Reklama

Niedziela Częstochowska

Temat tygodnia

Wielki Tydzień - wielka szansa

Niedziela Palmową wskazuje nam już ostatnie dni Wielkiego Postu. Dla chrześcijanina wiąże się to z jeszcze głębszą modlitwą i refleksją, z pokutą i jałmużną. To czas, kiedy wierzący wpatrują się mocniej w Jezusa Chrystusa, mając świadomość, że On przyszedł, żeby nas zbawić. Podjął ogromną ofiarę za grzeszną ludzkość, przyszedł, żeby zgładzić grzechy świata. Jezus oddaje swoje życie, żebyśmy osiągnęli zbawienie. Akt zbawczy Chrystusa należał do bardzo trudnych, Jezus był przecież prawdziwym człowiekiem, o wielkim sercu, bardzo wrażliwym na każdy rodzaj udręki. Taki człowiek cierpi chyba więcej niż ktoś przeciętny, gruboskórny, Dlatego cierpienie Jezusa Chrystusa na pewno było wyjątkowe. Ale Jezus jako człowiek występował w imieniu grzesznej ludzkości wobec Boga Ojca, a swoim cierpieniem nadawał sens i siłę nieskończoności. Cierpienie Jezusa, Jego krzyż miał tę moc, że Ojciec Niebieski przyjął go jako ofiarę za zbawienie każdego człowieka. Wielka to tajemnica naszej wiary.

Jako wierzący uczestniczymy w zbawczym dziele Jezusa przez pogłębione zamyślenie i refleksję oraz rozpamiętywanie Jego męki w nabożeństwach Drogi Krzyżowej, „Gorzkich żali” i innych formach pobożności wielkopostnej. Kościół w Wielkim Poście zachęca wszystkich: Przyjdźcie, podejdźcie do krzyża Jezusowego, przepraszajcie za grzechy własne i innych i proście o nawrócenie swoje i całego świata.

Reklama

Ale czy my, ludzie wierzący w Chrystusa, mamy świadomość szansy, jaką jest dla nas Wielki Post?... Jeżeli na ulicach widzimy w tym czasie hałaśliwą, rozkrzyczaną młodzież, jeżeli nie widać, aby w naszych środowiskach ludzie zachowywali się w tym czasie jakoś inaczej, by od siebie więcej wymagali, bardziej szukali kontaktu z Kościołem - to mamy prawo zapytać, jak to jest z tym naszym chrześcijaństwem, czy mamy świadomość, co Jezus uczynił dla nas wszystkich.

Chrystus nie umarł tak zwyczajnie, dla jakiejś poezji. Umarł prawdziwie, realnie cierpiąc za nasze grzechy. Jego cierpienie miało moc wyzwoleńczą. Człowiek wierzący powinien wejść w to cierpienie, zamyślić się nad męką Jezusową. Pomagają w tym post, powstrzymanie się od różnych przyjemności i większa wrażliwość na bliźniego. Niektóre teksty liturgiczne sugerują w tym czasie krótsze rozmowy, wyciszenie oraz większe oddanie się modlitwie i zadumie. Temu służą też ćwiczenia duchowne - rekolekcje parafialne, rekolekcje zamknięte, temu służy lektura Pisma Świętego oraz religijnej książki i prasy.

Bo tak - w milczeniu, na modlitwie, w zamknięciu się przed światem, a otwarciu na Osobę Jezusa Chrystusa i działanie Boże - rodzą się chrześcijanie. I nie jest to wymysł jednego czy drugiego księdza, ale prawda uświęcona wielowiekowym doświadczeniem Kościoła i przykładem życia wielu świętych.

Przeżywajmy zatem te ostatnie dni Wielkiego Postu według jego bogatych treści. Niech Niedziela Palmowa z uroczystym wjazdem Jezusa Chrystusa do Jerozolimy oraz czas Triduum Sacrum będą naszą wielką modlitwą do Chrystusa cierpiącego, z serdecznym błaganiem: „Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się, nad nami”. I wierzmy, Pan Jezus nie zostawi nas bez swojej odpowiedzi.

2013-03-20 12:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec do księży: dziękuję za waszą gorliwą służbę

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Archiwum "Niedzieli Świdnickiej"

– Dziękuję wszystkim kapłanom za gorliwą służbę i troskę o wiernych i kościoły - powiedział do kapłanów w Wielki Czwartek bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki apelował do księży podczas Mszy Krzyżma w katedrze, aby świadczenie o Chrystusie zaczynali od gorliwej modlitwy i pobożności.

CZYTAJ DALEJ

Patron młodych na dzisiejsze czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2003

[ TEMATY ]

święty

św. Stanisław Kostka

KSM parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawierciu

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

Święty Stanisław Kostka żyje w sercach młodych

18 września przypada święto patrona polskiej młodzieży - św. Stanisława Kostki. Urodził się w 1550 r. w Rostkowie k. Przasnysza (diecezja płocka).
Znany badacz dziejów św. Stanisława Kostki - ks. kan. Janusz Cegłowski zastanawiał się przy jego grobie w Rzymie: „Czy dzisiaj, po kilku wiekach od śmierci, może on być światłem, wskazówką, ostoją w poszukiwaniach, wątpliwościach, zagubieniach czy decyzjach współczesnej młodzieży... Przez tyle lat wydawało mi się, że Stanisław Kostka to przeszłość, to historia Kościoła. Myślałem sobie: Co ma dzisiaj do zaproponowania ten odległy patron młodych, chłopak z XVI stulecia - młodzieży początku XXI wieku, młodzieży nasyconej kulturą absurdu, konsumpcji, seksu i zmysłów; kulturą utraty sensu i wyśmiewanej wiary; kulturą brutalności, przemocy i braku szacunku wobec drugiego człowieka; kulturą niewiary w miłość, w Ojczyznę, w tradycję; kulturą rozpadających się rodzin i przyjaźni; kulturą samotności i rozpaczy, która wyciąga rękę po narkotyk, alkohol lub samobójstwo, i kulturą przerażającej pustki”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję