Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z nowym statutem

Żywy Różaniec to najliczniejsza wspólnota działająca w naszym lokalnym Kościele. Bp Grzegorz Kaszak zatwierdził, z dniem 1 marca, zgodnie z postanowieniem Uchwały Konferencji Episkopatu Polski, Statut Żywego Różańca dla wszystkich grup, które działają na terenie diecezji sosnowieckiej

Statut ma służyć osobom zjednoczonym we wspólnym odmawianiu Różańca, by odkrywając głębię tej modlitwy i sięgając do korzeni tej właśnie formy jej praktykowania, zyskiwali, za zachętą bł. Ojca Świętego Jana Pawła II sposobność duchową i pedagogiczną do osobistej kontemplacji, formacji ludu Bożego i nowej ewangelizacji” - napisał w uzasadnieniu Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

Głównym zadaniem wspólnoty Żywego Różańca jest codzienna modlitwa w wyznaczonej na każdy miesiąc intencji. W każdym objawieniu Matka Boża prosiła: „Odmawiajcie codziennie Różaniec”, a w Fatimie oznajmiła, że jest „Królową Różańca Świętego”.

Reklama

Wspólnota różańcowa składa się z poszczególnych róż, którą tworzy 20 osób - każda z tych osób odmawia codziennie jedną tajemnicę Różańca. W ciągu dnia jednak odmówiony zostaje, przez wszystkich członków danej róży, cały Różaniec. Obowiązki każdego członka wspólnoty Żywego Różańca to: codzienne odmawianie dziesiątka Różańca, udział w miesięcznej zmianie tajemnic różańcowych, częste przystępowanie do sakramentów świętych, udział w procesjach maryjnych, rozszerzanie czci Maryi przykładem życia i działalnością apostolską, odważne stawanie w obronie wiary i Kościoła na wzór świętych.

Ale przynależność do wspólnoty to nie tylko obowiązki. Jej członkowie mają przywilej uzyskania odpustu zupełnego 8 dni w ciągu roku, w święta i uroczystości - Narodzenia Pańskiego, Zmartwychwstania Pańskiego, Ofiarowania Pańskiego, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, we wspomnienie Królowej Różańca Świętego i w dniu przyjęcia danego członka do wspólnoty Żywego Różańca. Odpust ten można zyskać pod zwykłymi warunkami, czyli przystąpić w danym dniu do Komunii św. i pomodlić się w intencjach Ojca Świętego.

Warto dodać, że wspólnota Żywego Różańca ma strukturę hierarchiczną. Na czele każdej róży różańcowej stoi zelator (zwykle są to panie, ale nie jest to warunek konieczny). Zelatorka lub zelator sprawdza obecność członków wspólnoty Żywego Różańca na nabożeństwie, dostarcza tajemnicę z intencją modlitewną nieobecnym, zachęca członków do gorliwej działalności apostolskiej zwłaszcza wśród chorych i ubogich, zbiera miesięczne składki, odwiedza chorych członków, czuwa, by róża różańcowa posiadała pełny skład. Natomiast nad całą parafialną wspólnotą Żywego Różańca czuwa opiekun, którym zwykle jest ksiądz proboszcz.

2013-04-11 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywy Różaniec pielgrzymuje do Myszkowa-Mrzygłodu

2020-09-24 08:53

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Myszków‑Mrzygłód

Bożena Sztajner/Niedziela

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej

Koła Żywego Różańca archidiecezji częstochowskiej będą pielgrzymować w sobotę 3 października do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

Program

9.30 – 10.00 Zjazd i słowo wstępne

10.00 Różaniec – prowadzi nowicjat pauliński z Leśniowa

11.00 Konferencja „Wszystko postawiłem na Maryję” – moderator krajowy Żywego Różańca ks. Jacek Gancarek

12.00 Eucharystia w intencji Kół Żywego Różańca z archidiecezji częstochowskiej

13.00 Przerwa na posiłek

14.00 Droga Krzyżowa na Kalwarii

Hasłem tegorocznej pielgrzymki będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Wszystko postawiłem na Maryję”.

Organizatorzy proszą o zgłoszenie grupy telefonicznie pod nr.: 608 450 004 lub mailowo: jacyk@go2.pl, rozaniec@o2.pl .

CZYTAJ DALEJ

"Mam dług wdzięczności!" - reżyser o filmie "Wojtyła. Śledztwo"

2020-09-25 13:31

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Karol Wojtyła

Wyd. Rafael

José María Zavala, reżyser głośnej Tajemnicy Ojca Pio, ma osobiste powody, by zmierzyć się tym razem z wielką postacią papieża Polaka. W 1981 roku – o czym dowiadujemy się z filmu – jego ojciec poświęcił życie za Jana Pawła II…Już od dziś w kinach film, jakiego o Janie Pawle II jeszcze nie było: "Wojtyła. Śledztwo"! "Niedziela" objęła film swoim patronatem.

Zavala w zaskakujący i oryginalny sposób podchodzi do życia Karola Wojtyły. Tam, gdzie wszyscy biografowie kończą swoje dzieła – w momencie śmierci bohatera – on rozpoczyna jeszcze ciekawszą opowieść.

Przesłuchuje świadków, których historie odkrywają siłę wstawiennictwa świętego papieża: mężczyznę, którego matka chciała zabić, dziewczynę będącą już „po tamtej stronie” czy niedoszłą samobójczynię, którą przed skokiem z wysokości powstrzymała… ręka Jana Pawła II.

Sprawdź listę kin, w których emitowany będzie film: Zobacz

Oto video-przesłanie od reżysera filmu "Wojtyła. Śledztwo":

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję