Pierwsze i jak na razie jedyne w naszym kraju, liczące ponad 2000 eksponatów, Muzeum Pisanek powstało w 2004 r. w obrębie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Niewielkie pomieszczenia muzealne znajdujące się w zabytkowym drewnianym dworze z 1858 r. sprawiają, że mamy okazję znaleźć się magicznym świecie kolorowych pisanek, wyglądających niczym małe dzieła sztuki.
Muzeum Pisanek w Ciechanowcu powstało z liczącej ponad 1000 eksponatów prywatnej kolekcji państwa Ireny Stasiewicz-Jasiukowej i Jerzego Jasiuka z Warszawy, ofiarowanej w darze ciechanowieckiej placówce. Nikt wówczas nie przypuszczał, że muzeum będzie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, nie tylko na Podlasiu. „Obecnie nasza kolekcja to ok. 2000 pisanek, co roku jest ona uzupełniana - mówi dyrektor Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu Dorota Łapiak. - Mamy zarówno pisanki z Polski, jak i z najdalszych zakątków świata, także kolekcja jest naprawdę ciekawa i myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. W tym roku poza stałą ekspozycją w Ciechanowcu część pisanek użyczyliśmy wewnętrznemu muzeum w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z którą współpracujemy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolekcja pisanek jest naprawdę imponująca. Zwiedzający mają możliwość porównać i ocenić wzornictwo ludowe z różnych części Polski. „Pisanki, które znajdują się na naszej wystawie, przedstawiają przede wszystkim tradycyjne wzory, motywy roślinne i geometryczne” - opowiada Stanisław Kryński z działu promocji Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. W muzeum zobaczymy pisanki „pisane” woskiem, malowane, oklejane kolorowym papierem, rdzeniem sitowia i kolorową włóczką, a nawet makiem i ziarenkami ryżu. Są pisanki z drewna lipowego, wytapiane i wykuwane, ażurowe - wykonane maszyną dentystyczną. Jak dodaje Kryński, każda z pisanek jest oddzielnym dziełem sztuki i w muzeum nie znajdziemy dwóch identycznych.
Same ornamenty pisankowe wykonane różnymi technikami i naturalnymi farbami przeszły już do historii i można je obejrzeć jedynie w muzealnej placówce. Tylko w Ciechanowcu można poznać sztukę zdobienia jaj z całego świata.
Pisanki pochodzą z różnych regionów Polski, m.in. z ziemi huculskiej i nowogródzkiej. Poza tym są także pisanki ukraińskie, rosyjskie, czeskie i morawskie, pochodzące z Chin, Japonii, Kenii i wielu innych krajów.