Reklama

Niedziela Częstochowska

Gotowi na zmartwychwstanie

Jest jednym z wyznaczonych przez metropolitę częstochowskiego, abp. Wacława Depo na Rok Wiary sanktuariów archidiecezji częstochowskiej. W nim wierni, w okresie od 11 października 2012 r. do 24 listopada 2013 r. mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Sanktuarium NMP Skarżyckiej w Zawierciu-Skarżycach, bo o nim mowa, jest niewielkim sanktuarium Maryjnym na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Niedziela częstochowska 12/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sanktuarium

Agnieszka Lorek

Sanktuarium NMP Skarżyckiej

Sanktuarium NMP Skarżyckiej

Najstarsze zapiski dotyczące miejscowości i okolic pochodzą z 1105 r. Nową parafię w Skarżycach pw. Trójcy Przenajświętszej erygował biskup krakowski Piotr Tylicki 10 czerwca 1616 r. wydzielając ją z parafii św. Mikołaja w Kromołowie. Wybudowano kościół murowany z miejscowego kamienia jurajskiego, orientowany, wczesnobarokowy, beczkowato sklepiony, wyrażający w swej architekturze zewnętrznej i wewnętrznej symbolikę przyjętego patrona. Bardzo charakterystyczne i wymowne są trzy okrągłe kaplice symbolizujące, że Bóg jest jeden w trzech Osobach równych w istocie i majestacie. Abp Stanisław Nowak z racji stylu sztuki i znaczenia historycznego, a przede wszystkim z powodu czci religijnej, jakiej doznaje Cudowny Obraz Matki Bożej Skarżyckiej, dekretem z 15 sierpnia 1999 r. ustanowił kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Skarżyckiej. To już historia najnowsza…

Z proboszczem parafii Trójcy Przenajświętszej w Zawierciu-Skarżycach, kustoszem maryjnego sanktuarium, ks. kan. Stanisławem Wybańskim rozmawia Agnieszka Lorek.

Reklama

AGNIESZKA LOREK: - A dzisiejsze Skarżyce?

KS. KAN. STANISŁAW WYBAŃSKI: - Są już gotowe na Zmartwychwstanie. Parafianie przeżyli rekolekcje wielkopostne - naszym nauczycielem i świadkiem wiary był ks. Jan Wajs - prepozyt Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej. Prawie wszyscy tworzący naszą wspólnotę spotkali się z Bogiem przebaczającym w Sakramencie Pokuty, pojednali się z miłującym Ojcem i z bliźnimi, i są gotowi, by po chrześcijańsku, z głęboką wiarą przeżyć Triduum Paschalne i uroczystość Zmartwychwstania Pana Jezusa.

- 2013 r. to dla Księdza Proboszcza rok jubileuszu… To już 15 lat duszpasterzowania w skarżyckiej wspólnocie…

- Tak… aż chce się zapytać, kiedy to minęło? Bardzo szybko… 27 czerwca br. minie 15 lat duszpasterzowania.

- W co zatem obfitowało to 15-lecie w życiu duchowym parafii?

- W tej sferze dużo się działo, i co więcej nie ustajemy w drodze… Do najważniejszych jednak wydarzeń należało ustanowienie parafialnego kościoła sanktuarium NMP Skarżyckiej, nastąpił rozwój kultu maryjnego: nabożeństwa, nowe pieśni, każda rodzina otrzymała wówczas obrazy NMP Skarżyckiej pobłogosławione przez abp. Stanisława Nowaka. Przeżyliśmy też peregrynację Cudownego Obrazu w naszej parafii. Obraz przyjęły wszystkie rodziny. Rozwinął się także ruch pielgrzymkowy, każdego roku do Skarżyc przybywają pątnicy indywidualni, a także w zorganizowanych grupach, przybywają strażacy powiatu zawierciańskiego oraz chorzy. Sami też organizujemy pielgrzymki autokarowe do miejsc kultu Bożego zarówno w kraju, jak i poza jego granice. Do niezapomnianych rekolekcji należały te przeżyte w Roku Jubileuszu Chrześcijaństwa, które prowadził bp Antoni Długosz. W minionym 15-leciu obchodziliśmy także 400. rocznicę Cudownego Obrazu NMP Skarżyckiej (1604 r.). Z kolei podczas Dni Powołaniowych spotkaliśmy się z siostrami z Zakonu Córek Bożej Miłości z Krakowa, siostrami o. Pio, apostołkami Jezusa Ukrzyżowanego z Częstochowy, siostrami karmelitankami z Sosnowca, małymi siostrami Baranka OP i małymi braćmi Baranka OP. No i misje święte przed przyjęciem Cudownego Obrazu Jezusa Miłosiernego, a potem nawiedzenie wizerunku Bożego Miłosierdzia, a także peregrynacja obrazu w rodzinach parafii. Następnie misje ewangelizacyjne i peregrynacja relikwii Krzyża św. W naszej świątyni gościli profesorowie i alumni WSD, a niedzielom misyjnym przewodniczyli m.in. ks. Emil Cudak, ks. Jan Kubisa, ks. Marek Zaręba. Wzruszającym przeżyciem dla wiernych było uczestnictwo w Misterium „Żale Matki Bożej pod krzyżem”. Coroczne uczty muzyczne, tj. koncerty kolęd, zaduszki skarżyckie, oratorium na cześć Trójcy Przenajświętszej,. Występowali różni artyści, m. in. z Piwnicy pod Baranami.… To tak w telegraficznym skrócie.

Reklama

- A co działo się w sferze materialnej?

- Zbudowaliśmy ołtarz polowy ku czci NMP Skarżyckiej z mozaiką. Wykonany został kapitalny remont trzech kopuł na świątyni, wymienione wszystkie okna i założone witraże. Za nami też wymiana wszystkich drzwi w świątyni, wymiana instalacji, malowanie kościoła, oświetlenie kościoła z zewnątrz, renowacja stacji Drogi Krzyżowej wokół świątyni, mozaika Jezusa Miłosiernego w kaplicy przy świątyni, kapitalny remont muru wokół cmentarza, renowacja groty na cmentarzu i wybudowanie ołtarza, remont zabytkowych kaplic w Skarżycach i Żerkowicach, remont plebanii (nowe ogrzewanie, wymiana wszystkich okien i drzwi). Mamy też nowe nagłośnienie wewnątrz i na zewnątrz kościoła.

- A plany na najbliższe miesiące?

- Przygotowujemy się do 24. Pielgrzymki Strażaków, która odbędzie się tradycyjnie w pierwszą niedzielę maja, a także do odpustu parafialnego z wizytacją kanoniczną abp. Wacława Depo. W wigilię uroczystości Trójcy Przenajświętszej przewidziany jest koncert muzyki gospel. Nieco wcześniej, 19 maja przeżywać będziemy srebrny jubileusz kapłaństwa ks. Stefana, założyciela pustelni w Czatachowie. A w czerwcu parafialna pielgrzymka, tym razem do Henrykowa, Barda i Krzeszowa, a jesienią planujemy pielgrzymkę zagraniczną, po ostatniej do Ziemi Świętej teraz udajemy się nieco bliżej - do Toskanii.

- Czy gdyby można było cofnąć czas i wrócić do 1998 r., to także chciałby Ksiądz objąć skarżycką wspólnotę jako jej proboszcz?

- Bardzo…

- Bo…?

- Czuję się tu jak w najlepszej rodzinie (wszystkich znam po imieniu), wszyscy są bardzo życzliwi, prawie wszyscy są praktykujący, nie ma innowierców - szczęściem jest być duszpasterzem w takiej wspólnocie.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czciciele Krwi Chrystusa

Niedziela legnicka 2/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

relikwie

sanktuarium

Archiwum parafii św. Jacka

Relikwiarz prezentuje ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii św. Jacka w Legnicy

Relikwiarz prezentuje ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii
św. Jacka w Legnicy

W sanktuarium św. Jacka w Legnicy doszło do wielkiego wydarzenia, które miało znamiona cudu eucharystycznego. Zgodnie z zaleceniami Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie, po długich badaniach 2 lipca 2016 r. przemieniona hostia została wystawiona w specjalnej monstrancji, aby wierni mogli oddawać cześć Relikwii.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję