Reklama

358. pielgrzymka łowicka

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 22/2013, str. 10

HARCERZE

Przez trzy dni – od 17 do 19 maja harcerze wspólnie się modlili oraz spędzali czas na poznawaniu Jasnej Góry i Częstochowy, zabawie i biwakowaniu przy ognisku i śpiewie. Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego ZHP na Jasną Górę odbywała się pod hasłem: „Chcę być prawdziwym harcerzem …” .

TELEKOMUNIKACJA POLSKA

W Sanktuarium Jasnogórskim 18 maja br. modliło się ok. tysiąca osób przybyłych na 24. Pielgrzymkę Telekomunikacji Polskiej. Głównym organizatorem pielgrzymki, jak co roku, był Związek Zawodowy „Solidarność”. Mszy św. dla pielgrzymów w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył bp Jan Wątroba z Częstochowy, a koncelebrował ks. prał. Jarosław Sroka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego Kurii Częstochowskiej.

KAWALEROWIE MALTAŃSCY

Reklama

Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich odbyła się 18 maja. Na doroczne spotkanie przybyli kawalerowie i damy, a także wolontariusze, sympatycy Związku oraz członkowie Służby Maltańskiej. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba. Na modlitwie obecny był m.in. prezydent Aleksander Maria Władysław hr. Tarnowski h. Leliwa, Kawaler Honoru i Dewocji.

„Srebrna piszczałka” dla o. Nikodema Kilnara

Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych i prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska – o. Nikodem Kilnar z Jasnej Góry został nagrodzony „Srebrną Piszczałką” – honorowym odznaczeniem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka.

„Srebrna Piszczałka” zostanie wręczona o. Nikodemowi Kilnarowi 2 czerwca 2013 r. w czasie koncertu oratoryjnego z udziałem „Poznańskich Słowików” w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, który odbędzie się podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

„Jaskółka” pieszego pielgrzymowania

Reklama

Pielgrzymka łowicka dotarła na Jasną Górę 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Jest ona zawsze zwiastunem rozpoczynającego się na Jasnej Górze sezonu pieszych pielgrzymek, ponieważ jako jedna z pierwszych w roku dociera do Jasnogórskiego Sanktuarium. Przez paulinów nazywana jest „jaskółką” pieszego pielgrzymowania.

W łowickich strojach, z feretronami, sztandarami i z łowicką kapelą pieszo wędrowało ponad 400 osób, spędzając w drodze 6 dni. Jak co roku, swoich diecezjan witał na placu przed Szczytem Jasnogórskim bp Józef Zawitkowski z Łowicza. W tym roku pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Wierzę i wierzymy”. – Rok Wiary wezwał każdego z nas na pątniczy szlak po to, byśmy powiedzieli Panu Bogu i ludziom: wierzę i wierzymy – tłumaczył ks. Wiesław Frelek, przewodnik Pieszej Pielgrzymki Łowickiej.

Mszy św. dla pielgrzymów łowickich przewodniczył bp Zawitkowski, który podczas kazania mówił: – Łowiczanki strojne i Łowiczaki przystojne, podtrzymujcie moje ręce w modlitwie, a modlę się za was wszystkich. Niech Matka Boża przyjmie wszystkie intencje, które przynieśliście, a Bóg niech was wysłucha, bo my, zjednoczeni w Duchu Świętym, chcemy mieć jedno serce i jeden duch niech nas ożywia.

Oddać Bogu chwałę

Z udziałem ok. 60 tys. osób 18 maja br. na Jasnej Górze odbył się 7. Ogólnopolski Kongres Odnowy w Duchu Świętym. Oprócz Polaków przybyli także uczestnicy z zagranicy, m.in. z: Niemiec, Anglii, Australii, Japonii i Włoch. To jedno z najliczniejszych spotkań pielgrzymkowych na Jasnej Górze. Co roku organizowane są ogólnopolskie czuwania Odnowy w Duchu Świętym, a co pięć lat – kongresy.

Centralnej Mszy św. przewodniczył bp Bronisław Dembowski, krajowy duszpasterz Odnowy w Duchu Świętym z ramienia Episkopatu Polski, a kazanie wygłosił biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Jan Niemiec. Podczas Kongresu konferencje mieli goście z Brazylii. Modlitwę animował zespół „New Life’M” z towarzyszeniem scholi „Jednego Serca Jednego Ducha”. Spotkanie prowadził Norbert Dawidczyk, wiceprzewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów.

Kongres rozpoczął się dwa dni wcześniej w częstochowskiej Hali Polonia spotkaniem formacyjnym dla liderów, animatorów i duszpasterzy Odnowy w Duchu Świętym. – Cel nasz ludzki jest jeden – oddać Bogu chwałę. Nie ma nic wspanialszego dla chrześcijanina – powiedział ks. Mariusz Mik, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym. We wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym w Polsce zrzeszonych jest ponad 20 tys. osób.

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”

Z udziałem delegata ds. duszpasterstwa młodzieży bp. Henryka Tomasika 18 maja odbyło się na Jasnej Górze „Krajowe Posłanie do Rio”. Było to spotkanie młodych ludzi i duszpasterzy, którzy w dniach 23-28 lipca 2013 r. będą uczestniczyć w 28. Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii.

– U stóp Matki Bożej, w miejscu, gdzie odbywały się obchody VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r., chcemy prosić o owocne i bezpieczne pielgrzymowanie dla wszystkich polskich pielgrzymów i wolontariuszy oraz – jeśli taka wola Boża – o możliwość zorganizowania w Polsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży – mówi ks. Grzegorz Suchodolski z Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. Jasnogórskie spotkanie zwieńczone zostało Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Tomasika. 28. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Rio de Janeiro w dniach 23-28 lipca pod hasłem „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. W spotkaniu z młodzieżą weźmie udział papież Franciszek. Ojciec Święty powita młodzież na plaży Copacabana, wyspowiada kilkoro uczestników ŚDM w parku Quinta da Boa Vista oraz weźmie udział w Drodze Krzyżowej i czuwaniu modlitewnym z młodzieżą na Campus Fidei. W niedzielę 28 lipca papież Franciszek będzie przewodniczył centralnej Mszy św. Światowych Dni Młodzieży. Do Brazylii na ŚDM pojedzie ok. 2 tys. młodych Polaków.

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję