Reklama

PAPIESKIE PRZESŁANIE do młodych

Z kraju

Ojciec Święty przemówi na Lednicy 1 czerwca 2013 r.

Ojciec Święty Franciszek wystosuje specjalne przesłanie do młodzieży, która 1 czerwca br. przybędzie na XVII Spotkanie Młodych na Lednicy. W odpowiedzi na tę radosną wiadomość młodzież lednicka wysłała do Ojca Świętego paczkę z symbolami lednickiego spotkania, czyli stułą i łyżeczką, a także: krzyż lednicki, srebrny pierścień i talenty lednickie oraz płytę z „Tango Francesco” – piosenką, która powstała z inspiracji postacią nowego papieża. O. Jan Góra OP dołączył także do paczki list do papieża Franciszka.

Jak wyjaśnia o. Góra, starania o to, aby papież wystosował specjalne przesłanie do młodzieży, podjął zaraz po zakończeniu ostatniego konklawe. Wysłał wówczas do Ojca Świętego list z zaproszeniem na Lednicę wraz z krótkim przedstawieniem historii spotkań. Słowo Ojca Świętego Franciszka do młodych skierowane zostanie w formie przekazu multimedialnego i odtworzone 1 czerwca na Polach Lednickich w wieczornej części spotkania, po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.

Matka Teresa Kierocińska bliżej chwały ołtarzy

Reklama

Papież Franciszek uznał dekretem z 2 maja 2013 r. heroiczność cnót matki Teresy Kierocińskiej, karmelitanki. Do wyniesienia na ołtarze brakuje już tylko uznanego cudu. Trwający w Rzymie proces beatyfikacyjny w nieodległej przyszłości zakończy się oficjalnym zaliczeniem jej w poczet błogosławionych.

Teresa Kierocińska urodziła się 14 czerwca 1885 r. w Wieluniu. Cechą jej duchowej drogi było doświadczenie Bożej miłości i bezgraniczne do Boga zaufanie. Modlitwa była dla niej drogą zjednoczenia z Bogiem, uważała ją za swoiste zwierciadło, w którym dusza ogląda samą siebie w Bogu, poznając swoje wady i słabości. Powołanie zakonne było czymś, co bardzo sobie w życiu ceniła. Fakt powołania rozpoznała u siebie dość wcześnie, aczkolwiek pewien czas zajęło jej odnalezienie, w jakiej konkretnie formie ma je przeżywać. Naśladowanie Jezusa stało się jej pasją, umiłowała życie czyste, ubogie i posłuszne Bogu. Głównym miejscem jej misji stał się Sosnowiec, gdzie zajmowała się pomocą dla dzieci i młodzieży. W czasie okupacji niemieckiej zorganizowała tajne komplety, przechowywała też dziewczęta, które chciały uniknąć wywiezienia na roboty przymusowe do Rzeszy. Zachęcała siostry, aby miały na myśli tylko chwałę Boga, Jego miłość i znosiły wszystko, co dane jest przez Boga. Zmarła 12 lipca 1946 r. w Sosnowcu. Już wtedy nazywano ją Matką Zagłębia.

Pośmiertnie została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

IX Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników

Reklama

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 19 maja br., na Groniu Jana Pawła II zgromadzili się przewodnicy i przodownicy ze Śląska, Małopolski, Podkarpacia oraz innych zakątków Polski. Przybyli również pielgrzymi i turyści, którzy chcieli uczcić rocznicę urodzin Jana Pawła II. Na papieskim szczycie modliło się ok. 1800 osób. Mszę św. sprawowali ks. Piotr Wenzel, katowicki duszpasterz przewodników turystycznych, oraz ks. Sławomir Młodzik, gliwicki duszpasterz przewodników. W homilii ks. Wenzel powiedział, że przewodnik to głosiciel wielkich dzieł Bożych za sprawą Ducha Świętego. A droga do takiego głoszenia prowadzi przez Wieczernik. Potrzebne jest doświadczenie Bożej Miłości, czyli dotknięcie ran Jezusa, czyli przejęcie się pięknem świata. Przypomniał ks. Jerzego Pawlika, długoletniego duszpasterza przewodników i przodowników, który mówił: „Nie można liczyć gwiazd przez dziurkę od klucza”. I wyjaśnił, że trzeba otworzyć drzwi, by zobaczyć świat i całe jego piękno.

KRÓTKO

Minister edukacji Krystyna Szumilas zamyka dyskusję, którą wywołał bp Marek Mendyk z Komisji Wychowania Katolickiego. – Matura obejmuje i nadal będzie obejmowała tylko przedmioty z podstawy programowej przyjmowanej przez ministra edukacji. A religia jest przedmiotem, który jest poza podstawą programową kształcenia ogólnego – powiedziała minister edukacji.

Nagrodę Społeczną im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego za rok 2012 otrzymał biskup drohiczyński Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap. Kapituła, której przewodniczy prof. Jan Żaryn, przyznała nagrodę „za szczególne świadectwo chrześcijańskiej miłości ojcowizny, Kościoła, Ojczyzny i rodziny oraz za obronę prawdy i patriotyzm na miarę wyzwań współczesności i przewodnictwo narodowi w chwilach trudnych, szczególnie trudnych po 10 kwietnia 2010 r.”

Sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku – tak uważa 71 proc. Polaków. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych, a 14 proc. ankietowanych nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii – wynika z majowego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Rząd Donalda Tuska ma coraz mniejsze poparcie. Już aż 60 proc. badanych jest niezadowolonych, że na czele rządu stoi premier Tusk.

Świadczenia rodzinne przysługujące dzieciom żyjącym w biedzie otrzymuje aż 2,5 mln osób w wieku 0-17 lat. To co trzecia osoba w tym wieku – wynika z najnowszego raportu GUS.

W kwestii gazu łupkowego dochodzą informacje niepokojące. Mimo że UE nie ingeruje tak, jak się spodziewano w kwestie poszukiwań i wydobycia, bezczynność polskich decydentów sprawia, że z kraju wycofują się inwestorzy, którzy wcześniej zadeklarowali chęć inwestycji w ten sektor.

Rosyjscy politycy i biznesmeni stali za odwołaniem ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Mieli w tej sprawie naciskać na polskich parlamentarzystów podczas ich wizyty w Moskwie w lutym 2013 r.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję