Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Znaki czasu

Niedziela sosnowiecka 12/2013, str. 6

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Piotr Lorenc

Podczas spotkania bp. G. Kaszaka z księżmi proboszczami

Podczas spotkania bp. G. Kaszaka z księżmi proboszczami

Sosnowiec - stolica Zagłębia i diecezji sosnowieckiej stoi przed nowymi wyzwaniami duszpasterskimi. Jak wynika z prognoz, to największe miasto diecezji - liczące 214 tys. mieszkańców, czyli prawie 1/3 całej populacji diecezji, boryka się z narastającym bezrobociem, spadkiem liczby urodzin, a co się z tym wiąże - coraz większą liczbą osób w wieku podeszłym. Jest to także wyzwanie dla duszpasterstwa. Dlatego bp Grzegorz Kaszak spotkał się z proboszczami sosnowieckich parafii w celu omówienia sytuacji i poszukania sposobów przeciwdziałania negatywnym tendencjom. Spotkanie odbyło się 9 marca w Kurii diecezjalnej w Sosnowcu.

- Sytuacja dojrzała do tego, by podjąć nowe, energiczne kroki duszpasterskie. Trudności przed jakimi staje Sosnowiec są dla nas, duszpasterzy pracujących na tym terenie nie problemem, ale wyzwaniem, tak by lepiej docierać z Ewangelią do ludzi, którym przychodzi tu żyć - podkreślił bp Kaszak. I dodał, że nowe inicjatywy, jak otwarcie szkół katolickich - gimnazjum i liceum w „Kanie”, jest konkretną propozycją dla młodzieży. Do tego należy dodać otwarcie od nowego roku szkolnego szkoły podstawowej przez parafię św. Tomasza Ap. w Sosnowcu.

Zanim jednak wywiązała się dyskusja, ks. dr Krzysztof Bendkowski - dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego przedstawił sytuację społeczną i demograficzną w mieście. W swoich rozważaniach oparł się na danych statystycznych: kilkanaście lat temu Sosnowiec liczył ponad 260 tys. mieszkańców; dziś liczba ta to 214 tys., a wg szacunków - w 2036 r. Sosnowiec będzie zamieszkiwać tylko 160 tys. osób. 14% populacji to ludzie do 18 roku życia, 66% - w wieku 18-65, a reszta to seniorzy, z czego 20 tys. powyżej 70 roku życia. Najwięcej osób żyje w małżeństwie - 105 tys., duża część osób jest stanu wolnego, sporo jest wdów i wdowców - ok. 20 tys.; 6 tys. osób tworzy tzw. wolne związki, a 1800 żyje w separacji. Najgorsze jest jednak to, że w stolicy Zagłębia zdecydowanie więcej osób umiera, niż się rodzi. Wzrasta poziom bezrobocia. Jeszcze w 2010 r. wynosił 10%, w 2012 - 12%, a w tym roku wynosi powyżej 13%. Jeśli chodzi o liczbę parafii to w Sosnowcu istnieją 32 wspólnoty. Pracuje w nich 98 kapłanów. Tylko 4 parafie mają mniejszą liczbę mieszkańców niż 3 tys., 15 parafii ma liczbę wiernych do 6 tys., 7 parafii do 10 tys., a 6 parafii powyżej 10 tys. wiernych. Pozom praktyk religijnych kształtuje się w granicach 18-23%; 55-70% mieszkańców przyjmuje kapłanów po kolędzie, a ok. 1500 codziennie uczęszcza na Mszę św.

Reklama

Na terenie miasta działa szereg dzieł i instytucji prowadzonych przez Kościół. Diecezjalna Caritas prowadzi Stację Opieki wraz z wypożyczalnią sprzętu rehabilitacyjnego. Placówka świadczy usługi rehabilitacyjne. Bezdomni mogą znaleźć schronienie w Noclegowni Spokojna Noc. Placówka posiada ok. 50 miejsc noclegowych i oferuje wyżywienie, odzież, środki czystości, ręczniki oraz leki. Bezdomni mogą korzystać z łazienek, kuchni z jadalnią oraz pralni. Powstaje Diecezjalny Dom Matki i Dziecka. Caritas wspiera także świetlice: Dzieciniec Miłości przy bazylice katedralnej, świetlicę „Iskierki” prowadzoną przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i świetlicę przy Zespole Szkół Specjalnych nr 1 w Sosnowcu. Pracownicy i wolontariusze Caritas regularnie wydają żywność w ramach programu „Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności UE”. Żywność jest rozprowadzana przez parafialne zespoły Caritas. Na terenie Sosnowca żywność jest regularnie rozdawana w 13 parafiach (trafia do 1850 osób). Caritas organizuje corocznie kolonie dla dzieci i młodzieży. W 2012 r. z wyjazdów skorzystało 60 dzieci z terenu Sosnowca, w tym pobyt 40 dzieci został dofinansowany przez Urząd Miasta. 20 dzieci wyjechało na kolonie w ramach pełnopłatnych pobytów. W 12 parafiach na terenie Sosnowca działają parafialne zespoły Caritas. Seniorzy skupieni w parafialnych zespołach biorą udział w projekcie aktywizacyjnym „Seniorzy aktywni z natury”. W ramach programu odbywają się wyjazdy integracyjne, szkolenia i spotkania formacyjne. Na terenie miasta działa również 6 szkolnych kół Caritas. Pomoc dla mieszkańców miasta świadczy także Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Można w nim uzyskać specjalistyczną pomoc pedagogiczną, logopedyczną, psychologiczną i prawną. Centrum prowadzi także Diecezjalny Ośrodek Adopcyjny, Biuro Pośrednictwa Pracy oraz Centrum wolontariatu. Młodzież codziennie może skorzystać z bogatej oferty Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży „Kana” (od nowego roku szkolnego będzie tam otworzone gimnazjum i liceum). Na terenie Sosnowca działa także Zespół Szkół Katolickich im. św. Jana Bosko prowadzący gimnazjum i liceum ogólnokształcące, a wkrótce i szkołę podstawową. Caritas prowadzi przedszkole Radosna Wyspa. To oczywiście tylko niektóre propozycje i dzieła prowadzone przez parafie czy instytucje diecezjalne.

Reklama

Ale wyzwania są większe. Dlatego bp Kaszak zaapelował o tworzenie świetlic dla dzieci przy parafiach. Ucieszył się z propozycji ks. Jana Gaika - proboszcza parafii katedralnej, który po wakacjach otworzy oratorium dla młodzieży. Zachęcał do zakładania szkolnych kół Caritas, do zaangażowania młodzieży w działania parafialne czy wspólnotowe. Przekonywał, że możemy wielu rodzinom pomóc rozprowadzając żywność, trzeba tylko zaangażować wolontariuszy. Należy także prowadzić działalność ewangelizacyjną czy dobroczynną, czego przykładem jest Orszak Trzech Króli w Będzinie czy marsze w obronie życia - stwierdził Biskup. Zaapelował o tworzenie specjalnych form duszpasterskich dla seniorów i klubów seniorów.

Spotkanie bp. Kaszaka z proboszczami rozpoczęło dyskusję; owoce pewnie wkrótce poznamy.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O duszpasterstwie polonijnym (2)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2016, str. 2-3

[ TEMATY ]

wywiad

duszpasterstwo

Polonia

Archiwum Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Bp Wiesław Lechowicz skierował świąteczny
list do Polaków przebywających poza Ojczyzną

Z bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, rozmawia Leszek Wątróbski

LESZEK WĄTRÓBSKI: – Czy mógłby Ksiądz Biskup wskazać różnice, jakie zachodzą w pracy duszpasterskiej w środowisku polskich emigrantów w porównaniu z duszpasterstwem krajowym, jakie prowadzi się w Polsce?

CZYTAJ DALEJ

Projekt RELACJE - brat Szymon Janowski OFMCap. - Odcinek 1

2022-12-01 09:18

[ TEMATY ]

adwent

PROFETO

"Kiedy mówimy o Projekcie, to pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to że Pan Bóg zaprojektował nas z miłości i do miłości. I właściwie to jest odpowiedź i temat główny wszystkich odcinków kolejnych, które będziemy w czasie adwentu Wam prezentować" - mówi brat Szymon.

Rozpoczynając rekolekcje brat Szymon zaprasza nas do zastanowienia się nad dwoma pytaniami, z którymi będziemy mierzyć się w kolejnych adwentowych spotkaniach, ale które będą też kluczem, w którym będziemy się poruszać. To pytania: Kim jestem? oraz Dla kogo jestem?

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Targi Wydawców Katolickich

2022-12-02 07:57

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich i we współpracy z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II od 2 do 4 grudnia w gmachu KUL odbędą się już po raz 23. Targi Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję