Reklama

Jan Paweł II

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Niedziela legnicka 16/2013, str. 4

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Marian Hawrysz

W Gorzycy na placu gminnym modlitwą i śpiewem uczczono 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Już po raz kolejny 2 kwietnia w Gorzycy na placu gminnym zebrali się turyści i mieszkańcy okolicy, by uczcić pamięć Wielkiego Polaka. Dźwiękami góralskiej muzyki i ulubionej pieśni „Krywaniu, Krywaniu wysoki” rozpoczęło się spotkanie przy ognisku. Zimowa aura nie ostudziła serc zebranych. Proboszcz ks. Krzysztof Klim przypomniał wydarzenia sprzed ośmiu lat, kiedy odchodził Jan Paweł II.

Następnie prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego Oddział „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie Marian Hawrysz nawiązał do Roku Przewodników Turystycznych, stwarzającego okazję do złożenia hołdu najdoskonalszemu ziemskiemu przewodnikowi Janowi Pawłowi II. Przypomniał, że ówczesny krakowski duszpasterz akademicki Karol Wojtyła szybko odkrył, że młodzież potrzebuje przewodnika także poza kościołem. Wpadł na pomysł wspólnego wędrowania, biwakowania, palenia watry w pobliskich Gorcach i Beskidach, potem dalej w Bieszczadach. Pokazał młodym Beskid Mały, Sądecki, Żywiecki, Pieniny czy Tatry. „Chodziło o to, żeby umieć rozmawiać o wszystkim - o filmach, książkach, pracy zawodowej, badaniach naukowych i jazz-bandzie w sposób właściwy” - podkreślał Karol Wojtyła. Swoją postawą udowodnił, że modlitewna samotność jest możliwa na hali, na wierchu, w szałasie i pod smrekiem, w strugach deszczu i blasku słońca, osobno i razem, we wspólnocie. Odwaga zdobywania szczytów wiele kosztuje, ale odwaga świadka prawdy jest jeszcze trudniejsza. Karol Wojtyła uświadamiał ludziom, że nie tylko to jest ważne, co stworzył człowiek, ale także - a przede wszystkim, to co stworzył Bóg, czyli przyroda, krajobraz, śpiew ptaków. W takim klimacie wychowanie traktował jako spotkanie z Bogiem i z człowiekiem. Wychowywał do wiary, miłości i posłannictwa przez kształtowanie rozumu, serca i woli. Jako pedagog troszczył się o współdziałanie celów nadprzyrodzonych z naturalnymi. Uważał, że połączenie natury i łaski powinno być harmonijne. Karol Wojtyła traktował turystykę - jak się wydaje - jako ważny element życia indywidualnego i zbiorowego. Sam był wzorem osobowym o cechach doskonałych, a więc godnych naśladowania i hołdował zasadzie biblijnego wypoczynku. Miał ogromną potrzebę pogłębionej refleksji nad sensem życia, którą dzielił się z innymi. Do końca pragnął choćby okresowego obcowania z naturą i jej pięknem, które miało odnowić i odrodzić siły duchowe i fizyczne. Wiedział dobrze, że przyroda jest najlepszym środowiskiem przemiany, wzrostu, rozwoju i uwolnienia. Można powiedzieć, że góry, a w szczególności Tatry, to jego mosty do nieba. Proponowane przez ks. Wojtyłę przeżywanie przyrody, gór w szczególności, jest przesłaniem możliwym do zaakceptowania również przez tych, którzy reprezentują także inne postawy światopoglądowe, ma więc walor w pełni humanistyczny i uniwersalny.

Dla uczczenia pamięci bł. Jana Pawła II 2 kwietnia o godz. 21.37 strzelił w górę płomień ogniska, a dźwięk strażackiej syreny rozległ się po okolicy. Następnie odśpiewano „Barkę”, która według słów Jana Pawła II była ukrytym tchnieniem ojczyzny i przewodniczką na różnych drogach Kościoła.

Reklama

Z przyniesionych zniczy ułożono krzyż. W blasku ognia - symbolu wieczności i niebiańskiej chwały Boga - ks. Krzysztof Klim zakończył spotkanie słowami: - Błogosławiony Janie Pawle II, świadku wiary, który pełnisz dla nas swój szczególny dyżur w Roku Wiary, spraw, prosimy, byśmy mogli ten czas przeżyć w największej łączności z Bogiem w Trójcy Świętej Jedynym. Wspieraj swoim wstawiennictwem u Boga nasze prośby i najlepsze intencje, wypraszaj Bożą pomoc i łaskę miłosierdzia dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują. Niech twoje „Totus Tuus” stanie się wzorem dla naszego umiłowania Boga oraz zawierzenia się Jemu, a twoja jasna postać niech rozświetla nam mroki codzienności.

Hołd bł. Janowi Pawłowi II złożyli członkowie Oddziału PTTK „Zagłębie Miedziowe” w Lubinie z Marianem Hawryszem, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorzycy ze Zbigniewem Wicherskim - komendantem, druhowie z Zimnej Wody z Jerzym Bodakiem, grupa czytająca wspomnienia turystyczne i katechezę (związaną z IX i X przykazaniem) w składzie: Kornel Hawrysz, Julka Ordonowska, Ada Szuberska, Michał Satława, Renata Lelo, ks. Krzysztof Klim, Marian Hawrysz, Jadwiga Dyrcz-Hawrysz oraz wszyscy uczestnicy, którzy mimo niesprzyjającej aury nie zawiedli.

2013-04-19 11:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lot tysięcy gołębi na cześć Jana Pawła II

2020-08-07 12:57

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adobe Stock

Europejscy gołębiarze postanowili uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. 6 sierpnia ze wzgórza Castel Gandolfo zostało wypuszczonych w niebo tysiące gołębi dalekodystansowych.

Cała akcja to inicjatywa Klubu Hodowców Gołębi Dalekodystansowych „Maratończyk” Wadowice. Z rodzinnego miasta Karola Wojtyły do Watykanu zawieziono 1411 gołębi z całej Polski (w tym także 44 gołębie ze Słowacji).

6 sierpnia ze wzgórza w Castel Gandolfo, gdzie znajduje się letnia rezydencja papieska, w jednym momencie w niebo wypuszczonych zostało tysiące gołębi, nie tylko z Polski i Słowacji, ale również z Węgier, Albanii, Rumunii i Włoch. Ptaki rozleciały się po całej Europie, aby dotrzeć do swoich domów. W ten symboliczny sposób, gołębiarze z sześciu krajów europejskich chcą uczcić setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II.

Wadowiccy hodowcy spodziewają się, że pierwsze gołębie powrócą do Polski już w ten weekend.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Bożena Sztajner/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

“Być tam, gdzie stawia nas Bóg” - Zakończenie 40. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej

2020-08-10 13:30

Michalina Stopka

Matka Boża Częstochowska

Po trudach pielgrzymowania 40. PPW dotarła do tronu Matki Bożej na Jasnej Górze. Mimo, że liczba pielgrzymów była ograniczona, każdego dnia uczestniczyły w niej inne grupy, to i tak pątnicy z wielkim entuzjazmem i radością podjęli zadanie pielgrzymki.

Piesza Pielgrzymka Wrocławska dotarła na Jasną Górę przed godz. 12. Po przywitaniu grup 6 i 7, które tego dnia reprezentowały całą Archidiecezję Wrocławską, rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. bp Jacek Kiciński.

W wygłoszonej homilii podkreślony został cel jakim było spotkanie z Maryją. Kaznodzieja odniósł się do trzech słów znanych z Apelu Jasnogórskiego: jestem, pamiętam, czuwam.

Słowa te są treścią życia człowieka i jego wiary.

Być tam, gdzie stawia nas Bóg. Pamiętać o Jego Słowie. Czuwać, czyli być do Jego dyspozycji - powiedział bp Jacek.

Nie zabrakło także odniesień do wesela w Kanie Galilejskiej. Maryja widząc problem z jakim musieli zmierzyć się nowożeńcy, wychodzi im na pomoc.

I my na wzór Maryi, mamy dostrzegać potrzeby innych. Naszym zadaniem jest przyprowadzać innych do Jezusa i mówić, “uczyńcie wszystko, cokolwiek powie Syn” - mówił.

Czas pandemii zweryfikował wiele ludzkich planów i celów. Konieczne było podjęcie decyzji, które całkowicie zmieniły ludzkie zamiary. Człowiek stanął w poczuciu bezradności i bezsilności. To dobry czas, aby zaprosić Maryję do swojego życia.

Maryja jest obecna i w naszym życiu. Przychodzimy dziś doświadczając naszej ludzkiej bezradności. (...). Przynosimy dziś naszą bezsilność i niemoc. - powiedział.

Pielgrzymka jest przeżyciem duchowym. Po owocach można poznać jak człowiek wykorzystał ten czas. Biskup Jacek, kończąc kazanie życzył wszystkim pielgrzymom wzrostu wiary, nadziei i miłości.

Niech ten czas rekolekcji w drodze, innych niż zawsze, stanie się dla nas szkołą wiary, nadziei i miłości. Obyśmy kiedyś usłyszeli od Jezusa, “Ty zachowałeś dobre wino aż do tej pory”.

Na zakończenie Eucharystii wszystkim pielgrzymom, także tym duchowym, podziękował zastępujący “Orzecha”, ks. Tomasz Płukarski. Główny przewodnik, ks. Stanisław Orzechowski, ze względu na stan zdrowia, dołączył do grona gr. 16 czyli pielgrzymów duchowych. W rozmowie, gdy odwiedził go nasz dziennikarz, powiedział:

Mówiąc poetycko jestem teraz na łożu boleści. Mimo, że nie mogę chodzić, to nie odczuwam znaczącego bólu, który byłby uciążliwy. To też ofiaruję, łącząc się duchowo z wszystkimi pielgrzymami.

Po Mszy św., o godz. 14:00 odbędzie się koncert uwielbieniowy. Jest on dziękczynieniem za 40 lat pielgrzymowania do tronu Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję