AGNIESZKA DZIARMAGA: - Niewyobrażamy sobie uroczystości kościelnych bez udziału ministrantów i lektorów, czyli służby liturgicznej, z samotnym księdzem przy ołtarzu. Jak w ocenie Księdza przedstawia się obecnie formacja i kondycja służby liturgicznej?
Reklama
KS. ŁUKASZ ZYGMUNT: - Wszystkie (lub zdecydowana większość parafii) dbają o żywą obecność służby liturgicznej we wspólnocie parafialnej, także diecezja proponuje różne formy formacji, integracji, wzrastania w wierze i rozwoju, więc myślę, że służba liturgiczna ma się dobrze, choć zawsze mogłoby być lepiej... Nigdy nie patrzę na ministrantów pod kątem statystki i liczb, bo nie o to chodzi, ale chyba i pod tym względem mamy się czym pochwalić. Na podstawie ankiet przeprowadzonych w 2011 r. w dekanatach, oceniliśmy na ok. 8 tys. liczbę członków służby liturgicznej. W tym roku ponowimy taką ankietę.
Jeśli chodzi o pracę w skali roku, przebiega ona dwutorowo, w wymiarze parafialnym i diecezjalnym, w kierunku formacji duchowej, intelektualnej, osobowej. W parafiach całej diecezji odbywają się ministranckie zbiórki pod opieką duszpasterzy, którzy organizują je według własnej koncepcji i potrzeb, ale i w zgodzie z ogólnymi zasadami. Obecnie jest przygotowywany dokument na podstawie doświadczeń i opinii dekanalnych moderatorów, w opracowaniu ks. Pawła Kowalskiego i moim, po weryfikacji merytorycznej dokonanej przez księży profesorów liturgiki i teologii. W tym opracowaniu księża otrzymają wytyczne do pracy w parafiach, od kandydatów po animatorów służby liturgicznej. Na podstawie tego opracowania powstanie także specjalny podręcznik dla służby liturgicznej przygotowany przez Wydawnictwo „Jedność”. Uważam, że formacja w parafiach ma fundamentalne znaczenie, bo niewiele się w zakresie dobrej służby ministranckiej zrobi, pomimo najlepszych kursów czy wyjazdów, jeśli nie będzie pracy parafialnej - czyli tego kształtowania od podstaw.
- Propozycji diecezjalnych wobec służby liturgicznej także jest sporo?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Tak, są to np. spotkania i imprezy integracyjne o charakterze sportowym oraz różnego typu wyjazdy, pielgrzymki. I tak istnieje prężna liga ministrancka. Chłopcy przez cały rok grają w piłkę w ramach ligi, a przedsięwzięciu patronuje bp Kazimierz Ryczan, który co roku funduje puchary i nagrody. Z kolei bp Kazimierz Gurda objął patronatem rozgrywki tenisa stołowego. Odbywają się dla chłopców dni skupienia, kursy dla animatorów, jest wspólnie obchodzony Diecezjalny Dzień Ministranta, w tym roku 14 września. Już 8 czerwca odbędzie się V Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów do Gniezna i mam nadzieję, że w naszej diecezjalnej grupie znajdą się reprezentanci wszystkich parafii. Będzie to piękne spotkanie przy grobie św. Wojciecha, pomyślane jako pielgrzymka w Roku Wiary. Organizatorzy zaproponowali pobyt dwudniowy, będzie więc możliwość zwiedzenia wyjątkowych miejsc w okolicy Gniezna.
- Jak co roku, członkowie służby liturgicznej mogli skorzystać z propozycji ferii zimowych, a już wkrótce - z atrakcyjnej pielgrzymki do Włoch.
Reklama
- Dwa turnusy ferii zimowych odbyły się w Rabce-Zdroju, od 14 do 26 stycznia w diecezjalnym domu „Plastusiowo”. Uczestniczyło w nich 110 osób z różnych parafii diecezji kieleckiej, czyli z: Kielc (katedra, św. Antonii, garnizon) oraz z Morawicy, Słupi Jędrzejowskiej, Gnojna, Stojewska, Gór Pińczowskich, Masłowa, Wiślicy, Górna, Bęczkowa, Chęcin, Szydłowa, Chełmiec, Łopuszna, Leszczyn, Skorzeszyc, Chmielnika, Brzezin. Czas wypoczynku przepełniony był wieloma duchowymi przeżyciami, ciekawymi rozmowami i formacją liturgiczną. Codziennie spotykaliśmy się na Eucharystii, modliliśmy się i śpiewali na chwałę Pana Boga. Nie zabrakło radości i zabawy. Opiekę duchową podczas turnusów sprawowali ks. Kordian Duda, ks. Przemysław Moćko oraz ks. Adrian Buczkowski. Codzienne wyjazdy na stoki narciarskie umożliwiły wielu uczestnikom naukę jazdy na nartach. Wiele serca i cierpliwości w umiejętnej jeździe na nartach przekazał obecny z nami nauczyciel i instruktor, Waldemar Możdżonek. W tym roku wielką bezinteresowną pomocą ministrantom i scholom parafialnym służyli wykwalifikowani opiekunowie: Renata Możdżonek, Iwona Możdżonek - ratownik oraz animatorzy służby liturgicznej: Marcin Piwowarczyk, Szymon Lagner, Marcin Milcarz. Godną uznania rzeczą jest to, iż każdy z uczestników miał narty na swoich nogach i w ten sposób mógł spróbować swoich umiejętności. Wszyscy posiadali do dyspozycji sprzęt narciarski, który jest własnością naszego domu wypoczynkowego. Wypoczywający korzystali także z lodowiska i jazdy na łyżwach. Wielką atrakcją był kulig oraz ognisko w lesie z dobrym poczęstunkiem i śpiewem. Uczestnicy turnusów mieli także możliwość zwiedzić przepiękne Zakopane i uczestniczyć we Mszy św. na Krzeptówkach w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Podczas turnusu organizowane były pogodne wieczorki, przedstawienia kabaretowe, karaoke, seanse filmowe.
Turnusy mogły być tak udane dzięki zaangażowaniu uczestników, opiekunów, serdeczności pani Lidii Kołdras - dyrektor domu wypoczynkowego oraz sponsorom: „Niedzieli Kieleckiej” i Caritas Diecezji Kieleckiej. Wielu Księży Proboszczów dofinansowało wyjazd swoim ministrantom, za co z całego serca dziękujemy. Bardzo proszę wszystkich kapłanów, by zachęcali swoich ministrantów do udziału w tego typu spotkaniach. W najbliższym czasie przygotowywany jest wypoczynek letni nad morzem w Pogorzelicy Gryfickiej oraz Diecezjalna Pielgrzymka Służby Liturgicznej i ich rodzin do Włoch w dniach 8-15 lipca. Serdecznie zapraszamy wszystkich ministrantów i scholki parafialne do wspólnych wyjazdów. Z wielką prośbą zwracamy się do Czcigodnych Księży o przekazanie informacji dotyczącej pielgrzymki służby liturgicznej naszej diecezji do Włoch.
- We Włoszech odwiedzicie w tym roku nowe miejsca, związane np. z Cudami Eucharystycznymi...
- Taki jest plan. Za atrakcyjną cenę 1450 zł proponujemy uczestnikom Florencję, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Neapol, Monte St. Angelo, San Giovanni Rotondo, Lanciano, Manopello, Loreto i Wiedeń.
Jest m.in. przewidziana Msza św. oraz modlitwa przy grobie bł. Jana Pawła II i udział w audiencji generalnej, a więc spotkanie z Papieżem Franciszkiem, będzie zwiedzanie słynnych atrakcji Rzymu i cudownych miejsc kultu, aby umacniać się w Roku Wiary w swej wierze. Pomoże w tym zapewne wizyta w San Giovanni Rotondo, gdzie żył i zmarł św. Ojciec Pio (grób, kościół, cela, krucyfiks, konfesjonał, Droga Krzyżowa w parku, Szpital Ulgi w Cierpieniu) lub w Lanciano - miejscu Cudu Eucharystycznego. Zapewniamy transport autokarem klasy lux (WC, barek, klimatyzacja, video) wyżywienie: 5 śniadań i 5 obiadokolacji, 5 noclegów, ubezpieczenie i oczywiście opiekę duchową. Dodatkowe 60 Euro trzeba przeznaczyć na wstępy i opłaty przewodników lokalnych.
Z wyjazdów wakacyjnych do Włoch, organizowanych z Juventurem (i nieocenionym panem Andrzejem, który kiedyś był ministrantem) skorzystało już ponad 700 osób. Jest to wspaniała przygoda duchowa i turystyczna, budująca poczucie wspólnoty - tak np. było podczas Europejskiego Spotkania Służby Liturgicznej w Rzymie w 2010 r., gdy największa 150-osobowa grupa stawiła się z Polski. Muszę przyznać, że księża proboszczowie i wikarzy dobrze rozumieją sens tej inicjatywy i wspierają finansowe ministrantów i lektorów, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni. Dziękuję duszpasterzom za wspaniałą współpracę.