Reklama

Niedziela Świdnicka

XII Dzień Kresowiaka w Łagiewnikach

Tylko na prawdzie można budować dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami

Niedziela świdnicka 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

Marek Zygmunt

Łagiewnickim uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec

Łagiewnickim uroczystościom przewodniczył bp Ignacy Dec

Już po raz dwunasty parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, władze gminy Łagiewniki, tamtejsze placówki kulturalne, oświatowe, organizacje kombatanckie, harcerskie były organizatorami Dnia Kresowiaka. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez dziekana dekanatu Piława Górna ks. prał. Zbigniewa Wolanina, proboszcza łagiewnickiej wspólnoty ks. kan. Grzegorza Staniewskiego pod przewodnictwem ordynariusza diecezji świdnickiej bp. Ignacego Deca. Na początku Eucharystii Ksiądz Proboszcz powitał serdecznie wszystkich przybyłych gości, wśród których oprócz Księdza Biskupa znaleźli się m.in. wójt Łagiewnik Janusz Szpot wraz z gminnymi radnymi, starosta powiatu dzierżoniowskiego Janusz Guzdek, burmistrz Dzierżoniowa Marek Piorun, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, środowisk kresowych itp. Gospodarz parafii poprosił też Pasterza Kościoła świdnickiego o poświęcenie dwóch nowych figur w bocznych ołtarzach: Jezusa Chrystusa i Matki Bożej, które - co szczególnie podkreślił - są dziełem całej wspólnoty parafialnej. Dokonując tego aktu, Ksiądz Biskup w serdecznych słowach podziękował łagiewnickim parafianom i władzom gminy za to piękne dzieło, mówiąc, że Kościół staje się piękniejszy, gdy dochodzą nowe elementy. To jest przejaw waszej wiary, miłości do Pana Boga i Kościoła.

W okolicznościowej homilii Ksiądz Biskup wyraził łagiewniczanom wielkie uznanie za to, że pielęgnują kresową tradycję, będącą wspomnieniem wobec pradziadów, ojców, tamtych ziem i tamtej historii naszej Ojczyzny, która miała miejsce na Kresach Wschodnich. Przypominając słowa Adama Mickiewicza: „Jeżeli zapomnę o nich, to Ty, Panie Boże, na niebie zapomnij o mnie”, podkreślił, że pamiętamy o tamtych dziejach naszego narodu nie po to, by siać nienawiść, ale po to, by przyjąć prawdę historyczną. Bo tylko na prawdzie można budować takie dobre, właściwe relacje między ludźmi i narodami.

Reklama

Nawiązując do czytań liturgicznych, kaznodzieja wskazał, że jest w nich m.in. wezwanie do nawrócenia. Dwukrotnie Pan Jezus mówi: „Jeśli się nie nawrócicie, wszyscy podobnie zginiecie”. Wszyscy jesteśmy wezwani do nawrócenia. Owszem, wielcy wojujący z Bogiem powinni się nawrócić. To jest jasne. Ale przed Europą stoi dzisiaj albo wiara w Boga, albo samobójstwo. I to, co dzisiaj płynie do nas z Zachodu, co próbują uchwalać w naszym Parlamencie, te wszystkie zastępcze dysputy mają na celu zrównanie tego, co jest w Europie Zachodniej z naszymi przekonaniami. A my się nie dajemy i mówimy: „Macie się nawrócić na uczciwość, na miłość. Do polityków, pracowników mediów apelujemy o to, by nawrócili się na drogę prawdy, uczciwości, a nie trwali w szerzeniu nowych utopii na temat małżeństwa, związków partnerskich. - Przeżyliśmy utopię marksistowską, teraz grozi nam druga, niosąca ludziom cierpienie, nieszczęście. Nie wolno Pana Boga poprawiać. On dał nam prawo, Dekalog, na którym kształtowały się pokolenia. Bo - jak mówił Benedykt XVI podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Niemiec - „Gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość” - akcentował Ordynariusz Świdnicki.

Po Eucharystii Ksiądz Biskup i jej uczestnicy spotkali się przy znajdującym się obok kościoła Pomniku Kresowian, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę „Anioł Pański”, a przedstawiciele władz samorządowych, placówek oświatowych, organizacji kombatanckich, Związku Harcerstwa Polskiego złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze. Podobnie uczyniono również przy grobie poprzedniego proboszcza tej wspólnoty ks. kan. Bogdana Czemplika, którego czwarta rocznica śmierci minęła właśnie w przededniu tegorocznych łagiewnickich uroczystości kresowych.

W czasie drugiej części obchodów Dnia Kresowiaka zorganizowanej w Gminnym Ośrodku Kultury Komenda Hufca ZHP w Łagiewnikach otrzymała przyznany przez Krajową Radę Środowisk Kresowych Krzyż Czynu Zbrojnego. Z kolei zastępca komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP Krzysztof Kołodziejczyk za aktywną współpracę z łagiewnickimi harcerzami wręczył Honorowe Odznaki Chorągwi Dolnośląskiej ZHP szefowi powiatowych organizacji kresowych Edwardowi Bieniowi i wójtowi Łagiewnik Januszowi Szpotowi.

Dzieci z łagiewnickiego przedszkola oraz młodzież z tamtejszego gimnazjum i chór „Canzona” przygotowali nagrodzony gromkimi brawami program artystyczny pt. „Z kresowej szuflady”. Zabierając głos na zakończenie tego występu, Ksiądz Biskup stwierdził, że „ta lekcja historii, którą dzisiaj otrzymaliśmy w Łagiewnikach, może być wzorem wychowania patriotycznego dla całej Polski”. Pasterz Kościoła świdnickiego dodał w tym kontekście, że nie wolno słuchać tych, którzy twierdzą, że przypominanie, mówienie o tych dziejach naszego narodu jest niepotrzebne, że trzeba o tym zapomnieć. Tak jak mówią, że musimy zapomnieć o tragedii smoleńskiej. - Prawdę trzeba znać, nie po to, aby czynić odwet, ale żeby wiedzieć, jakimi drogami kroczył nasz naród, świat i żeby z historii wyciągać wskazówki na przyszłość - akcentował bp Ignacy Dec.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chciałbym rzec o Tobie, co me serce czuje

Niedziela świdnicka 10/2019, str. IV-V

[ TEMATY ]

Dzień Kresowiaka

Marek Zygmunt

Kwiaty składa minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Kwiaty składa minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska

Już po raz osiemnasty w Łagiewnikach zorganizowano Dzień Kresowiaka. Tegorocznym uroczystościom przygotowanym przez władze gminy, tamtejsze placówki oświatowe, kulturalne, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego, organizacje kresowe, kombatanckie towarzyszyło motto „Chciałbym rzec o Tobie, co me serce czuje”. Zainaugurowała je Msza św. koncelebrowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

CZYTAJ DALEJ

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

[ TEMATY ]

dominikanie

Ks. dr Leszek Gęsiak SJ

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie. Zdaniem ks. Leszka Gęsiaka SJ, byłoby jednak dużym nadużyciem deprecjonowanie gigantycznej pracy wykonywanej przez zakon dominikanów w Polsce.

Pytany o komentarz do wczorajszej prezentacji raportu na temat o. Pawła M. rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ stwierdził, że przedstawione na niej fakty w dużej mierze były już znane, niemniej jednak są to fakty porażające. - To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, jest niewyobrażalne. Ból ludzi, którzy zostali tą działalnością doświadczeni, ból ofiar, a mówimy nie o osobach małoletnich, ale dorosłych, a więc ta manipulacja musiała być tak duża, skoro ulegali jej dorośli ludzie - to jest godne pożałowania. Ten ból wymaga z jednej strony na pewno wielkiego współczucia, ale też wsparcia ich w tym wszystkim, czego będą potrzebować - dodał rzecznik KEP.

CZYTAJ DALEJ

3 października odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców

2021-09-17 11:30

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Przedsiębiorców

Karol Porwich/Niedziela

Spotkanie w narodowym sanktuarium na Jasnej Górze jest otwarte dla wszystkich tych, którzy współtworzą sektor przedsiębiorczości w Polsce – także dla pracodawców, samozatrudnionych czy freelancerów. Centralnym wydarzeniem pielgrzymki będzie Msza Święta w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej oraz akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi.

W auli Jana Pawła II pielgrzymów powita metropolita wrocławski J.E. Ks. Abp Józef Kupny. Zebrani wysłuchają wystąpień gości specjalnych: ks. prof. UJK dr. hab. Rafała Dudały i dr. Andrzeja Soleckiego. Niezwykle ważnym komponentem spotkania będą świadectwa wygłoszone przez samych przedsiębiorców. Z jednej strony będą stanowiły ich bardzo osobistą relację i refleksję, a z drugiej – odwołają się do wspólnotowości doświadczeń, której świadomość pozwala na wzmocnienie wśród uczestników poczucia jedności. Na zakończenie pielgrzymi odmówią Koronkę do Bożego Miłosierdzia wyrażającą w pięknej formie zaufanie do Boga i pragnienie życia w jedności z Nim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję