Reklama

Niedziela Częstochowska

Rozdano „Częstochowskie Oscary”

Niedziela częstochowska 12/2013, str. 3

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wojciech Mścichowski

Laureacji „Częstochowskich Oscarów”

Laureacji „Częstochowskich Oscarów”

Słowa Johna Keennedyego - „Nie pytaj, co Ojczyzna zrobiła dla ciebie, pytaj, co ty możesz zrobić dla Ojczyzny” stanowią doskonałe motto dorocznej gali wręczenia Statuetek Starosty Częstochowskiego „Za zasługi dla powiatu”. Spotkanie z udziałem nominowanych osób oraz liderów życia społeczno-politycznego i gospodarczego jest doskonałą okazją do uhonorowania osób, które przyczyniły się w danym roku do promocji oraz rozwoju powiatu w różnych dziedzinach życia, mobilizując innych do twórczego działania na rzecz swojej „Małej Ojczyzny”. Historia Statuetek sięga roku 2001, a z biegiem lat nabrała rangi największego społeczno-kulturalnego wydarzenia w życiu powiatu. Kryterium przyznawania tego prestiżowego wyróżnienia stanowi dorobek zawodowy i społeczny nominowanych, innowacyjność, wrażliwość na sprawy społeczne, ofiarność, zaangażowanie, nienaganna postawa.

Dotychczas Statuetki otrzymało 59 laureatów. 23 lutego 2013 r. w odnowionym gmachu Filharmonii Częstochowskiej, z udziałem licznie przybyłych gości odbyła się kolejna Gala Statuetki Starosty Częstochowskiego 2012. Spośród 25 zgłoszonych kandydatów Kapituła nominowała 17 osób, z których zgodnie z regulaminem starosta Andrzej Kwapisz wskazał jako zwycięzców. Laureatami za 2012 r. w poszczególnych kategoriach zostali: oświata - Zuzanna Winnicka-Kowalik, dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Szafera w Złotym Potoku. Osoba niezwykle kreatywna, pełna pomysłów, dobry pedagog i gospodarz. Dzięki jej operatywności w szkole otwarto nowe kierunki, doposażając placówkę w ramach unijnych programów.

Reklama

Kultura - Jolanta Madej, artysta plastyk, pedagog, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, propagatorka walorów regionu w wymiarze artystycznym, współorganizator imprez środowiskowych, laureatka licznych nagród.

Sport i turystyka - Henryk Srokosz, kierownik Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Siedlcu, autor i budowniczy ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej, organizator licznych imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży. Prowadzony przez niego Punkt Informacji Turystycznej w Siedlcu uznawany jest za najlepszy w woj. śląskim.

Samorządność - Andrzej Kubat, radny Powiatu Częstochowskiego, z zawodu lekarz, jednocześnie samorządowiec, animator życia społecznego, inicjator wielu akcji na rzecz środowiska lokalnego.

Reklama

Przedsiębiorczość - Kost-Bet Krzysztof Matyja, Paweł Matyja z Konopisk. Producent wysokiej klasy kostki dekoracyjnej i przemysłowej oraz galanterii betonowej według najwyższej normy europejskiej.

Zdrowie i opieka społeczna - Dariusz Nowicki, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Częstochowie, inicjator wielu przedsięwzięć dotyczących wdrażania przepisów unijnych dotyczących przestrzegania prawa z zakresu BHP oraz bezpieczeństwa żywności. Działania kierowanej przez niego placówki znacznie ograniczyły zachorowania na choroby zakaźne oraz poprawiły stan sanitarny nadzorowanych obiektów. Dzięki staraniom dr. Nowickiego, z końcem 2012 r. utworzono w Częstochowie Międzynarodowy Punkt Szczepień z certyfikatem Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Inne szczególne osiągnięcia - Lokalna Grupa Stowarzyszenie „Partnerstwo Północnej Jury”, działając na terenie 7 gmin propagują szeroko pojęty rozwój obiektów wiejskich. Są współorganizatorami i twórcami m.in. Święta Pstrąga w Złotym Potoku, ścieżki geologicznej w Olsztynie, licznych obiektów sportowych i rekreacyjnych, realizują liczne projekty w kierunku wiejskiej działalności pozarolniczej.

„Częstochowskie Oscary” zostały rozdane, wyróżniono najlepszych. Jednak takich i podobnych postaw ludzkich i wybitnych osobowości jest na terenie częstochowskiego powiatu bardzo wiele. Przed nimi otwarta droga do kolejnych Statuetek roku 2013 i dalszych. Miłym akcentem Gali okazał się występ Zespołu „Trio Siergieja” i recital piosenkarski Andrzeja Sikorowskiego wraz z córką Mają.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pamięć – prawda – tożsamość

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura/Niedziela

– Dziś włączamy ofiary z życia zamordowanych mieszkańców Częstochowy i okolic w tajemnicę Eucharystii, i prosimy naszych świętych patronów, w tym również błogosławione męczenniczki z Nowogródka Siostry Najświętszej Rodziny z Nazaretu z s. Stellą i s. Marią, abyśmy byli wolni, budując na prawdzie z pomocą Boga – mówił abp Wacław Depo w 80. rocznicę „Krwawego Poniedziałku” 4 września br. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie, w miejscu tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat.

4 września br. abp Wacław Depo metropolita częstochowski w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie przewodniczył Mszy św. w intencji ofiar tamtych tragicznych wydarzeń, które przeszły do historii pod nazwą „Krwawy Poniedziałek”.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję