Reklama

Niedziela Legnicka

Zimowo-wiosennie na konferencji prasowej

Jeszcze w aurze zimowej, zapowiadając wydarzenia, które będą miały miejsce wiosną, 12 marca br. odbyła się konferencja prasowa, zorganizowana przez Legnicką Kurię Biskupią

Niedziela legnicka 12/2013, str. 1

[ TEMATY ]

konferencja

Ks. Piotr Nowosielski

Zaproszeni goście konferencji (sen. D. Czudowska, bp M. Mendyk, ks. J. Wilk, Ewa Szymańska) oraz prowadzący konferencję rzecznik diecezji ks. W. Wesołowski

Zaproszeni goście konferencji (sen. D. Czudowska, bp M. Mendyk, ks. J. Wilk, Ewa Szymańska) oraz prowadzący konferencję rzecznik diecezji ks. W. Wesołowski

Wśród osób, które zaprezentowały poszczególne tematy, znaleźli się: legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk, senator Dorota Czudowska, Ewa Szymańska z PiS, Andrzej Tomaszewski z „Civitas Christiana”, ks. Janusz Wilk, reprezentujący Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz ks. dr hab. Sławomir Stasiak jako organizator Finału Olimpiady Teologii Katolickiej.

Pierwszą część konferencji poświęcono tematom związanym z podjęciem działań na rzecz promocji i ochrony polskiej rodziny. Dziennikarzom przedstawiono program i planowany przebieg spotkań związanych z konferencją pt. „Poznaj prawdę o in vitro”, która odbędzie się 23 marca w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy od godz. 10, a po południu od godz. 16 - w dawnym Kolegium Jezuickim przy ul. Kopernika nr 1 w Jeleniej Górze. Zapowiedziano także Diecezjalny Kongres Rodzin, który odbędzie się 18 maja w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. O tych wydarzeniach i oczekiwaniach, jako przedstawiciele współorganizatorów, poinformowali Ewa Szymańska, senator Dorota Czudowska i Andrzej Tomaszewski.

Reklama

Ks. Janusz Wilk zaprosił wszystkich na najbliższy V Legnicki Marsz dla Życia i Rodziny, który odbędzie się w Niedzielę Palmową w ramach obchodów Światowego Dnia Młodzieży. Poinformował także o innych działaniach duszpasterskich podjętych w okresie Wielkiego Postu, do których należały: modlitewna Krucjata „40 dni dla życia” i „Pomoc rodzinie”.

Z kolei ks. Sławomir Stasiak mówił o przygotowaniach i przebiegu Finału XXIII Olimpiady Teologii Katolickiej, którego gospodarzem w br. jest nasza diecezja. Weźmie w nim udział ponad 110 finalistów etapów diecezjalnych z całej Polski wraz ze swoimi opiekunami. Dla młodych będzie to nie tylko okazja do zweryfikowania swojej wiedzy religijnej, ale będzie także połączona z możliwością poznania Legnicy i naszego regionu. Finał odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia. Ks. Stasiak przypomniał także o Tygodniu Biblijnym, który będzie miał miejsce w dniach 14-20 kwietnia.

W czerwcu br. przypadają 50. rocznica święceń prezbiteratu biskupa legnickiego Stefana Cichego, a we wrześniu także 15 lat jego święceń biskupich oraz 60. rocznica święceń prezbiteratu pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Te wydarzenia będą świętowane przez księży biskupów 29 czerwca o godz. 11 w legnickiej katedrze. Zostały one zapowiedziane przez bp. Marka Mendyka.

Reklama

- Często padają pytania, po co świętujemy jubileusze, rocznice? - mówił Ksiądz Biskup. - Przede wszystkim, żeby pamiętać. Pamiętać o dokonanych dziełach w tym czasie, a także dziękować Panu Bogu za to, że takie wydarzenia możemy przeżywać i zwrócić uwagę, że często są one inspiracją do podejmowania dalszych działań dla wspólnego dobra. Ksiądz Biskup zaprosił wszystkich do udziału w tych uroczystościach.

Wszystkie zaprezentowane wydarzenia, częściowo są już sygnalizowane i będą dalej zapowiadane na łamach naszych diecezjalnych mediów katolickich: legnickiego „Gościa Niedzielnego”, „Niedzieli Legnickiej” i Radia Plus Legnica.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedyś pobraliśmy od pacjentki 70 komórek jajowych i potem zastanawialiśmy się, co z nimi dalej robić

[ TEMATY ]

in vitro

konferencja

aborcja

fotoblin/fotolia.com

W ramach cyklu „W kręgu nauki” w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej 26 listopada odbyła się konferencja naukowa zatytułowana „Trudna ciąża - od lęku do nadziei”.

Zapraszając wybitnych specjalistów z różnych dziedzin medycyny chcieliśmy pokazać, że w trudnych, niekiedy wręcz ekstremalnych sytuacjach kobieta nie jest sama, a współczesne badania i diagnostyka w wielu przypadkach są w stanie pomóc - powiedział abp Henryk Hoser.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję