Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Upamiętnili ofiary katastrofy smoleńskiej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

katastrofa smoleńska

Archiwum ks. Andrzej Puzona

Msza św. w Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli

Msza św. w Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli

W Kaplicy Polskiej Misji Katolickiej w Brukseli 23 lutego br. przy ulicy Rue Jourdan 80 poświęcono tablicę upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Na zaproszenie Prezesa Polonii Belgijskiej, byłych wojskowych „Polonia Flandria” oraz Rodzin Katyńskich i rodzin poszkodowanych w katastrofie smoleńskiej w uroczystości tej uczestniczył jako delegat Biskupa Polowego ks. prał. płk Andrzej Puzon, który wespół z innymi kapłanami odprawił Mszę św.

W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodzin ofiar. Była mama i żona śp. Przemysława Gosiewskiego, siostra śp. ks. kapelana Jana Osińskiego, rodzina śp. bp. Tadeusza Płoskiego, śp. Janusza Kochanowskiego i in. Wśród zaproszonych gości był Ambasador RP w Belgii. Obsługę Mszy św. przejęli członkowie rodzin tragicznie doświadczonych przez los.

Reklama

Ks. prał. Andrzej Puzon powiedział m.in. - Dziś, święcąc tę tablicę, modlimy się - wspólnota narodu i Kościoła - za tych, którzy wtedy zginęli. (...) Zginęli w drodze do katyńskiego lasu w służbie prawdy, miłości, pamięci. To w imię tych wartości udawali się na miejsce zbrodni popełnionej przed 70 laty na rozkaz najwyższych sowieckich władz. Nie dotarli na katyńskie mogiły… To oni sami stanęli przez swą tragiczną śmierć „twarzą w twarz” z pomordowanymi z lasu katyńskiego w domu Ojca. Owego dnia Ojczyzna larum grała, flagi opadły, naród zapłakał, Polska była zrozpaczona. (...) Tego bolesnego dnia stanęliśmy na zakręcie naszej historii. Tyle w nas znaków zapytania. Tyle w nas wołania o prawdę i rachunków sumienia. Ta śmierć jest tajemnicą, nad którą trzeba nam się pochylić tylko wiarą, modlitwą, zadumą nad przemijaniem naszego życia.

Mocne słowa wypowiedział też ks. prał. Ryszard Sztylla - rektor Polskiej Misji Katolickiej w Belgii oraz ks. prof. dr Henryk Skorowski - rektor z UKSW z Warszawy.

W procesji z darami niesiono do ołtarza 2 świece biało-czerwone, kwiaty, chleb i wino. Wiele osób przystąpiło do Komunii św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Na zakończenie Mszy św. przemawiali m.in. pani Gosiewska i pan Melak, dziękując za pamięć o ich najbliższych. W krużganku kaplicy odsłonięto i poświęcono tablicę pamiątkową, zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

Długo modliłem się przy tej tablicy i wydawało się, że ona krzyczy dziś do nas: „Przechodniu, powiedz Ojczyźnie, żeśmy polegli na polu chwały, do końca wierne jej dzieci”. Oni ze smoleńskiego lasu krwią i ofiarą życia weszli tą tragedią w historię Polski, której zapomnieć nam nie wolno. Niech ich czyny przed Boży pójdą tron i niech z domu Ojca nas wspierają w ojczyźnianych trudach. Niech z tego miejsca i z naszej polskiej ziemi popłynie modlitwa „Pieśń do Boga za Polskę” anonimowego autora XIX wieku: „Boże, któryś nas stworzył Polakami i polskiej ziemi żywisz nas darami, co polskim słowem pozwalasz się sławić, prosim, racz polskiej ziemi błogosławić”.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symfonia światła dla Smoleńska

W czasie wojny do wroga „strzelaliśmy z brylantów”, straciliśmy tysiące tych, którzy byli przyszłością Polski. W 2010 r. pod Smoleńskiem znowu polskie społeczeństwo pozostawiło tych, którzy byli jego ambasadorami, świadkami historii, elitą wojskową i naukową. Wydarzenia z 2010 r. znajdują odbicie także w sztuce, czego przykładem jest powstanie „Symfonii światła” Stanisława Fiałkowskiego, której premiera miała miejsce 28 marca 2018 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie

Lecieli oddać hołd zamordowanym w Katyniu, a sami pozostali na zawsze na tamtej ziemi. Katastrofa smoleńska jest w historii Polski jednym z tych wydarzeń, które pozostanie jedną wielką raną i pytaniem: dlaczego?

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Słubice. W oczekiwaniu na „Iskrę do Miłosierdzia Bożego”.

2021-09-17 11:31

[ TEMATY ]

Boże Miłosierdzie

Koronka na ulicach miast

Dorota Sobocińska

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia

W parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach wolontariusze ze wspólnoty Przyjaciół Paradyża rozpoczęli cykl przygotowań do corocznego wydarzenia modlitewnego „Międzynarodowej Koronki na ulicach miast świata 2021”.

Zespół „Iskra Bożego Miłosierdzia” przygotował materiały ewangelizacyjne w postaci: ulotek, plakatów, plakietek, butonów, okolicznościowych śpiewników dla uczestników tego wydarzenia. Zaplanowano także dla parafian projekcje filmu dokumentalnego przybliżającego postać bł. ks. Michała Sopoćki, którego 13. rocznica beatyfikacji przypada 28. września. Organizatorzy planują również naukę pieśni w celu wzbogacenia uroczystości i szerzenia kultu do Miłosierdzia Bożego. Wolontariusze postawili sobie za cel propagowanie postaci wielkiego orędownika Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michał Sopoćki. Inicjatorom akcji przyświecają i motywują do działania słowa pieśni „Teraz jest czas Miłosierdzia…”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję