tego kraju i zachęcił do rozwoju tego dziedzictwa jako daru braterstwa dla świata.

Wspominając papieską wizytę, ks. Tamás Tóth zauważa, że dla Węgrów była to okazja, by ukazać światu prawdziwe oblicze ich kraju, „aby wszyscy mogli zobaczyć, jacy jesteśmy naprawdę jako naród i Kościół”. Przyznaje on, że niekiedy czyta się o Węgrach wiadomości, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. „Mogliśmy pokazać, że Kościół na Węgrzech jest żywy, dynamiczny i gotowy wyjść na zewnątrz, jak o tym mówi Ojciec Święty, by żyć w świecie jako chrześcijanie i bracia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję