Reklama

Niedziela Rzeszowska

XIV Rzeszowskie Kaziuki

Niedziela rzeszowska 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Rzeszów

S. Joanna Smagacz

Dar cukierników dla bp. Kazimierza Górnego

Dar cukierników dla bp. Kazimierza Górnego

W niedzielę 3 marca br. w przeddzień św. Kazimierza, Biskup Rzeszowski, a zarazem Dostojny Solenizant przewodniczył uroczystej Eucharystii w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Zgromadzonych: parafian, przedstawicieli parlamentu, organizacji i stowarzyszeń w imieniu Księdza Proboszcza powitał ks. Tomasz Nowak.

Świętowanie w tym kościele połączone jest z tradycją „Kaziuków” na wzór wileński. W homilii bp Kazimierz Górny nawiązał do bogatej historii Polski i Litwy, skupiając się na świętych, którzy są chlubą Kościoła i Polski. Pasterz Kościoła rzeszowskiego podziękował także diecezjalnej Caritas za tę formę pomocy.

Reklama

Czternasty raz rozprowadzane były przy kilkunastu kościołach Rzeszowa słodkie piernikowe serca, a ofiary przy tej sposobności zebrane, są pomocą dla studentów roku zerowego przygotowujących się na Uniwersytecie Rzeszowskim do podjęcia pełnych studiów na wybranej uczelni w Polsce. Aktualnie w Rzeszowie przebywa 21 młodych ludzi z Ukrainy i Kazachstanu. Młodzież ta czynnie, poprzez czytania i modlitwy, włączyła się w Eucharystię, a po niej zaprezentowała zgromadzonym program o św. Kazimierzu.

Liturgię ubogacił występ chóru z parafii św. Józefa z Rzeszowa. Cukiernicy i piekarze przekazali Biskupowi w darze chleb i serce z napisem „Święty Kazimierz wierny w miłości”.

Rozprowadzeniem serc zajęła się młodzież ze Szkolnych Kół Caritas oraz członkowie Parafialnych Zespołów Caritas. Po Mszy św. wielu jej uczestników w kurii diecezjalnej złożyło imieninowe życzenia bp. Kazimierzowi Górnemu.

4 marca br. piernikowe serca rozprowadziła również młodzież z Caritas Academica na WSIiZ w Rzeszowie.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja rzeszowska: nie będzie kolędy w tradycyjnej formie

[ TEMATY ]

Rzeszów

kolęda

bp Jan Wątroba

Bozena Sztajner/Niedziela

Biskup Jan Wątroba wydał zalecenia dotyczące organizacji tegorocznej wizyty duszpasterskiej. W instrukcjach przesłanych do parafii 3 grudnia czytamy, że w diecezji rzeszowskiej nie będzie kolędy w tradycyjnej formie, tzn. księża nie będą odwiedzać parafian. W miejsce kolędy biskup rzeszowski zachęca do odprawienia liturgii rodzinnej w domach.

„W najbliższym roku w Diecezji Rzeszowskiej nie odbędzie się wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie” – czytamy w pierwszym punkcie dokumentu. W dalszej części bp Wątroba zaleca organizację nabożeństw w kościołach dla małych grup parafian oraz odprawienie liturgii rodzinnej przez samych domowników (Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z myślą o liturgii rodzinnej przygotował specjalną broszurę, która będzie rozdawana w kościołach). Jak dodaje ks. Tomasz Nowak, rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, organizując nabożeństwa w świątyniach należy uwzględnić aktualne przepisy państwowe dotyczące liczby osób mogących przebywać w kościołach.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Koncert na rzecz zniszczonego kościoła w Libanie

2021-09-23 05:37

Katarzyna Artymiak

Rok po tragicznym wybuchu w Bejrucie, w Lublinie miały miejsce dwa koncerty na rzecz zniszczonego XI-wiecznego kościoła Saint-Joseph Des Peres Jesuites. Z recitalem muzyki klasycznej, łączącym tradycje libańskie, francuskie, angielskie i polskie, wystąpiły światowej klasy artystki: zaśpiewała sopranistka z Libanu Nadine Nassar, a przy harfie zasiadła Anna Sikorza-Olek. Pierwszy koncert miał miejsce 18 września w kościele Świętej Rodziny, drugi 19 września w kościele Matki Bożej Różańcowej. Oprócz Lublina panie wystąpiły jeszcze w Warszawie, Gdańsku i Olsztynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję