Reklama

Niedziela Podlaska

Spotkanie Podlaskiego Sejmiku Kultury

Niedziela podlaska 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

spotkanie

Ks. Artur Płachno

Na spotkanie zostali zaproszeni dyrektorzy placówek kulturalnych i twórcy kultury z regionu

Na spotkanie zostali zaproszeni dyrektorzy placówek kulturalnych i twórcy kultury z regionu

7 marca u bp. Antoniego Dydycza w Drohiczynie odbyło się spotkanie organizacyjne Podlaskiego Sejmiku Kultury, na które zostali zaproszeni dyrektorzy placówek kulturalnych i twórcy kultury z regionu, a także były minister sprawiedliwości Stanisław Iwanicki.

Biskup Drohiczyński, prezentując tę inicjatywę, powiedział, że Podlaski Sejmik Kultury ma być ze swego założenia ruchem społecznym, w skład którego wejdą przedstawiciele różnych środowisk, instytucji i organizacji kulturalnych oraz artyści i osoby działające na rzecz kultury w regionie historycznego Podlasia. Nadrzędnym jego celem jest działanie na rzecz kształtowania i wzmacniania tożsamości historyczno-kulturowej Podlasia w jej zróżnicowanym, wielokulturowym kształcie oraz integracja środowisk kultury w diecezji drohiczyńskiej i w regionie historycznego Podlasia po obu stronach Bugu.

Reklama

Sejmik ma funkcjonować, opierając się na nauce i doktrynie społecznej Kościoła katolickiego. Będzie on powołany jako ciało doradcze i opiniotwórcze przy Biskupie Drohiczyńskim, aby popularyzować wielokulturowe i wieloetniczne dziedzictwo Podlasia, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu Kościoła katolickiego na jego kształtowanie. Ma kreować i wspierać inicjatywy kulturalne i artystyczne, nawiązujące do tradycji w dialogu i relacji ze współczesnością oraz działać na rzecz zakorzenienia kulturowo-społecznego mieszkańców Podlasia, promować dorobek różnych kultur na historycznym Podlasiu w duchu tolerancji i szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia, religii i kultury, integrować środowiska twórcze, artystyczne i kulturalne zarówno diecezji, jak i regionu. Zadaniem jego ma być również dokumentowanie dorobku kulturalnego i aktywności społecznej mieszkańców Podlasia oraz inicjowanie badań i wydawnictw.

Podlaski Sejmik Kultury ma działać, opierając się na regulaminie przyjętym przez członków ruchu, przy akceptacji Biskupa Drohiczyńskiego. Kierować nim będzie przewodniczący, wybrany wraz z pięcioosobowym zarządem na dwa lata. Jego zaś siedzibą będzie Drohiczyn.

Na zakończenie pierwszego spotkania bp Antoni Dydycz wręczył Diecezjalny Medal „Benemerenti” Marii Koc - dyrektorowi Sokołowskiego Ośrodka Kultu i radnej Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Następne spotkanie grupy inicjatywnej Podlaskiego Semiku Kultury zaplanowano na 3 kwietnia.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrócili tutaj, gdzie ich dom

Niedziela lubelska 30/2013, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

Katarzyna Szczablewska-Siwek

W pierwszy weekend lata Sawin stał się miejscem wielu nostalgicznych wspomnień i wzruszeń; miejscem spotkań ludzi, którzy wrócili do swojego domu z różnych części Polski i z zagranicy. Przybyli do Sawina, odpowiadając na zaproszenie wójta gminy Sawin, Regionalnego Towarzystwa Gminy Sawin, Zespołu Szkół w Sawinie, Gminnego Ośrodka Kultury w Sawinie oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Sawinie, by wziąć udział w 4. Ogólnopolskim Zjeździe Sawiniaków.

Otwarcia zjazdu dokonał gospodarz miejsca Andrzej Mazur, wójt gminy Sawin, który powitał zebranych w Zespole Szkół w Sawinie i wyraził radość, że tak wiele osób, kierując się miłością do małej ojczyzny, przybyło do swojej rodzinnej miejscowości. Ci, którzy tutaj przyszli na świat, chodzili do szkoły, podejmowali pierwszą pracę, zakładali rodziny, nie zapominają o swoich korzeniach. Wójt życzył zgromadzonym, by przynależność do społeczności sawińskiej napawała ich zawsze radością i była powodem do dumy. Do uczestników 4. zjazdu słowo skierowali również poseł Beata Mazurek, senator Józef Zając oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. Wyrażali oni uznanie dla tego typu inicjatywy. - Mimo upływającego czasu i zmiany miejsca zamieszkania, to już sama nazwa miejscowości powoduje u wielu szybsze bicie serca, dlatego godny pochwały jest powrót do korzeni - usłyszeli uczestnicy zjazdu. W imieniu gości głos zabrał Marek Sawka, który przybył ze Szczecina. Nie kryjąc wzruszenia, podziękował za możliwość spotkania się wielu osób, których łączy Sawin.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję