Reklama

„Jezuita. Papież Franciszek”

Największe wydawnictwa w kilkunastu krajach przygotowują się do wydania wywiadu, jaki przed kilku laty z kard. Jorge Bergoglio przeprowadziło dwoje argentyńskich dziennikarzy: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin (tytuł oryginału: „El Jesuita”). Zaraz po wyborze kard. Bergoglio było to dla mediów podstawowe źródło wiedzy o nowym Ojcu Świętym. „El Jesuita” to książka, w której obecny Papież opowiada o swoim życiu, powołaniu, poglądach na świat, problemach i perspektywach Kościoła, kwestiach moralnych i teologicznych, ale również o sprawach pospolitych.

Dziennikarze Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin, których uznano za oficjalnych biografów papieża Franciszka, przeprowadzili z kard. Bergoglio serię rozmów. Niechętny udzielaniu wywiadów, kard. Bergoglio początkowo nie chciał zgodzić się na taką formułę książki. Autorzy książki wyjaśniają, co zdecydowało, że udało im się przeprowadzić wywiad rzekę z przyszłym Papieżem.

Reklama

– Szczerze mówiąc, długo czekaliśmy na jego decyzję. Sądzimy, że jedno z zadanych mu pytań skłoniło go, aby jednak podjąć z nami dialog. To było pytanie o sens jego zaproszenia do „podążania ścieżką cierpliwości”, a więc dotyczyło jednej z najważniejszych dla niego cnót. Może po tym, jak usłyszał od nas to pytanie, zorientował się, że książka może pomóc ludziom lepiej zrozumieć jego myśli i idee. Prawie nigdy nie udzielał wywiadów prasie, a książka mogła pomóc w dotarciu do ludzi z tym, co miał im do przekazania – mówi Francesca Ambrogetti.

Autorom udało się uzyskać zaufanie „ojca Bergoglio” i skłonić go do bardzo szczerych, osobistych zwierzeń nie tylko na temat jego życiowej drogi. Proste, klarowne pytania, dotyczące nawet delikatnych tematów, powodują, że odpowiada na nie bezpośrednio, szczerze, bez dyplomatycznych uników. Niezwykły klimat książki budują nie tylko odpowiedzi na pytania o wielkie moralne problemy, ale i te, w których ujawnia, o co zawsze pyta młodych rodziców przychodzących do spowiedzi. Znajdziemy tam również odpowiedzi na takie pytania, jak: Jakie słowa przyniosły mu prawdziwe pocieszenie, kiedy chorował? Jaki ma stosunek do swojej własnej śmiertelności? Dlaczego arogancję i pychę uważa za największy grzech? Jak zareagowali jego rodzice na wieść, że chce wstąpić do seminarium i co na to powiedziała jego babcia? Dlaczego nie ufa swojemu pierwszemu wrażeniu? Co myśli na temat równowagi między pracą a życiem i jaki ma stosunek do niedzieli?

„Jezuita. Papież Franciszek. Wywiad rzeka z Jorge Bergoglio” to książka, w której papież Franciszek sam przedstawia się światu. Obok drukujemy fragment przybliżający postać nowego Ojca Świętego. W Polsce wydawcą tej książki jest Dom Wydawniczy „Rafael”. (Red.)

2013-05-27 14:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 września odbędzie się liczenie wiernych uczestniczących w niedzielnych praktykach religijnych

2021-09-22 11:54

[ TEMATY ]

wierni

Karol Porwich/Niedziela

Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski w tym roku doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych, czyli liczenie katolików zobowiązanych do uczestniczenia w mszy św. i przystępujących do komunii św., odbędzie się 26 września br. we wszystkich parafiach kraju.

Liczenie wiernych w kraju odbywa się tradycyjnie raz w roku, w jedną z niedziel października. W ubiegłym roku w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach i w trosce o zdrowie i życie wiernych planowane liczenie wiernych się nie odbyło.

CZYTAJ DALEJ

Czas miłosierdzia. Rozmowa z dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-20 05:13

Archiwum CAL

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od 1991 r. pomaga chorym i niepełnosprawnym, dzieciom, rodzinom, seniorom, bezdomnym i bezrobotnym. W działalności koncentruje się na niesieniu pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, bądź zmagającym się z ciężkimi sytuacjami losowymi. Każdego roku pomocą obejmuje ponad 35 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję