Reklama

Niedziela Częstochowska

„Błogosławione ręce, które służą chorym”

Niedziela częstochowska 12/2013, str. 1

[ TEMATY ]

hospicjum

Wojciech Mścichowski

Siedziba Hospicjum w Częstochowie

Siedziba Hospicjum w Częstochowie

Słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane w 1979 r. w Częstochowie - „Niech będą błogosławione ręce, umysły i serca wszystkich, którzy służą chorym… Chrystus jest wśród nas poprzez tych, którzy cierpią”, doskonale wpisują się w 20-lecie działalności Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

16 marca 1993 r. placówka została wpisana do rejestru Stowarzyszeń. Inicjatorem była ówczesna wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych Anna Kaptacz, znająca doskonale problemy ludzi chorych, zmagających się z bólem, wymagających opieki i duchowego wsparcia. Z pomocą życzliwych ludzi, na czele z prof. Jackiem Łuczakiem, pierwszym krajowym konsultantem medycyny paliatywnej, stworzono warunki godnego umierania tym, którzy z różnych przyczyn nie znajdują ich w rodzinie. W organizację włączyli się sponsorzy, samorządowcy, pielęgniarki, lekarze i wolontariusze.

Reklama

Od 10 lat Hospicjum mieści się w przydzielonym przez Urząd Miasta budynku przy ul. Krakowskiej 45A. Dwudziestu lekarzy, w tym dwóch medycyny paliatywnej, psycholodzy, rehabilitanci, pielęgniarki, pracownicy socjalni oraz duszpasterze służą doświadczeniem, pracą i uśmiechem, przynosząc ulgę w cierpieniu, nadzieję i wiarę w Bożą Opatrzność.

Miejscem często odwiedzanym jest kaplica. Osoby, które nie mogą uczestniczyć we Mszy św. osobiście czynią to za pośrednictwem transmisji telewizyjnej na salach chorych. Duchowymi terapeutami są księża Tomasz Knop i Tadeusz Wójcik oraz w razie potrzeby księża z terenu działania hospicjum domowego.

Prezes Stowarzyszenia, Anna Kaptacz zwraca uwagę, że bez wsparcia duchowego kapłanów i wiary personelu, nie byłoby możliwe towarzyszenie przy śmierci i przygotowanie do jej godnego przyjęcia przez podopiecznych. Trzeba dodać, że tutejsza atmosfera, poczucie bezpieczeństwa, nadzieja w Boże Miłosierdzie powodują, iż nie rzadkie są przypadki przezwyciężenia choroby i powrotu do normalnego życia.

Reklama

W okresie minionych 20 lat w placówce znalazło pomoc około 20 tys. ludzi z regionu częstochowskiego. Cenną inicjatywą jest prowadzona przez Stowarzyszenie tzw. Akademia Walki z Rakiem, w której osoby w momencie rozpoznania choroby nowotworowej spotykają się z psychologiem, otrzymują pomoc lekarską, duchowe wsparcie i motywacje do walki z chorobą.

Chociaż corocznie spośród pacjentów hospicjum umiera około 800 osób, dzięki poświęceniu i służbie ludzi dobrej woli, przejście do Domu Ojca staje się łatwiejsze, bardziej humanitarne. Nagrodą dla personelu jest uśmiech pacjenta i świadomość, że swoją posługą niosą ulgę innym, dostrzegając w potrzebującym cierpiącego Chrystusa.

W ramach jubileuszu odbyła się już tematyczna konferencja, podczas której doświadczeniami i świadectwami dzielili się pacjenci, terapeuci i wolontariusze. Odbył się bal charytatywny, kontynuowane będą coroczne akcje „Pola Nadziei”, połączone z konkursami propagującymi idee opieki paliatywnej. Kulminacyjnym punktem stała się 16 marca, Gala w Częstochowskiej Filharmonii połączona z wręczeniem Statuetek i podziękowań wszystkim, którzy na przestrzeni lat przyczynili się do powstania, rozwoju i funkcjonowania Stowarzyszenia oraz koncert Eleni, piosenkarki, która jak nikt inny potrafi wlać nadzieję w ludzkie serca.

2013-03-20 12:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasiane dobro powróci

Niedziela lubelska 14/2019, str. IV

[ TEMATY ]

hospicjum

Paweł Wysoki

Hospicjum znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 11A

Hospicjum znajduje się przy ul. Bernardyńskiej 11A

Z ks. prof. Mirosławem Kalinowskim, prezesem Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie, o cierpieniu i posłudze w hospicjum rozmawia Halina Bartosiak

Halina Bartosiak: – Księże Profesorze, choroby i cierpienie towarzyszą nam od początku życia. W jaki sposób hospicjum pomaga ludziom terminalnie chorym?

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję