Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Wystawa o powstaniu styczniowym

Muzeum Kresów w Lubaczowie uczciło 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wystawą, której otwarcie odbyło się 3 marca br. Obecni byli m.in.: dziekan lubaczowski ks. kan. Andrzej Stopyra, przewodniczący Rady Powiatu Lubaczowskiego Zbigniew Wróbel i radni, starosta lubaczowski Józef Michalik i jego zastępca Krzysztof Szpyt, burmistrz Lubaczowa Maria Magoń, dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Kresów senior Zygmunt Kubrak i in. Witając zgromadzonych dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Stanisław Piotr Makara zapowiedział: -Wystawą tą rozpoczynamy cykl imprez i wydarzeń związanych z 150. rocznicą wybuchu powstania styczniowego na terenie pow. lubaczowskiego.

Reklama

Po wystawie oprowadził zebranych jej komisarz, kustosz Muzeum Kresów Dariusz Sałek. Otwierają ją dwa powstańcze orły oraz obrazy i zdjęcia z filmów poświęconych powstaniu. Wyeksponowano kilim i herb godła Rzeczypospolitej Trzech Narodów (Polaków, Litwinów i Rusinów), do którego odnosili się powstańcy. Większą część wystawy zajmują regionalna: tablica i słup graniczy (przez ziemię cieszanowską przebiegała granica między Królestwem Polskim a Galicją), portrety i zdjęcia dowódców oddziałów powstańczych sformowanych bądź walczących w pow. cieszanowskim i lubaczowskim: płk. Leona Czechowskiego, mjr. Jana Żalplachta-Zapałowicza, Marcina Borelowskiego ps. Lelewel. Obok widoku obozu powstańczego bitew pod Kobylanką znajduje się 10 grafik Artura Grottgera. Można też zobaczyć kajdany ofiarowane do cieszanowskiego kościoła przez zesłańca na Sybir, bluzę i biżuterią noszoną na znak żałoby narodowej oraz zdjęcia pomnika na Kobylance.

- Nasze Muzeum Kresów, obok tej wystawy, organizuje konkurs historyczny dla gimnazjalistów i licealistów, a przed 10 laty dr Zygmunt Kubrak wydał publikację pt. „Powstanie Styczniowe. Pogranicze cieszanowsko-lubaczowskie”. Główne uroczystości będziemy organizować 1 maja pod Kobylanką. Dzięki organizowanym kwestom udało się odnowić lub wznieść nowe pomniki na grobach powstańców, np. Franciszka Knapa w Oleszycach czy Bogdana „Jastrzębiec” Mańkowskiego w Lubaczowie. Są jeszcze miejsca, które tego upamiętnienia wymagają - powiedział starosta J. Michalik.

Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali wykładu dr Jacka Feduszki z Muzeum Zamojskiego nt. „Zwycięskie bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. w relacjach uczestników i świadków”.

2013-04-05 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

155. rocznica Bitwy pod Wąsoszem

[ TEMATY ]

rocznica

Powstanie Styczniowe

bitwa pod Wąsoszem

Julia A. Lewandowska

Przemówienie wójta Gminy Popów. Obok starosta kłobucki

Przemówienie wójta Gminy Popów. Obok starosta kłobucki

W niedzielę 22 kwietnia br. w parafii św. Andrzeja Apostoła w Wąsoszu Górnym modlono się za zmarłych uczestników powstania styczniowego, którzy brali udział w bitwie pod Wąsoszem (23 kwietnia 1863 r.).

Mszę św. w tej intencji sprawował o godz. 11.30 ks. Tomasz Gil, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Wąsoszu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-28 09:27

Radio Fara

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Czytając teksty księdza Prymasa Wyszyńskiego, zastanawiam się czy myśmy nie przegapili jego wskazań i przestróg. On naprawdę i dzisiaj może nam pomóc w trudnych sytuacjach, jeśli zdołamy podjąć potrzebny wysiłek wewnętrznego wstrząsu i nawrócenia – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. W sobotę 25 września odbyła się tam Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej oraz diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik. Mszę koncelebrowali również biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję