Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Biblijne zmagania

Trwa siedemnasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Biorą w niej udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Głównym celem realizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” dzieła jest zachęta młodych do poznawania Pisma Świętego.

Podejmując trud wnikliwego studiowania biblijnych treści, uczestnicy konkursu stają się nie tylko „ekspertami” w dziedzinie wyznaczonych fragmentów Pisma Świętego, ale są przede wszystkim przykładem tego, że Słowo Boże jest żywe i skuteczne, działające i przemieniające życie. W minionej edycji w biblijnych zmaganiach wzięło udział ok. 30 tys. uczniów.

Reklama

Konkurs doskonale wpisuje się w trwający w Kościele Rok Wiary. Stanowi bowiem okazję, by odkryć wartość i aktualność Biblii. Ojciec Święty w liście apostolskim „Porta fidei” zachęca wszystkich wiernych, aby w tym czasie ponownie odkrywali i studiowali podstawowe treści wiary oraz głęboko je przeżywali w swoim codziennym życiu. W tę zachętę Papieża wpisuje się tegoroczne hasło knkursu: „Od wiary Abrahama do wiary Kościoła”. Jego zakres merytoryczny to: Księga Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Tekstem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu - najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem (Edycja Świętego Pawła, 2009).

Na laureatów czekają cenne nagrody: pielgrzymki, nagrody rzeczowe oraz indeksy na pięć uczelni wyższych w Polsce, na wybrane kierunki studiów, m.in.: filozofię, historię, teologię, dziennikarstwo z komunikacją społeczną oraz historię sztuki.

Pierwszy etap biblijnych zmagań, nastąpił 22 marca br., we wszystkich zgłoszonych do konkursu szkołach. Był to test, przygotowany w oparciu o zakres merytoryczny tej edycji, przez biblistów Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Kolejne eliminacje były rozgrywane się 16 kwietnia br., na szczeblach poszczególnych diecezji w Polsce. Zgodnie z regulaminem może dostać się do nich troje reprezentantów każdej szkoły, którzy uzyskali najwyższą i nie mniejszą niż połowa maksymalnej ilości punktów w pierwszym etapie. Następnie, laureaci eliminacji diecezjalnych spotkają się w dniach 3 i 4 czerwca br., na finale konkursu w Niepokalanowie.

Reklama

Jeszcze przedtem, zwycięzcy etapów diecezjalnych, wezmą bezpłatnie udział w VI Częstochowskim Spotkaniu Młodych z Biblią, które w tym roku odbędzie się w dniach 14 i 15 maja. Będzie ono miało charakter formacyjno - warsztatowy, przygotowując bezpośrednio do finału konkursu.

Patronat honorowy nad konkursem objął Jego Ekscelencja ks. abp Józef Michalik Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Regulamin konkursu „List w Roku Wiary. Przekazujemy Ewangelię"

REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU OGŁOSZONEGO PRZEZ TYGODNIK KATOLICKI „NIEDZIELA” „LIST W ROKU WIARY. PRZEKAZUJMY EWANGELIĘ”

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Bierzcie! To jest istota spotkania z Jezusem

2021-09-19 18:33

Marzena Cyfert

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Delwo

Swoje patronalne święto przeżywała 18 września parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Andrzej Delwo z parafii św. Wawrzyńca w Wawrzeńczycach.

Obecni byli kapłani z sąsiednich parafii – ks. prał. Andrzej Nicałek, proboszcz parafii Ducha Świętego i ks. Rafał Michaelis z parafii św. Franciszka z Asyżu. Słowo do parafian skierował proboszcz ks. Jerzy Małek. – Spotkaliśmy się tutaj, aby dziękować Panu Bogu i aby prosić Go o potrzebne łaski za wstawiennictwem patrona naszej parafii, św. Stanisława Kostki. Dziękujemy Panu Bogu za wszelkie dobro i łaski, które w ciągu ostatniego roku od Niego otrzymaliśmy. Dziękujemy św. Stanisławowi za wstawiennictwo u Boga w naszych sprawach, w naszych codziennych radościach i troskach – mówił ksiądz proboszcz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję