Reklama

Niedziela Kielecka

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

O istocie i przebiegu Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem z Edytą Domagałą - kierownikiem Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, działającym przy Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Niedziela kielecka 12/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum

Edyta Domagała

Edyta Domagała

AGNIESZKA DZIARMAGA: - Jaka jest idea organizacji Tygodnia?

EDYTA DOMAGAŁA: - Akcja ta była zorganizowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości i trwała od 25 lutego do 2 marca. W wybranych miejscach w Kielcach i w okolicy Kielc dyżurowali specjaliści różnych instytucji pomocowych, a koordynatorem działań był nasz Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, funkcjonujący od 2009 r. - na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości - przy Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas w Kielcach (ul. Urzędnicza 7b). Od momentu powołania nieustannie udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej. Z kolei w ramach Tygodnia w Ośrodku oraz w innych miejscach przyjmowaliśmy ok. 50 osób dziennie. Łącznie to na pewno kilkaset porad.

Reklama

- Jakich zagadnień i problemów dotyczyły rozmowy?

- Rozmowy głównie dotyczyły przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej, ekonomicznej. Zdarzały się przestępstwa dotyczące fałszowania dokumentów, źle wykonanych usług, nękania. Najczęściej z pomocy korzystały kobiety, czasami proszono nas o pomoc psychologiczną dzieciom - ofiarom i świadkom przemocy, rzadziej przychodzili mężczyźni (było ich ok. 30 procent).
Zdarzyło się nawet, że po informację nt. specjalistycznej pomocy przyszedł mężczyzna, który przyznał, że nie radzi sobie z emocjami i jest agresywny wobec najbliższych, a ponieważ chce uniknąć kary, jest gotowy podjąć terapię pomagającą zmienić zachowania przemocowe na niekrzywdzące.
W 80 procentach klienci szukali pomocy prawnej - oblegani byli adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy. Zdarzały się także telefony do policjantów.

- Gdzie można było uzyskać poradę w ramach Tygodnia Pomocy?

- W ośrodku Caritas przy ul. Urzędniczej 7b codziennie od 25 lutego do 2 marca dyżurowali według przyjętego harmonogramu: psychologowie, pracownicy socjalni, prawnicy (radcowie prawni, prokurator, komornicy), policjanci, kuratorzy, specjaliści ds. przeciwdziałania przemocy. Podobnie w Punkcie Caritas przy ul. Jana Pawła II nr 3 w Kielcach.
Z kolei w czwartek 28 lutego można było uzyskać poradę w Chęcinach, w prowadzonym przez franciszkanów Ośrodku Terapii Uzależnień. W Tydzień Pomocy włączyły się także niektóre ośrodki terenowe: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Masłowie. Powstały tam tzw. Punkty Pomocy, w których dyżurowali specjaliści.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dyżury prokuratora i adwokata. Akcja jest ogólnopolska, telefonowali więc ludzie z terenu całej Polski. Niektórzy przesyłali pisma drogą elektroniczną z innych miast, licząc na większą obiektywność.

- Czy tego typu akcje, bądź co bądź okazjonalne, mają w Pani opinii sens?

- W moim przekonaniu głęboki sens mają akcje wpływające na zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie przeciwdziałania przemocy. Mam na myśli osoby pokrzywdzone, jak i przedstawicieli różnych instytucji pomocowych. Mieliśmy kilka telefonów od pracowników np. ośrodków pomocy społecznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, asystentów rodziny, którzy pytali specjalistów o możliwości pomocy swoim podopiecznym. Przychodzili również sąsiedzi, którzy informowali o niepokojących zachowaniach za ścianą - pytali o możliwość pomocy.
Istotną sprawą była dostępność specjalistów, nawet dla ludzi z innych stron Polski, o czym była już mowa. Dla radia i telewizji udzielali wywiadu klienci korzystający z pomocy naszego Ośrodka w celu zachęcenia osób wahających się przed skorzystaniem ze świadczonej pomocy.
Dodatkową korzyścią jest nawiązanie i utrzymywanie kontaktów służbowych z przedstawicielami poszczególnych instytucji. Od kilku lat stałe dyżury w Ośrodku dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem Caritas w Kielcach przy ul. Urzędniczej mają adwokaci i prokuratorzy. Od tego roku do tych dyżurów chcemy również włączyć radców prawnych i komorników. Bardzo ważnym elementem tych akcji jest współpraca z mediami, nagłaśnianie akcji pomocowej i zachęta do skorzystania z porady.
Trzeba dodać, że ośrodek dla osób pokrzywdzonych działa również poza akcją „Tygodnia”. Pełnimy dyżury pod numerem telefonu 41 366-48-47, udzielamy informacji drogą elektroniczną: cik.kielce@op.pl, współpracujemy z ok. 20 wolontariuszami, pełniącymi funkcje tzw. opiekunów osoby pokrzywdzonej, których zadaniem jest towarzyszenie tym osobom podczas załatwiania spraw urzędowych, w sądzie itp.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość otwiera oczy...

Niedziela Ogólnopolska 42/2017, str. 52-53

[ TEMATY ]

rozmowa

Niedziela Młodych

Archiwum Jana Budziaszka

Z Janem Budziaszkiem – znanym krakowskim jazzmanem, perkusistą zespołu Skaldowie, organizatorem koncertu „Jednego Serca Jednego Ducha”, autorem książek – m.in. „Dzienniczek perkusisty”, „Sam bym tego nie wymyślił”, od 20 lat świeckim rekolekcjonistą – rozmawia Anna Przewoźnik

ANNA PRZEWOŹNIK: – Ponoć ok. godz. 18 jest Pan nieuchwytny, bo to czas na Eucharystię.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję